Take a fresh look at your lifestyle.

Tim Burton Filmleri – Tüm Filmler

0

Bu içeriğimizde Tim Burton Filmleri ile ilgili 13 mükemmel filmden bahsedeceğiz.

Daha 12 yaşında anne ve babası ile aynı evde yaşayamayacağını anlayan ve evden ayrılarak babaannesi ile yaşamaya başlayan Tim Burton, babaannesi ile yaşarken düşük bütçeye sahip korku filmlerini izlemeyi çok severdi.

İzlediği filmler arasında Tim Burton’u etkileyen karakter ise “Vincent Price.” İzlediği filmlerden etkilenen ve daha küçük yaşlarda film çekmeye başlayan dünyanın en ünlü yapımcı ve yönetmen Tim Burton, stop-motin tekniğini kullanarak sessiz filmlerde çekiyordu. Küçük yaşlarda kendinden kat be kat işler başaran efsanenin en iyi filmlerini sizin için listeledik.

Tim Burton Filmleri Nelerdir?

Batman (1989)

tim burton batman filmi
batman filmi

Tim Burton Filmlerinden biri de Batman filmidir.

Namı değer Yarasa Adam. Yaşadığı şehir yozlaşmış, kötülük ve karamsarlıkla dolu bir şehir. Komiser Gordon ve Savcı Harvey Dent, ellerinden gelenin fazlasını yapsalar da bu yetersiz kalmaktadır. Tam çareler tükendi derken ortaya Kara Şövalye çıkar.

Güvensizlik ve suç tehdit eden insanlar genellikle batıl inançlara inanan korkak ve sıradan insanlardır. Kara şövalye yaşadığı şehri kötülüklerden kurtarmak için her yolu denemektedir. Lakin Kara Şövalye’nin sırrını çözmek isteyen Gazeteci Vicky Vale, bunu başarabilecek mi?

Makas Eller (1990)

tim burton makas eller filmi
makas eller filmi

Edward Scissorhands’i yaratan mucit, işini tamamlayamadan ölmüş ve Edward’ı makas ellerden oluşan halde bırakmıştı. Sakin ve asosyal bir hayat süren bu genç, Peg Boggs’in evine daveti üzerine topluma yavaş yavaş adapte olmaya başlayacaktı. Lakin Peg Boggs’un evine gitmesinden sonra üzücü olaylara da muhtaçtır.

Batman Dönüyor (1992)

tim burton batman dönüyor filmi
batman dönüyor filmi

Batman dönüyor filmi de Tim Burton Filmlerinden bir diğeridir.

Serinin ilk filminde Joker’in planladığı her şeyi alt üst eden Batman, bu sefer daha tehlikeli ve entrikalar peşinde koşan Penguen’e karşı. Hilkat garibesi olması sebebiyle, Gotham’ın önde gelen ailelerinin tek çocuğu olan ve buna rağmen soğuk bir kış akşamı şehir merkezinde bulunan parka terk edilen Penguen, soğuk ve karanlık geceleri atlatarak hayatta kalmayı başarmıştı.

Şimdi ise şehrin tüm sakinleri tarafından en sevilen insan olma yolun da her şeyi göze almıştı. İçindeki iyiliği kaybeden iş insanı Max Schreck, Penguen ile ortak planlar yaparak vali olmak için Batman’ı ortadan kaldırmak için planlar yapar.  Lakin beklenmedik olaylar sırası ile gelir.

Schreck’in dağınık ve tipleme asistanı Selina, patronunun kirli işlerini öğrenince binadan aşağıya itilir. Bu itilmeden sonra karmaşanın ortasına yeni ve çok etkili bir karakter doğar, Kedikadın. Kedikadın fazlası ile çatlak bir tiplemeye sahip.

Noel Gecesi Kâbusu 1993

tim burton noel gecesi kabusu filmi
noel gecesi kabusu filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de noel gecesi kabusu

Balkabağı Kral Jack Skellington hanedanlığı, Halloweentown’da yaşanan olayları ele almaktadır. Adeta kâbusun ortasındaki bir hikâyeyi andıran Halloweentowtn, yarasalar, ruhlar ve cinler gibi “çok dinamik” bir nüfusu barındırıyor. Jack’in yolu bir gün Christmastown’a düşer.

Geldiği bu yer onu çok etkiler ve kendi yaşadığı şehri de buraya benzetmek amacıyla Santa Claus’u kaçırır. Santa’nın yerini alan Jack, kendi çabasıyla çocuklara hediyeler verir. Oldukça ilgi çekici ve başyapıt Oscar’a aday olsa da ödülü Babe filmine kaptırmıştır.

