Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Bu yazımızda televizyon çocuklar için zararlı mıdır sorusuna yanıt bulacağız.

2 yaşından önce çocuklar bebeklik döneminde oldukları için anne ve babalar televizyon izlenmesi konusunda çok fazla endişe içinde olmamaktadırlar. Ne zaman ki çocuk 2 yaşını geçer, dış dünyada olup bitenleri algılamaya başlar işte o zaman bazı anne-babalar özellikle de anneler telaşlanmaya başlar. Kendi kendine acaba televizyon çocuklar için zararlı mıdır? diye sorgulamaya başlar. Bu kadar çok endişelenmek de haklılar mı? Televizyon izlemek çocukların fiziksel ya da zihinsel gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor mu?

Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Pedagoglar ve çocuk gelişimi üzerinde çalışmalar yapan uzmanlar, 2 yaş ile 6 yaş arasındaki çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri üzerinde televizyonun olumsuz etkilerinin bulunduğunu ifade etmektedirler.

Öncelikle anne ve babaların çocuklarının neden sürekli televizyon izlediğini sorgulamaları gerekmektedir. Eğer bir çocuk bütün gün evin içindeyse, tek başına oyun oynamaya mahkum bırakılıyorsa, kendi yaşıtları ile zaman geçiremiyorsa, yetişkinlere evin içinde ayak bağı olmasın diye sabahtan akşama kadar televizyon izlemeye yönlendirilmesi tamamen anne baba ya da çocuğa bakan kişiler ile alakalıdır. Saatlerce televizyon izleyen bir çocuk da olumsuz gelişmelerin görülmesi elbette ki kaçınılmazdır.

Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Özellikle konuşmayı yeni öğrenmeye başlayan 2 yaş grubundaki çocukların televizyon, tablet ya da cep telefonu ile sürekli etkileşim içinde olmaları konuşmayı öğrenmede zorluk yaşamalarına neden olmaktadır. Konuşma zorluğu yaşanması televizyonun zararları arasında ilk sırada yer almaktadır.

Gün içerisinde belirli saatlerde çocuğun yaşına uygun eğitici çizgi filmler izlemesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Hatta bazı çocuklar sayıları, renkleri, günleri ve daha bir çok kavramı izlemiş olduğu eğitici çizgi filmler sayesinde öğrenmektedir. Özellikle belirli bir yaş grubundan sonra belgeseller, bilgi yarışmaları gibi bilgilendirici programları izleyen çocukların okuldaki başarıları doğru orantıda artış göstermektedir. Fakat haddinden fazla televizyon izleyen her çocukta olmasa bile bazı çocuklarda öğrenme güçlüğü, odaklanma sorunu, okul hayatı başladıktan sonra devam eden aşırı televizyon izleme durumlarında öğrencide konsantrasyon bozukluğu, dikkat gerektiren aktivitelerde ve ödevlerde başarısızlık gibi birçok olumsuz durum televizyon izlemenin zararları arasındadır.

Günümüzde artık hemen hemen her evde birden fazla televizyon bulunmaktadır. Neredeyse herkesin odasında bir televizyon mevcut ve herkes kendi istediği programı seyretmek için odasına kapanmaktadır. Herkesin kendi kafasına göre takıldığı bir evde iletişim bozukluğunun olması, paylaşımın azalması, sorunların konuşarak çözülememesi çok doğaldır. Oysaki bütün ailenin bir arada olduğu yemek saatlerinde televizyonun açılmayarak aile bireylerinin sohbet ederek yemek yemesi çocukların ruhsal ve zihinsel gelişimleri üzerinde çok önemli faydaları bulunmaktadır.

Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Çocuğunuzun aşırı derecede televizyon izlemesini istemiyorsanız 2 yaşından itibaren belirli saatler dışında sizde televizyondan uzak durmalısınız. Televizyonu açıp siz izlerken çocuğunuza” hadi yavrum ben televizyon izleyeceğim sen odana git” demek ne kadar saçma bir durumdur. Çocuğun olumlu bir davranışı alışkanlık haline getirebilmesi için sizinde o davranışı yapmanız gerekmektedir. Küçük yaşlardan itibaren akşam en geç 9 buçukta yatması gerektiğini öğreterek, çocuk uyuduktan sonra rahat bir şekilde dilediğiniz programı izleyebilirsiniz.

Televizyonun çocuklar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu söyleyebilmek için, saatlerce hiç kalkmadan televizyon izliyor olması, şiddet içerikli programları izliyor olması, uyuması gereken saatte televizyon izliyor olması, yaşına uygun olmayan her türlü programı izliyor olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.