Take a fresh look at your lifestyle.

Telefona İmei Nasıl Atılır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Telefona imei nasıl atılır konumuza hoş geldiniz. Bilindiği üzere her cihazın kendine özgü imei numarası bulunmaktadır. İmei cihazın benzersiz numarası olarak da adlandırılmaktadır. Her cihaz üretimde imei numarasına tabi tutularak üretilmektedir.

Kullanmış olduğunuz cihazın imei numarasını öğrenmek için *#06# tuşlamasına yaparak sorgulamanız mümkündür. İmei numarası genel olarak lokasyon bazlı çalışabilmektedir. Lokasyon bazlı çalışma durumlarında, cihaz farklı bir lokasyona götürüldüğünde çalışmama durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu tip durumlarda gittiğiniz lokasyonda elde edeceğiniz bir cihaz ile, var olan cihazın imei numaralarını değiştirerek, gittiğiniz lokasyonda çalışmayan cihazı çalıştırmanız mümkün olabilmektedir. 

Ancak bu konuda oldukça dikkatli olmanız gereken bir nokta vardır. Kullanmış olduğunuz cihazın garanti süresi devam ediyorsa, yapacağınız imei değişikliğinden sonra garantisinin sona ereceğini kesinlikle unutmayınız. Bu önemli uyarıyı yaparak, telefona imei nasıl atılır konumuza devam edelim.

İmei Nasıl Atılır?

İmei atma işlemi bilindiği gibi uzun yıllardır cep telefoncuları tarafından makul bir ücret karşılığı yapılan işlemler arasında yer alıyordu. 

Ancak ortaya çıkan teknolojik gelişmeler bu konuda da kimseye para vermeden, kendi kendimize işlemimizi yapmamıza imkan sağlayacak duruma gelmiştir. İmei atma işlemi için piyasa bir çok program yer almaktadır. Ancak bu programlar içerisinde sizlere önereceğim en iyi program mtk engineering mode imei’dir. Googlede programı yazığım şekilde tam olarak yazıp bulabilirsiniz. 

Mtk engineering mode imei programının kullanımı oldukça basittir. Aşağıda sizlere programın nasıl kullanılacağını adım adım anlatacağım. Adımları uygulayarak kolaylıkla cihazınıza imei atabilirsiniz. 

Programın Kullanımı

 • İlk olarak play stora giriş yapın ve MTK Engineering Mode uygulamasını bulup, cihazınıza kurun.
 • Kurulumdan sonra MTK Engineering Mode uygulamasını çalıştırın.
 • Açılan ekranda aşağıdaki görselde ki gibi Android SettingsMTK Settings alanları çıkacaktır.
 • Bu ekrandan MTK Settings kısmına giriş yapın.
 • Karşınıza aşağıdaki ekrandaki gibi bir görsel gelecektir. Burada Connectivit kısmına giriş yapın.
 • Açılan kısımda sırasıyla şu yolu izleyin. CDS İnformation – Radio İnformation – Phone 1 kısmına kadar gelin.
 • Burada AT+ olan kısmına gelip sıradan bir tuşa basın, sonrasında bastığınız tuşta ortaya çıkan rakama silin.
 • Burada giriş yapacağınız kısımlar çıkacak. Üst tarafta yer alan 1.7 kısmını seçin.
 • 1.7 rakamının yanında olan tırnağın birini silin.
 • Daha sonra temin ettiğiniz imei numarasını yazıp, en son kısma tırnak işaretini koyun.
 • Kaydet işlemini yapmadan önce, AT ile + arasında bir boşluk olup olmadığına dikkat edin. Burada bir boşluk bırakın.
 • İşlemin bitmiş hali yukarıdaki görselde ki gibi olacaktır. AT +EGMR=1,7″temin ettiğiniz imei numarası”
 • Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra Send At Command tuşuna basıyoruz.

İşlemimiz sonunda cihaza yeni atanan imei numarasının aktif olabilmesi için, kullandığınız cihazı kapatıp açmanız gerekmektedir. Yeni imei numarasının aktif olup olmadığını *#06# tuşlaması yaparak öğrenebilirsiniz. 

Umarım sizler için hazırladığımız yazımız faydalı olmuştur, anlamadığınız veya takıldığınız yerler olursa, bizlere aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et