Take a fresh look at your lifestyle.

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Ne Kadar Para Veriyor?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Youtube 1 milyon izlenmeye ne kadar para veriyor? Sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Bu; videolarınızın türüne, kanalınızdaki reklam biçimlerine ve reklamların etkileşim oranına göre değişir.

Dünyada artık bir meslek hâlini alan Youtuberlık, birçok insan için ciddi bir gelir kaynağı. Platform üzerinden para kazanabilmek için her şeyden önce Youtube İş Ortağı Programı’na kabul edilmeniz gerekiyor.

Fakat tabii ki iş bununla bitmiyor. Düzenli içerik üretmeyi sürdürmeniz ve hedef kitlenizi elinizde tutmanız önem taşıyor.

Youtube 1 Milyon İzlenme Kaç Para Kazandırır?

İçerik üreticilerinin elde edeceği gelirler belli bir algoritma üzerinden hesaplanıyor. Dolayısıyla her video sahibi her videodan farklı seviyede kazanç sağlıyor.

İzlenme miktarı aynı olsa bile, video sahiplerinin kazandığı tutarlar değişik olabiliyor. Bunun başlıca nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Kullanıcıların videoyu izleme süresi
  • Kanalın türü
  • Hedef kitle demografisi (Yaş, bölge vb.)
  • Videonun uzunluğu
  • Videolara yerleştirilen reklamların türü, ne kadar tıklama aldığı ve ne kadar süreyle izlendiği
  • Beğeni ve yorum gibi etkileşimler

Business Insider tarafından bununla ilgili bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Buna göre, 1 milyon izlenme başına 40 bin dolar kazanan da vardır, 6 bin dolar gelir sağlayan da…

Youtube 1 Milyon İzlenmeye Kaç Para Veriyor?

Yukarıdaki bilgileri özetlersek bu sorunun kesin bir cevabı yok. İçeriklerden kazanılan para çeşitli faktörlere göre değişiyor.

Kanalınız, reklam verenlerin ilgi göstereceği nitelikte ise, sponsorluklar ve diğer iş ortaklıklarıyla da gelir elde edebilirsiniz.

Kanalınızdan aylık belli miktarda kazanç sağlamak istiyorsanız en az 10 bin aboneniz olmalı ve içerikleriniz sürekli izlenmeye devam etmelidir. Pasif kanallar durduğu yerde para getirmeyeceğinden dolayı, kanalınızı büyütmek ve daima aktif tutmak için çalışmalısınız.

Unutmayın ki izlenme oranlarına göre kazanç miktarları lokasyon ve kategori bazında da farklılık gösterir. Aynı sektörde faaliyet gösteren iki kanal düşünelim. Biri Türkiye’de, biri Amerika’da yayın yapıyor olsun. Bu durumda Youtube’dan sağlayacakları gelir farklı olacaktır.

Amerikalı kanal sahibi 1 milyon izlenme başına 100 TL kazanıyorsa, ülkemizde bu oran 30-40 TL olabilir. (Rakamlar temsili olarak verilmiştir.)

 

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et