Take a fresh look at your lifestyle.

Tay Tüyü Kumaş Nedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Tay tüyü kumaş kadife ile süet arasında dokusu olan bir kumaş türüdür. Tay tüyü kumaşların en önemli özelliği ise leke tutmaması ve su geçirmemesidir. Bu kumaşlar üretilirken tayın gerçek kıl uzunluğuyla eş değer olarak üretilmiştir.

Tay tüyü kumaşlar üretilişi esnasında püskürtme yöntemi kullanılarak yatay ve dikey olarak tüylerin geliş gidişinin birleştirilmesi sayesinde tayın sırt bölgesini andırır ve zaten ismi de buradan gelmektedir. Tay tüyünün bir diğer özelliği ise kumaş aralarında boşluk bulunmaması, sık dokunmasıdır. Su geçirmemesi de bu yüzdendir, sıvılar daha kumaşa işlemeden akıp gider.

Tay tüyü kumaş terletmez ve sağlıklıdır. Diğer bir yandan yıpranma ve yırtılma gibi deformelere karşı diğer kumaşlara göre çok daha dayanıklıdır. Ayrıca tay tüyü kumaşı 30 ®C’de makinada yıkana bilmektedir. Tay tüyü kumaş ışıklı ortamlarda parlak ve renkli görünmesiyle de bulunduğu ortamda şık bir görüntü sağlar.

Diğer kumaş türlerine göre daha dayanıklı ve kolay temizlenebilir olmasından dolayı, tay tüyü kumaş son yıllarda koltuk ve kanepelerde çok rağbet görmektedir. Maalesef tay tüyü kumaşın üretiminin yurt dışında olması ve bu ürünlerin ithal olmasından dolayı, koltuk ve kanepelerinizde bu ürünü tercih ederken garantisinin olup olmamasına dikkat edilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Tay tüyü kumaş ithal bir kumaş olduğu için fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Fakat siz, siz olun piyasa fiyatının çok altında olan tay tüyü kumaşları tercih etmeyin. Çünkü ,tay tüyü kumaş yerine ona çok benzeyen ucuz bir kumaşı farkında olmadan alabilirsiniz.
  • Tay tüyü kumaş alırken çok ince bir kumaş olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Elinizle dokunduğunuzda tül veya kağıt gibi ince bir kumaş ise tercih etmeyiniz. Unutmayınız ki gerçek tay tüyü kumaşın metresi yaklaşık olarak 500 gr civarıdır.
  • Kumaşa elinizi sert şekilde sürttüğünüz de kumaşın boyası elinize geçiyorsa bilin ki gerçek tay tüyü kumaş değildir. Gerçek tay tüyü kumaşın asla boyası başka bir cisme geçmez.
  • Bir diğer dikkat edilecek husus ise kumaşın dokusu dur. Tay tüyü kumaş alırken dokusunun açık olmamasına dikkat edilmelidir.

Tay Tüyü Kumaşın Kullanım Alanları Nelerdir?

Yeni evlenenlerin en çok tercih ettiği kumaş olan tay tüyü kumaş koltuklar, kanepeler ve berjerler başta olmak üzere ofis mobilyalarında, sandalyelerde, puflar da ve birçok ev mobilyasında kullanılmaktadır.

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenmelidir?

Tay tüyü kumaş temizliği diğer kumaşlara göre çok daha kolaydır. Temizliğinde en önemli nokta ise lekeye hemen müdahale etmek ve lekenin kurumasını engellemektir. Her ne kadar lekelenmelere karşı dayanıklı olsa bile lekenin beklenmeden silinmesi işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

  • Eğer tay tüyü kumaşınızda leke meydana geldiyse hiç endişe etmeden ve ağır kimyasalları kullanmadan saf su ile veya köpüklü su ile hafifçe oval hareketlerle sürterek temizlemelisiniz.
  • Zamanla tozlanma meydana geldiyse elektrikli süpürgenizle tozları süpürerek kumaşınızı temizleyebilirsiniz.
  • Eğer kumaşta leke yoksa ve düzenli temizlik yapmak istiyorsanız temiz bir havluyu soğuk su ile nemli kıvama getirip kumaşlarınızı silebilirsiniz. Silme işlemi tamamlandıktan sonra kumaşın nemini kurulamanız kumaşın temiz kokmasını ve parlamasını sağlayacaktır.
  • Leke dolayısıyla kumaşı temizlemek isterseniz de arap sabunlu soğuk su ile nazikçe silmelisiniz.
  • Tay tüyü kumaş lekelenmelere karşı dirençli olduğu için lekeyi anında temizlemek isterseniz sabun içerikli ıslak mendille müdahale edebilirsiniz.

Tay tüyü kumaşın doğal ve değerli bir kumaş olmasından dolayı temizleme esnasında mümkün olduğunca kimyasallardan uzak durmalısınız. Çünkü hangi kumaş olursa olsun kimyasallar zamanla kumaşınıza zarar verecektir. Tay tüyü kumaşın bir diğer özelliği ise sıvı geçirgenliğinin olmamasıdır bu yüzden üzerine sıvı dökülmelerinde sıvıya baskı yapmak yerine akıp gitmesini sağlamak temizlik için işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et