Take a fresh look at your lifestyle.

WP Silinen Mesajları Geri Getirme

0

WP silinen mesajları geri getirme konumuza hoş geldiniz. Wp bilindiği gibi günümüzün en popüler mesajlaşma aracıdır. Akıllı telefonların hayatımıza girmesi insanlar arası iletişimde de, geçmişe oranla oldukça değişime uğramıştır. 

Akıllı telefonların ortaya çıkması ile birlikte internetin cebimize girmesi, insanlar arasında da whatsapp iletişim uygulamasını oldukça popüler olması, hemen hemen tüm mesajlaşma iletişimini bu uygulama üstüne yıkmıştır. Geçmişte teknolojik iletişim aracı olarak oldukça fazla program ve uygulama hayatımıza girmiştir. Ancak whatsapp bu konuda neredeyse hepsini geçmeyi başarmış, hatta bu uygulamalarında piyasadan yok olmasına sebep olmuştur. Yani bir nevi whatsapp teknolojik iletişimde tek başına kalmış, var olan rakiplerine ise büyük oranda fark atmayı başarmıştır. 

Günümüzde internet teknolojisinin olduğu hemen hemen tüm akıllı telefonlarda, iletişim aracı olarak whatsapp kullanılmaktadır. İnsanlar aileleri, arkadaşları, iş çevresi ve sayabileceğimiz onlarca ortam ile mesajlaşmayı whatsapp yolu ile yapmaktadır. Yapılan bu yazışmalar telefonunuzun ve whatsapp teknolojisinin sağlamış olduğu imkanlar sayesinde kayıt altında tutulmaktadır. Sizin tarafınızdan yapılan her hangi bir silme işlemi gerçekleşmediği taktirde, uygulama içine girip attığınız veya size atılan tüm mesajlara ulaşma imkanınız bulunmaktadır. 

Ancak diyelim bilinçli veya bilinçsiz bir mesajı sildiniz ve silmiş olduğunuz bu mesaja ihtiyacınız var ve bu mesaja ulaşmaya çalışıyorsunuz. Bu durumda wp silinen mesajları geri getirme araştırması yapmaya başladınız. Whatsappda sildiğiniz bir mesajı geri getirmeye çalışıyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Bu işlemin yapılma imkanı bulunmaktadır. Yazımızda yapmanız gerekenleri sizlere tek tek anlatacağız. 

Whatsapp Veri Çalışma Sistemi

WP üzerinde yapmış olduğunuz tüm mesajlaşmalar CRYTP12 şifre altına alınarak WP uygulamasının veri tabanına yüklenmektedir. Ancak bu veri tabanı wp uygulamasının local veri tabanıdır. Yani yaptınız bir konuşmada, konuşmanın başına her hangi bir sorun geldiyse, yedeğe düşmemiş olabilir ve bu durumda bu konuşmaya ulaşmanız mümkün değildir. 

WP yedeklemesi her gün gece 02:00’da uygulama tarafından otomatik yapılmaktadır. Gün boyu whatsapp üzerinde yapılan bütün konuşmalar bu saatte veri tabanına aktarılır. WP iki türlü yedekleme yapmaktadır. Bunlar Local ve Goole Drive yedekleridir. 

Local yedek ile Google Drive yedeği arasında farklar vardır. Bu iki yedek arasındaki en büyük fark ise, Local yedekleme 1 haftalık yedeği sizlere sunarken, Google Drive sadece bir günlük yedek tutmaktadır. Günlük yedekleri geri getirmek için google drive, haftalık yedekleri geri getirmek içinse local yedeklemeyi kullanmamız gerekmektedir. Google Drive 1 günden fazla yedekleri tutmamaktadır.

WP Konuşma Yedeklerine Ulaşmak

Google Drive yedeklemesini zamanında aktif hale getirmediyseniz, bu yedeklere ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Ancak Local yedekleme uygulama tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bunlara ulaşmak için aşağıda anlatmış olduğum yolu uygulamaya alın. 

