Take a fresh look at your lifestyle.

Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

0

Ter kokusundan kurtulmak için yapmanız gerekenler aslında çok basittir. Birkaç küçük önlemle taze ve güzel bir kokuya sahip olabilirsiniz.

Egzersiz yaparken, yoğun stres altındayken veya sıcak havalarda; yüzde, koltuk altlarında, el ayalarında ve ayak tabanlarında terleme meydana gelir. Aslında terlemek vücudun aşırı ısınmaya karşı oluşturduğu soğutma mekanizmasıdır. Ter, normal şartlarda kokusuz olmasına karşın iyi hava almayan bölgelerde bulunan bakterilerle temas ettiğinde ortaya kötü bir koku çıkmaktadır.

Ter kokusundan kurtulmanın ipuçlarından birisi kendinizi temiz tutmanız ve düzenli banyo yapmanızdır. Bu sayede vücuttaki bakteri sayısını kontrol altında tutabilirsiniz.

Banyo sonrasında deodarant ve alkolsüz spreyler kullanabilirsiniz. Ayrıca bitkisel çözüm önerisi olarak koltuk altlarına ada çayı sürerek ter kokusuna karşı önlem alabilirsiniz. Bir başka bitkisel çözüm ise limondur. Koltuk altını temizledikten sonra birkaç damla limon suyuyla koltuk altınızı silerseniz ter kokusu engellenecek ve koltuk altının kararması önlenecektir. Aynı ada çayı ve limon gibi anti-bakteriyel özelliği olan elma sirkesi de ter kokusundan kurtulmak için kullanılabilir. Ayaklarınızı yıkadığınız suya ekleyebilir veya koltuk altlarınızı elma sirkesi ile silerek ter kokusunu engelleyebilirsiniz.

Ter kokusundan kurtulmak için çoraplarınızı ve iç çamaşırlarınızı her gün değiştirmeli ve özellikle yaz aylarında; keten, koton ve ipek gibi doğal kumaşlardan üretilen kıyafetleri tercih etmelisiniz. Bu kumaşlar cildinizin hava almasını sağlayacaktır. Egzersiz yaparken de derinizdeki nemi hemen uzaklaştıracak kaliteli ve yüksek teknolojili ürünler kullanmalısınız.

Aksi takdirde naylon içerikli kıyafetler daha çok terlemenize sebep olacak, hava ile temasını kestiğiniz de derinizde ter hapsolduğundan etrafa kötü bir ter kokusu yayılacaktır. Kıyafetler dışında mevsimsel olarak seçtiğiniz ayakkabılarda çok önemlidir. Sıcak havalarda ayağınızın hava almasını sağlayacak doğal deri veya bez ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabılarınızı dönüşümlü kullanmalı; giymediğiniz günlerde havalandırmalı ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Ter kokusu ile başa çıkmak için sıcak havalarda yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı; soğan, sarımsak, pastırma, çemen ve patlıcan gibi gıdaları uygun zamanlarda tüketmelisiniz. Ayrıca terlemenin başka bir sebebi de vücudunuzdaki çinko eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için çinko bakımından zengin olan maydanoz, ıspanak, lahana ve salatalık gibi sebzeleri tüketerek vücudunuzun çinko ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et