Ed Wood (1994)

tim burton ed wood filmi
ed wood filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de Ed Wood dur.

Ed Wood, bazılarına göre dünyanın en yeteneksiz yönetmenleri arasında ilk sırada, kimilerine göre ise filmleri oldukça başarılı ve keyif veriyor, Bilhassa kendine münhasır bir yönetmen.

Tim Burton, ikinci grupta bulunan yönetmen olarak daima ilhamlarından biri olarak kabul ettiği Wood’un film alanında ki serüven için bu filmi çekti. Yapımında, Ed Wood’un detaylı yaşamının aksine bilinen yapımları kaleme alarak film yapma konusundaki istek ve azmini kaleme almış durumda.

Batman Daima (1995)

tim burton batman daima filmi
batman daima filmi

Batman daima da Tim Burton Filmlerinden biridir.

Kötülüklerle dolu Gotham Şehri’nin koruyucusu olan Karanlık Şövalye, bu kez Two Face ve Riddler ismindeki süper suçluya karşı çetin bir mücadeleye girişecek. Kara şövalye, hem şehri bu süper suçluya karşı savaşarak şehri korumak zaman da hem de güzeller güzeli Doktor Chase Meridian’a kalbini kaptırmıştır.

Zorlu mücadelede bu kez Kara Şövalyenin yeni dostu harika çocuk Robin. Kara Şövalye ve Harika Çocuk Robin, Gotham şehrini kötülerle karşı ne kadar savunacak ve Kara şövalye kalbini kaptırdığı Meridian ile duygusal yakınlık kurabilecek mi?

Çılgın Marslılar (1996)

tim burton çılgın marlılar filmi
çılgın marlılar filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de çılgın marslılar

Nevada da bulunan çöle inen bir uzay gemisi, dünyalıların yoğun ilgisini çekerken bir yandan da oldukça heyecan yaratan bir şekilde dünyalılar tarafından karşılanır. Uzay gemisinin kapısı açıldığında, uzaylılar dünyalılara dönerek dost olarak geldiklerini söyleyen marslılar uzay gemisinden sırası ile inerler.

Lakin dost olarak geldiklerini söyleyen marslıların, Aslında Çılgın Marslılar olduğu ve çok yüksek teknolojik silahlarını kullanarak dünyayı ele geçirme çabası içerisinde oldukları anlaşılınca dünya da yaşam savaşı meydana gelir. Hayallerin ötesini düşünen yönetmen Tim Burton’ın birbirinden yetenekli oyuncu kadrosu ile çekilen film, 1950’li yılların uzaylı istilacılarını konu alan en kült filmleri tiye almak için çekilmiş adeta.

İzlemesi keyif veren bu filmin uzaylıları tiye alan bir kült film olduğu herkes tarafından kabul edilebilir bir gerçek.

Ölü Gelin (2005)

tim burton ölü gelin filmi
ölü gelin filmi

Ölü gelin ise Tim Burton Filmlerinden bir diğeridir.

1800’lü yılların sonlarına doğru Victorian kasabasında yaşayan bir adam ve bir kadın Victor Van Dort ve Vitroria Everglot nişanlanma kararı alırlar.

Everglotların fazlası ile paraya ihtiyacı vardır çünkü para bulamaz ise nişanlısı ile beş parasız bir şekilde sokaklarda kalmak üzeredirler. Van Dortlar ise yüksek sosyetede isminin anılmasına oldukça sevinen kişilerdir. Lakin tam düğün için provalar yapılırken çok ilginç olaylar gelişir.

Victor, koruluk alana girer ve bir iskeletin parmağındaki yüzük dikkatini çeker. Oldukça merak ve heyecan içinde bu yüzüğü iskeletin parmağından çıkartarak kendi parmağına takar. Yüzüğü parmağına taktığı anda ölü gelin Emily ile kendisini evlenmiş halde bulur.

Diğer tarafta Victoria onu beklerken, Victoria’nın yerini alacak çok zengin ve çok güzel bir kişi beklemektedir. Böylelikle bu karmaşaların içerisinde iki gelin ve bir damat bulunurken Victor’u hangisinin elde edeceği ise belli değildir.

9 (2009)

tim burton 9 filmi
9 filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de 9

Hayal gücünü sonuna kadar kullanıp bunu kara mizah ile birleştiren bir yetenek hayal edin. Bu birbirinden farklı filmleri yöneten ve farklılıkları ortaya koyan ve birbirinden inanılmaz filmler ortaya çıkarsa da 9 bunlardan çok çok farklı.

