Take a fresh look at your lifestyle.

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Ne Kadar Veriyor?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Hemen hemen çoğu insanın merak ettiği konuların içerisinde yer alır, youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar veriyor sorusu. Bu konu hakkında yaptığımız araştırmalar, çoğu web sitesinde birbiriyle alakalı olmayan rakamları döndüğünü göstermektedir.

Aslında youtubede bir milyon izlenme kanaldan kanala, konudan konuya farklılık gösterebilmektedir. Ancak rakamlar arasında uzak uçurumlar bulunmamaktadır. Gelin şimdi, birebir youtuberlerin, kendi çektiği videolardan oluşan örneklere göz atalım. 

Youtube hiç şüphesiz video izleme alanında dünyanın en büyük platformudur. Bu büyüklüğü artık öyle bir hal almıştır ki, bir nevi arama motoru görevini de yerine getirmektedir. Youtube üzerinden hemen hemen her konu hakkında video paylaşımı bulunmaktadır. Hal böyle olduğundan, insanlar ulaşmak istedikleri konuyu arayarak, youtubede görsel ve dinleti şeklinde kolaylıkla bilgiye ulaşabilmektedir. Youtubenin bir nevi bu denli büyümesinin başında mutlaka, kazan kazandır sistemi yer almaktadır. 

Yani youtubenin videolarda adsense reklamlarını sunması ile birlikte, youtubeye video yükleyen kişilerin, para kazanma sistemini açarak, izlenmelerden kişilere kazanç sağlattırması, hem kişilere gelir sağlamakta, hemde youtubenin büyümesinde etkili olmaktadır. Yani çift taraflı döngünün oldukça profesyonel oluşturulması, youtubeyi adeta bir dev haline getirmiştir. 

Youtubenin büyümesiyle eş zamanlı olarak ortaya youtuberler ( içerik üreticisi ) çıkmaya başlamış ve bu youtuberler, kanallarını büyütüp, videolarını geniş kitlelere yaymayı başararak, ciddi rakamlar elde etmiş ve etmeye de devam etmektedir. Bu konu kazanç dışında bir nevi yeni fenomenlerin ve yeni yüzlerin ortaya çıkmasına da fırsat vermiştir. Youtube kişilere hem kazanç sağlattırmakta, hemde kişilerin ünlü ve tanınır olmasına büyük katkı sağlamaktadır. Youtube konusunda kendine güvenen ve yetenekleri olduğunu düşünen binlerce insan kısa süre içerisinde kanalını büyüterek, oldukça ciddi hayran kitleleri elde etmeyi başarabilmektedir. Sizlerde bu konuda yeteneklerinizin olduğunu düşünüyorsanız, hiç beklemeden bir youtube kanalı açarak içeriklerinizi yükleyebilirsiniz. Oldukça ciddi meslek ve kariyer sahibi olan insanların, tüm geçmişlerini silerek youtuber olduğu bilinmektedir. 

Neyse, yaptığımız bu tanımdan sonra youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar veriyor konusuna gelip, bu konu hakkında youtuberlerin kendi kazançları üzerinden yaptıkları bilgilendirmeleri sizlere sunalım. 

Youtube’de Para Kazanmanın Kuralı

Youtube’de bir kanal açıp, hemen video yükleyip, anında kazanç elde etmek mümkün değildir. Diyelim açtığınız bir kanal var ve bu kanala bir video attınız. Videonuz milyonlarca insan tarafından izlendi. Bu durum videonuz dan para kazanacağınız anlamına gelmemektedir. 

Youtubeden para kazanma aşamasına geçmeniz için, kanalınızın en az 10 bin, atmış olduğunuz videolarında toplamda 200 bin izlenmesi gerekmektedir. Bu kural yerine getirildikten sonra, youtubeden para kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Youtube Kazanç Sistemi

Yukarıda youtube kazançlarının, youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar veriyor kapsamında, farklılıklar gösterdiğini söylemiştim. Bu farklılıklar kanal içeriği, yani kanal kategorisine, bulunduğunuz lokasyona ve videonun izlenme uzunluğuna göre farklılık göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, sağlım paylaşımları yapan bir kanal ile, komedi paylaşımları yapan bir kanalın, 1 milyon izlenmede kazanacakları rakamlar farklılık gösterecektir. Bunun sebebi, adsense reklamlarının video kategorisine göre, videoda görünmesinden kaynaklıdır. 

Lokasyonun da youtube kazançlarında büyük önemi bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, ABD lokasyonlu bir kanal ile, Türkiye lokasyonlu bir kanalın, 1 milyon izlenmelerinde büyük farklılıklar oluşmaktadır. Bu konuya misal vermek gerekirse, ABD lokasyonlu kanalın 1 milyon izlenmesi 10 bin TL kazandırırken, bu rakam Türkiye lokasyondaki bir kanalda bin TL’de kalabilmektedir. Bu rakamlar ülkeler arası farkı göstermek için ele alınmış, farazi rakamlardır. 

1 milyon izlenmede oluşan kazançlarda, videonun bir kişi tarafından tamamının izlenip izlenmediğinin de büyük önemi vardır. Yani olayı şöyle anlatayım. İki videomuz var ve ikisi de 10 dakikalık videolar. İki videoda 1 milyon izlenme almış. Videonun biri 1 milyon izlenmeye 1000 TL vermiş, diğeri 1 milyon izlenmeye 250 TL vermiş. Bunun sebebi lokasyon ve kategori farklı yoksa, tamamen videonun izlenme dakikası ile alakalıdır. Bir video izleyiciler tarafından tamamen izlenmiş, diğeri ise yarıda veya başında kapatılmıştır. 

Youtube bir videonun sayaç kısmı, o video kişiler tarafından bir saniye izlense bile sayılmaktadır. 

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Ne Veriyor?

Youtubede bir milyon izlenmenin ne kadar kazanç getirdiğini, yukarıda anlattığım faktörleri ele alarak sizlere açıklamaya çalıştık. Şimdi bu faktörler dışında, ortalama 1 milyon izlenmenin, ortama ne kadar kazanç sağladığını, geçtiğimiz günlerde 3,3 milyon takipçili Ruhi Çenet’in, açıkladığı kazanç rakamlarına göre sizlere sunacağım. Bu açıklama da bir nevi, ortada dolaşan tüm hurafe bilgilerin kaybolmasına ışık tutacaktır. 

Yukarıda ki görselde, 1,156 milyon izlenmenin, ortalama 1,600 TL getirdiği görülmektedir. Günümüzde adsense reklam verenlerini sayısı daha fazla olduğundan dolayı, bu rakamlar 1 milyon izlenmede daha fazla getiri sağlayacaktır.  Ruhi Çenet’in sunmuş olduğu bu bilgi yanılmıyorsam 2013 yılındaki verilerine aitti. 

Günümüzde bu rakamı yuvarlık bir şekilde ele alırsak youtube bir milyon izlenmeye, yukarıda ele aldığım tüm faktörler dikkate alınarak, 1500 TL ile 3500 TL arası kazandırmaktadır. Yani her kanalda 1 milyon izlenme, kesinlikle aynı rakamları vermemektedir. Kiminde bu rakamlar çok üst seviyelerde olurken, kiminde ise minimum seviyelerde olabilmektedir. Yukarıda buna sebep olan faktörleri ele aldım, faktörlerin neler olduğunu göz atınız.

Arkadaşlar konu hakkında elimden geldiğince sizlere bilgilerimi aktarmaya çalıştım. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et