Take a fresh look at your lifestyle.

Stresle Nasıl Baş Edilir?

0

Stresle nasıl baş edilir

Stres, gerilim, depresyon artık her birimizin hayatında bir kere bile olsa karşılaştığı şeydir. Hayatın günlük rutini bizi bazen istemesek bile stresle karşılaşmaya sürükler. Sürekli bir yerlere yetişme çabası, trafik çilesi, büyük şehirlerin kaçınılmazlarından. İstemeyerek de olsa kendimize stres yaşatıyoruz. Bu da sağlığımızı tehdit eder.

Stresle Baş Etme Yolları
Stresten kaçınamayız, fakat stresle baş etmeyi öğrenebiliriz. Hayatınızda bazı şeyleri değişerek stresten kurtulabilirsiniz. Bunu hem fiziksel, hem de duygusal anlamda anlayacaksınız. Stres organizmamızın değişikliklere karşı gösterdiği tepkidir. Dış tepkilere içten gelen yanıttır (örneğin, işyerinde karşılaştığınız problemler). Stres zamanı organizmamız fiziksel egzersizlerde olduğu gibi tepki verir: kalp atışlarımız artar, tansiyon dengesi bozulur, metabolizma hızlanır ve nefes problemi öne çıkar. Bunları önlemek için boş zamanlarınızda bolca spor yapın, yürüyüşe çıkın.
Böylece nefesinizi kontrol etmeyi öğreneceksiniz. Gergin ortamlarda sakin olmayı deneyin: derin nefes alın. Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Kendinize belirli bir rejim hazırlayın ve her gün aynı saatte uyumağa özen gösterin. Yoğun gün sonunda gürültülü ortamlardan kaçının. Dinlenmek için bilgisayar ya da tablete değil, temiz havaya yönelin. Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları meyve ve sebzeye değişin.
Kahve yerine bol miktarda su veya meyve suyu tüketin. Unutmayın ki, sigara ve kahve sizin uykusuz kalmanıza neden olan sebeplerden. Arkadaşlarınızla veya çocuklarınızla spor yapın, yeşillik alanlarda hayatın tadını çıkarın ve sağlıklı beslenin. Her şey sizin iradenize bağlıdır, pozitif olun ve bolca gülümseyin.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et