Take a fresh look at your lifestyle.

Tavuk Göğüs kalorisi kaç?

0

Türkiye’de insanlar elinden geldiğince et ve tavuk ürünleri tüketmeye çalışmaktadırlar. Bunların başında ise tavuk ürünleri gelirken marketlerde her yerde satılan tavuk göğüs kalorisi kaç, kalorisi ne kadar? gibi soruların yanıtlarını kalorisikac.com adresinde rahatlıkla bulabileceksiniz. Sporcuların vazgeçilmez diyet yemeği olan ızgara tavuk göğüsü içindeki yağ miktarının az olması ve protein oranının yüksek olması nedeniyle oldukça tüketmesi uygundur.

 

İnsanlar yedikleri şeylerin vücutlarına ne denli bir etki yarattığını bilmek istemektedirler. Özellikle sadece merak duygusunun yanı sıra spor yapan insanlar da yedikleri besinlerin kalorilerini araştırmaktadırlar. Peki Tavuk Göğüs kalorisi kaç, kalorisi ne kadar? İşte detaylar…

 

İnsanların ortalama bir parça yiyeceği göğüs tavuk ürünü yaklaşık 30-35 gr arası değişmektedir. Bu büyüklüğüne göre ölçülebilmektedir. 30 gr bir parça göğüs yiyeceğinde 45 kalori bulunmaktadır. Bu kalorinin besin değerlerinde ise %81 protein ve %19 yağ bulunmaktadır. Tavuk göğsü ile yapılan bir porsiyon sote (ortalama 230 gram) yaklaşık 390 kalori içermektedir.

Tavuk ızgaraya göre daha yağlı olan bu yemek yine de diğer yemeklere göre daha az kalori içerdiği düşünülebilir. 200 gram bir ızgara tavuk göğsü porsiyonu da hemen hemen 300 kaloriye yakındır. İçindeki yağ miktarı az, protein miktarı ise çok yüksektir. Yağ az olmasının yanı sıra kolesterol miktarı da kırmızı ete göre daha azdır. 350 gram kadar büyük porsiyon bir sebzeli tavuk yemeği de yaklaşık olarak 370 kalori bulundurmaktadır. 280 gram olan orta porsiyon bir yemek ise neredeyse 290 kalori barındırır.

Sebzeli tavuk yemeğinin diğerlerinden farkı içine konulan sebzeler nedeniyle C, A, K vitaminleri ile demir, çinko, bakır mineralleri açısından da zengindir. Derisi ile birlikte haşlanmış bir tavuk göğsü ise 300 gram olan porsiyonda neredeyse 300 kalori içermektedir. Düşük yağ miktarı ve yüksek protein içeriği ile kesinlikle diyetlerde düşünülmesi gereken bir yiyecektir. Ayrıca sade yemeği sevmeyenler için salata ile de değerlendirilebilir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et