Take a fresh look at your lifestyle.

Vücut Kitle Endeksi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu yazımızda vücut kitle endeksi nedir, nasıl hesaplanır konusunu işleyeceğiz. Bu konu yaz aylarının gelmesiyle kilo problemi olduğunu düşünen insanların en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Nedir bu indeks ve neyi göstermektedir? Kısaca söylemek gerekirse, insanın boy ile kilosunun birbirine oranına “vücut kitle endeksi” denilmektedir.

Beden endeksi boy, kilo, yaş ve cinsiyete göre değişmektedir.

Vücut kitle endeksi nedir? Nasıl hesaplanır?

Kitle endeksinizi en hızlı boyunuzu kilonuzun karesine bölerek bulursunuz. Ya da internette sağlık bakanlığının sitesinde bulunanan programla da hesaplayabilirsiniz. Hesap sonrasında bulduğunuz sayı ne anlatıyor, gelin birlikte buna bakalım. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre değerleriniz:

18,4 arasında çıkarsa zayıfsınız demektir. Zayıflık genelde iyi bir durum gibi görünse de çok zayıflıkta aynen şişmanlık gibi hastalıklara sebep olabilmektedir. 18,5 – 24,9 değerleri arasında çıkarsa sonucunuz normal kilodasınız demektir. Bu durumu korumak için size uygun fiziksel aktivitelere devam etmeniz yararınıza olacaktır.

Vücut kitle endeksi nedir? Nasıl hesaplanır?

25,0 – 29,9 kitle endeksiniz bu değerler arasındaysa fazla kilolusunuz demektir. Sınırı aşmadığınız ama aşmaya da yatkınsınız demektir. Fiziksel aktiviteleri arttırmalı ve yemeği azaltmanın yolunu bulmalısınız. 30,0 – 34,9: arasındaki değerlerdeyseniz şişman ancak obezliğinde 1. aşamasındasınız demektir. Hastalıklara ve sorunların başlangıcında olabilirsiniz. Bir doktordan yardım almak yararınıza olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et