Take a fresh look at your lifestyle.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu içeriğimizde Yenilenemez Enerji Kaynakları Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Enerji, nesnelerin harekete geçmesini sağlayan itici güç olarak tanımlanabilir. Enerji Bilimlerinde kural olarak var olan bir enerji yok edilemez ve olmayan bir enerji de var edilemez. Bir halden başka bir hale geçerek varlığını devam ettirmeye çalışır.

Yukarıda bahsedilen kurala göre enerji pek çok farklı şekillerde varlığını sürdürme eğilimindedir. Bunlar en tepede yenilenebilir ve yenilenemez enerji kaynakları olarak 2 sınıfa ayrılmaktadır. Peki, yenilenemez enerji kaynakları nelerdir?

Nükleer enerji ve fosil kaynaklar yenilenemeyen enerji kaynaklarını oluşturmaktadır. Rüzgar ve güneş enerjileri ,hidroelektrik enerji kaynakları ise yenilenebilir enerji kaynakları olarak örneklendirilebilir.

Enerjinin yenilenebilir ve yenilemez enerji olarak sınıflandırılması, adından da anlaşılacağı üzere enerji kaynağının tüketilmesinden ve yeniden oluşmasından adını almaktadır. Yenilenemez enerji kaynakları tek kullanımlıktır ve tükendiğinde tekrar kullanılamazlar. Yenilenebilir enerji kaynakları ise en az kaynağındaki kadar yeniden kendini yenilemesi ile tanımlandırılmaktadır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Özellikleri

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının özellikleri olarak ele alındığında ilk olarak tek kullanımlık oldukları belirtilebilir. Yani sürekli olan ve sürdürülebilir bir enerji değildir.  Genelde, karbonlu, kükürtlü ve azotlu bir yapıları bulunmaktadır. Bu nedenle de çevre ve hava kirliliklerine sebep olurlar.

yenilenemez enerji kaynaklarının olumlu ve olumsuz yanları
yenilenebilir ve yenilemeyen enerji kaynaklarına örnekler

Bienal Nedir? Bienal Kaç Yılda Bir Yapılır? > Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir

Dünyanın her yerinde yaygın alarak bulunmazlar. Ağırlıklı olarak jeopolitik olarak müsait olan eski dünya kıtalarında bulunur. Orta asya, Amerika ve Rusya bu açıdan oldukça zengin rezervleri bünyesinde barındırmaktadır. Birçok farklı sektör ve alanda ham madde ihtiyacını karşılamakta yaygın olarak kullanılırlar. Rezerv bölgelerinde madencilik faaliyetleri yürütülerek açığa çıkarılır.

Çıkarıldığı ve işlendiği bölgelerde çevreye ve insan sağlığına hassasiyet gösteren ehil kişiler yönetiminde işleme tabi tutulmalıdır.

Yenilenemez Enerji Kaynakları Avantajları ve Dezavantajları

Yenilenemez enerji kaynakları avantajları ilk olarak ucuz olmalarıdır. Ülkemizde ve dünya genelinde başta kömür olmak üzere pek çok bölgede halen yaygın olarak ısıtma amaçlı kullanılmaya devam etmektedir. Isınmanın yanı sıra başta ulaşım, kimya ve sağlık gibi geniş bir alanda sıkça kullanılmaktadır. Kısa sürede oldukça fazla enerji üretmeleri de bir diğer avantajlarıdır.

Yenilenemez enerji kaynakları dezavantajları açısından ilk olarak çevre ve hava kirliliğine neden olmaları göze çarpmaktadır. Son dönemlerde görülen küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklimlerde oluşan farklılaşmalar suların azalmasına sebep olmaktadır. Bu da tarımsal alanlarda toprak ve verim kaybına sebebiyet vermektedir.

Yenilenemez enerji kaynakları pek çok ülke için kalkınmaya katkı sağlarken bu kaynaklardan bulunmayan ülkeler için ise dışa bağımlılığa sebep olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde fosil yakıtların asit yağmurlarına yol açtığı belirlenmiştir. Asit yağmurları ise sulara karıştığından dolayı başta hayvanlar olmak zere tüm canlıların zararına yol açmaktadır.

Aynı zamanda tarımsal alanda da ürünlere oldukça büyük zararlar verebilmektedir.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et