Take a fresh look at your lifestyle.

Tansiyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Düşer?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu içeriğimizde Tansiyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Düşer bunlar hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tansiyon, ciddi bir sağlık sorunudur. Öyle ki ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Yüksek tansiyon veya hipertansiyon olarak da bilinen bu sorunun tedavisi gerçekleştirilmediğinde veya geciktirildiğinde böbrekler başta olmak üzere kalp ve damar gibi muhtelif alanlarda sorunlara yol açabilmektedir.

Yüksek tansiyon denilen sorun aslında damarlarda dolaşan kanın normalden daha yüksek bir basınçla damarla etki yapmasıdır. Elbette kan basıncı sürekli aynı seviyede seyretmemektedir. Günün belli bölümlerinde, gündelik yaşamın farklı hallerinde değişkenlik gösterebilir.

Örneğin yoğun stres altında olunduğunda veya spor yapıldığında kan basıncı yükselebilir. Fakat bu durum geçici olduğu için yüksek tansiyon olarak görülmemelidir.

Tansiyon Belirtileri Nelerdir

Tansiyon belirtileri nelerdir ?

Tansiyon hastalığı genelde kan basıncı 180/110 mmHg seviyelerini aşmadığı müddetçe pek belirti göstermez. Peki, tansiyon hastalığının belirtileri nelerdir biraz da onlardan bahsedelim. Tansiyon belirtileri arasında yaygın olarak baş dönmesi, kulak çınlaması ve kalp ağrıları baş gösterir.

düşen tansiyonu anlama
tansiyonun düştüğünü nasıl anlarız

Bu belirtiler kişiden kişiye değişmekle beraber nefes darlığı görme bozuklukları (bulanık görme veya çift görme) düzensiz kalp atışları ve burun kanamaları şeklinde de görülebilmektedir. Doğru ve net teşhis için tansiyon aleti yardımıyla belirli aralıklarla ölçümler yapılması önerilir.

Ölçüm esnasında genelde halk arasındaki tabiri ile büyük tansiyon ve küçük tansiyon değerleri birlikte görülür. Bu değerler 120 – 80 civarlarında ise normal olarak değerlendirilebilir.

Tansiyon hastalığının belirtileri nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da tansiyon neden yükselir sorusuna cevap vermeye çalışalım. Öncelikle yüksek tansiyon genelde kalıtımsal olarak ortaya çıkmaktadır. Ailede yüksek tansiyonu olan birinin bulunması diğerlerinde de bu hastalığın görülmesine yol açabilmektedir.

Bunun yanı sıra aşırı tuz tüketimi, spor yapmama, çok yeme ve yağlı yeme, sigara kullanımı gibi durumlar da yüksek tansiyon için davetiye çıkarabilmektedir. Yaşlılığa bağlı olarak da görüldüğü vakalara rastlamak mümkündür.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür

Tansiyon belirtilerinden sonra hemen akla yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorusu gelmektedir. Bunu için ilk olarak basınçtan dolayı gerilen damarların gevşemesini sağlamak için başın soğuk suyla yıkanması önerilir. Eğer duş alacak kadar iyi hissediliyorsa çok soğuk olmamak kaydıyla duş almak daha faydalı olacaktır.

Yüksek tansiyonu düşürmek için bilinen en yaygın yöntemlerden birisi de limon ile yüksek tansiyonu düşürmektir. Ortalama bir su bardağı kadar suyun içerisine yarım limon sıkılarak tüketilmesi halinde tansiyonu düşürecektir.

Nar veya nar suyu tüketimi yüksek tansiyonu düşürmenin yanı sıra bir süre dengede durmasını sağlayan bir diğer yöntem olarak tercih edilebilir.

Greyfurt suyu da tıpkı limon gibi tansiyonu düşürmede etkilidir. Fakat ilaç kullanan kişilerin bunu yapması pek tavsiye edilmemektedir. Çünkü greyfurt ile kullanılan ilaçlar beraber etkileşime girerek ciddi yan etkilere sebebiyet verebilmektedir.

Tuzsuz ayran, yoğurt, sarımsak ve kekik de tansiyonu düşürmekte etkin kullanılan yöntemlerdendir.

Tansiyon Düşünce Belirtileri Nelerdir

Yüksek tansiyon düşünce belirtileri ilk olarak baş dönmesi ve görme bozukluklarının ortadan kalkması şeklinde olmaktadır. Yüksek tansiyon düşerse belirtileri nelerdir diye devam edecek olursak yukarıdan bahsedilen belirtilerin kısaca ortadan kalkması, normale dönmesi diyebiliriz. Fakat tam ve doğru bir sonuca varabilmek adına mutlaka uzman hekim tarafından destek alınması önerilir.

tansiyon yükselince nasıl tedavi edilmeli
yüksek tansiyon tedavisi nasıl yapılır

Yüksek Tansiyon Tedavisi Nasıl Yapılır

Yüksek tansiyon tedavisi klinik bir müdahale gerekmediği müddetçe evde kendi kendinize gerçekleştirebileceğiniz düzenli spor ve egzersizler ile mümkün olabilmektedir. Bunun yanı sıra beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek sağlıklı ve yeteri kadar tüketmek de oldukça önemlidir.

Doktor tavsiyesiyle kullanılan bazı ilaçlar da kandaki su oranının azalmasını sağlayarak damarların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Tedavi esnasında alkol, sigara ve tuz gibi şeylerden de uzak durmak gerekmektedir.

Tansiyon Belirtileri yazımızı beğendiyseniz bu içeriği de okumanızı öneririz > B Vitamini Eksikliği Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et