Filmde fantezi, hayal gücü, macera ve aksiyon var. Gelecekte dünyadaki makinalar bir den insanlara savaş açar. Makinalar hızla insan nüfusunu azaltarak tüm insanlığı yok etmeyi amaçlar. Şimdiye kadar izlediğiniz tüm filmleri unutun. Dünya üzerinden insanlık yok olurken 9 küçük dikişli bez bebek hayata merhaba der. Bu 9 küçük bez bebeğin hedefinde ise makinalar vardır.

Aksiyon, macera ve fantezi ile birleşen bu film heyecanı doruklara çıkaracak. Başlı başına başyapıt olan bu film herkes tarafından tüm beğenileri almayı başardı.

Vampir Avcısı: Abraham Lincoln (2012)

tim burton vampir avcısı filmi
vampir avcısı filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de vampir avcısı

19.yy.’da Avrupa’nın büyük bir çoğunluğu vampirlerin işgali altına girmiştir. Abraham’ın ailesi vampirlerden kaçarak vatanlarını terk etmek zorunda kalmıştır.

Lakin vampirlerden kaçmalarına rağmen Abraham ailesini vampir saldırısı sonucunda kaybeder. Ailesini kaybetmenin hüznü ve intikam arzusu güderek tüm vampirlerden intikam almak ister. İntikam yemini ettikten sonra Abraham halk tarafından tanınmaya başlar ve halkın desteğini alarak Amerika’ya başkan seçilir.

11 Eyalet ve Washington yönetimi arasında çıkan iç savaş sebebiyle, vampirler ve insanlar arasında yaşanan büyük iktidar mücadelesinin ortasında Abraham ‘da kalır. Bu savaşı fırsata çevirmeye çalışan Abraham’ın zorlu mücadelesi oldukça heyecan verici.

Frankenweenie (2012)

tim burton frankenweenie filmi
frankenweenie filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de frankenweenie

Victor Frankenstein, başrolünde köpeği Sparky’nin oynadığı filmli çeken yetenekli ve çok zeki bir çocuktur. Frankenstein’in köpeği Sparky’e bir araba çarpması sonucunda hayata döndürmek ister.

Okulda öğrendiği bir bilgiyi kullanarak köpeğini diriltecek kadar zeki ve çalışkan bir çocuktur. Elektrik akımını bir ölüyü diriltmek için kullanacak olan Victor, köpeğini diriltmek için çok özel ve akıllıca bir düzenek ortaya çıkarır. Ortaya çıkardığı bu düzenek sayesinde köpeği Sparky’nin hayatını kurtarabilecek mi?

Büyük Gözler (2014)

tim burton büyük gözler filmi
büyük gözler filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de büyük gözler

1950’li yılların ortalarında kendine has bir yöntem kullanarak çizdiği iri gözlü çocuk tabloları ile Amerika’da tanınan güzel ressam Margaret Keane’in, Eşi Walter Keane ile verdiği güç mücadelesini konu alan ve beyaz perdeye taşınan bu film, Keane çiftinin birbirlerine karşı verdiği iktidar mücadelesini konu alarak çekilen biyografik bir film.

Karısının büyük yeteneğini ortaya koyarak çıkardığı orijinal eserleri satış stratejisini kullanarak kendi sahiplenen Walter Keane, şöhret ve parayı fazlası ile elde ettikten sonra eşi Margaret’ı gölgesinde bırakır. Çizdiği eşsiz ve orijinal eserleri için “benim tablom” diyemeyen Margaret, kocasına karşı vereceği çetin mücadeleyi kazanabilecek mi?

Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinde (2016)

tim burton alis harikalar diyarında filmi
alis harikalar diyarında aynanın içinde filmi

Tim Burton Filmlerinden bir diğeri de alis harikalar diyarında: aynanın içinde

Hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir. Fantastik evren Harikalar Diyarı, beklenmedik bir tanrı misafirinin gelişi ile büyülü evrenin yaşam biçimini ve Harikalar diyarında yaşayanları hızla tanımaya başlıyor. Mad Hatter ise tüm çılgınlık ve dostluk için hazır şekilde bekliyor.

Her şey bitti derken ortalığın fena karıştığı zamanda gerçeklik ve gelecek için tekrar krallığın kurtuluşu için tek çare bir araya gelmektir. Birbirinden maceracı ve fantastik dünyayı gözler önüne seren bu film izleyenlerden tam not almayı başaran filmler arasında yerini aldı.  Tim Burton imzasını taşıyan bu başyapıtın yönetmenliğini ise James Bobin var.

Tim Burton Filmleri içeriğimizi beğendiyseniz eğer diğer film/dizi içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et