Tüp Bebek Transfer Sonrası

Tüp Bebek Transfer Sonrası

Tüp Bebek Transfer Sonrası

Tüp bebek transfer sonrası konumuza hoş geldiniz. Tüp bebek işlemleriniz bitti ve embriyo transferi sona erdi. Tüp bebek işlemlerinde oldukça fazla zorlukla karşı karşıya kaldınız. Siz ve eşiniz aşırı stres altına girdiniz ancak, tüp bebek çalışmalarının başarıya ulaşması, tüm zorlukları neredeyse ört bas etti.

Tüp bebek çalışmalarının oldukça zahmetli olmasından dolayı, embriyo transferinden sonra bir çok anne adayı, embriyonun tutması için, transfer sonrası neler yapılmalı konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Tabi ki bu konuda oldukça hassas olmak, çocuk özlemi çekenler için oldukça ciddi bir konudur. 

Tüp bebek transfer sonrası yapılması gerekenlerin ilk başında, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmak olmazsa olmaz şartlar arasındadır. Bunların yanında embriyonun tutması için, doktorunuzun önermiş olduğu ilaçları titizlikle kullanmanız gerekmektedir. Bunların dışında aşağıdaki konulara da oldukça dikkat edilmelidir.

Tüp Bebek Transfer Sonrası Yapılması Gerekenler

  • Transfer sonrası cinsel ilişki yaşamak toplum arasında embriyonun tutma ihtimalini düşürdüğü şeklinde lanse edilmektedir. Aslında bu yanlış bir bilgidir. Yapılan bazı çalışmalar cinsel ilişkinin embriyonun tutma şansını yükselttiğini ortaya koymaktadır.
  • Haftada dört saatten fazla yüksek tempoda yapılan egzersiz çalışmalarının, embriyonun tutma ihtimalini düşürerek, düşük yapma ihtimalini ortaya çıkardığı yapılan bazı çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı aşırı ve yüksek tempo spor aktivitelerinden uzak durmak gereklidir.
  • Transfer sonrası kişi günlük rutin hayatına geri dönmelidir. Ancak bu aşamada, aşarı stres ve sağlığa zarar verecek kimyasal ortamlardan kesinlikle uzak durmalıdır.
  • Transfer sonrası kişi aşırı uzun yatak istirahati yapmamalıdır. ( Yirmi dört saate varan )

Transfer Sonrası Merak Edilen Konular

İş Yerinden İzin Almalı mıyım?

Tüp bebek transferi sonrası bir çok bayan iş yerinden izin alarak belli bir süre istirahate çekilmek istemektedir. İş yerinizde aşarı stres altında ve yoğun toksinlere maruz kalma durumunuz varsa, istirahat almak mantıklı olacaktır. 

Ancak yukarıdaki ihtimaller ortada yoksa, işinize devam etmek sizin için daha iyi olacaktır. Evde oturup embriyonun tutma ihtimalini sürekli düşünmektense, iş yerinizdeki arkadaşlarınızın arasında hem destek görmek hemde kafanızı farklı konulara odaklamak için, iş yeri ortamında olmanız sizin için daha iyi olacaktır. 

Spor Yapmalı mıyım? 

Tüp bebek transfer sonrası spor yapılıp yapılmaması hakkında oldukça kapsamlı bilgiler bulunmamaktadır. Ancak uzmanların bu konuda varmış oldukları ortak nokta, aşırı tempoda yapılan spor aktivitelerinden uzak durmak yönündedir. 

Eğer düzenli spor aktiviteleri yapıyorsanız, embriyo transferi sonrasında spor düzeninizin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu konuyu mutlaka doktorunuza danışarak, doktorunuzun tavsiyeleri dışında hiç bir işlem yapmayınız. 

Transfer Sonrası Cinsel İlişki

Tüp bebek transfer sonrasında, insanlarda oluşan kanaat cinsel ilişkide bulunulmaması yönündedir. Ancak yapılan bir çok araştırma, transferden 2 gün sonra yaşanan cinsel ilişkilerin, embriyonun tutma ihtimalini yükselttiğini göstermektedir. 

Ancak bu konu denekler üzerinde farklılıklarda ortaya koymuştur. Bu konuda en sağlam bilgiyi yine doktorunuzdan öğrenmek en sağlıklısı olacaktır. Yüksek oranlarda cinsel ilişki fayda sağlasa da, bazı kişilerde ters etki de gösterebilmektedir. Yapmış olduğumuz tüp bebek çalışması hakkında en kapsamlı bilginin doktorunuz da olması, sizi bu konuda daha sağlıklı yönlendireceği anlamına gelmektedir. 

Tüp bebek transfer sonrası konumuzun burada sonuna geldik. Konu hakkında sormak istedikleriniz olursa, bizlere aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Önemli Bilgi: Hazırladığımız makale bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Doktorunuzun size önermiş olduklarının kesinlikle dışına çıkmayıp, internet ortamında elde ettiğiniz bilgileri kesinlikle uygulamayınız. Unutmayınız ki yapılan her çalışma, bireyden bireye farklılık göstermektedir. 

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.