Görselde ki alana ulaşmak için WP ayarlarına gelin. Oradan sohbet alanına, açılan sayfada ise sohbet yedeği sekmesine giriş yapın. Sohbet yedeği kısmındaki yerel 02:00 alanı local yedeğin alındığı saati, google drive 02:13 alanı ise google drive yedeğinin alındığı saati gösterir. 

WP Yedekleri Nasıl Yeri Yüklenir?

Kullanmış olduğunuz whatsapp’da silmiş olduğunuz bir konuşmaya ulaşmak istiyorsanız, ilk olarak yedeklerin ne zaman yapıldığını yukarıda anlatmış olduğum gibi kontrol edin. Eğer yedekler, konuşmayı silmeden önce yapıldıysa, yedekleri geri getirmeniz mümkün olacaktır. 

Yedekleri geri getirme işlemi oldukça basittir. Eğer google drive yaptığınız kontrolde yedekleme yapmışsa, ilk olarak google drive yedeğini geri getirmeyi deneyebilirsiniz. 

Google Drive Yedeğini Geri Getirme

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntem google drive yedeklerinin aktif olup olmadığını kontrol ettiniz. Eğer google drive aktif ise ve yedekleri yaptıysa, google drive yedeklerini getirme işlemi oldukça basit olmaktadır.

Bunun için telefonunuzda kurulu olan whastapp uygulamasını silin. Daha sonra tekrar whatsapp uygulamasını indirin ve kuruluma geçin. Yedekleme olduğundan dolayı, wp kurulum yaparken sizlere otomatik olarak son 1 günün yedeğinin yüklenip yüklenmemesini soracaktır. Burada yedeklerin yüklenmesini seçerek kurulumu bitirin. Bu şekilde son 1 günün verileri yeni kurulan wp’ye aktarılmış olacaktır.

Local ( Yerel ) Yedeği Geri Getirme

Daha öncede dile getirdiğimiz gibi local yani yerel yedekler 1 haftalık olarak, siz hiç bir ayarlama yapmasanız dahi tutulmaktadır. Diyelim 4 gün önce silinmiş bir konuşmaya ihtiyacınız var, local yedeklemeyi kullanarak bu konuşmayı geri getirmeniz mümkündür.

Local yedeklemeyi geri getirmek için aşağıda anlatmış olduğum adımları tek tek uygulayın. 

İlk olarak telefonunuzun dosya yöneticisine giriş yapın. Buradan dahili depolama birimine, sonrasında ise açılan klasörün içinden WhatsApp klasörünü bularak buraya giriş yapın. Bu klasör içinden databases klasörünü bulup buraya giriş yapıyoruz. Burada yer alan klasör içindeki gün gün ayrılmış verileriniz, whatsapp uygulamasını silseniz dahi duracaktır.

Msgstore.db.crypt12 dosyası sizin en son kaydedilen dosyanızdır. WP uygulamasını kaldırıp yeniden yüklediğinizde en son veriniz tekrar geri yüklenecektir. Ancak siz daha önceki günlerin verilerini yüklemek isterseniz, örneğin yukarıdaki görsele göre 2018.10.31 tarihi. Burada tarihli dosyanın adını msgstore.db.crypt12 olarak değiştirip kaydetmeniz gerekecektir. Tekrar wp uygulamasını silip yüklediğinizde, bu günün verileri otomatik olarak wpnize yüklenmiş olacaktır.

Ancak dosya adını değiştirirken, ilk msgstore.db.crypt12 dosyasının adını farklı bir şey koyun. Çünkü verisini yüklemeye çalışacağınız günün dosyanın adı da bu olacağı için, dosya adını değiştirmede sıkıntı yaşarsınız. 

Arkadaşlar wp silinen mesajları geri getirme konumuzun burada sonuna geldik. Takıldığınız veya anlamadığınız noktalar olursa, yorum bölümünde bu durumu bize bildirebilirsiniz. Kısa sürede ekibimiz gerekli yardımı sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et