Take a fresh look at your lifestyle.

POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu içeriğimizde Pos Cihazı Nasıl Kullanılır – Nasıl Alınır Bunlardan Bahsedeceğiz.

Son dönemlerde artış gösteren dışarıdan yemek siparişleri ile birlikte birçok kişi bu alışkanlığı kazanmaktadır. 2020 yılına damga vurmuş olan korona virüs salgını ile birçok restoran ve işletmenin de şubelerinde hizmet vermelerin kısıtlama gelmesi ile birlikte kişiler siparişlerini evlerine vermeye başlamıştır.

İnternet üzerinden verilen yemek siparişleri firmalar tarafından kısa süre içerisinde müşterilere ulaştırılmaktadır. Kişiler ödemelerini nakit, banka kartı, kredi kartı gibi yöntemlerle gerçekleştirebilmektedir. Banka veya kredi kartı ile birlikte ödeme sağlamak isteyen kişiler firmalardan POS cihazı isteyebilmektedir.

Ürünü getiren kurye yanında getirdiği POS cihazı ile birlikte müşterinin ödemesini hızlı ve başarılı bir şekilde alabilmektedir.

POS Cihazı Nasıl Kullanılır?

Yemek siparişi, kıyafet siparişi, elektronik aletler gibi birçok siparişler kapıda ödeme imkânı ile müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Çalışanlar yanlarında getirdikleri pos cihazı ile birlikte kısa sürede işlemi tamamlayarak ödemeyi alabilmektedir. POS cihazı firmalar tarafından kuryelere verilir ve ödeme gerçekleştirilir. Kuryelerin ve firmaların en merak ettiği konular arasında ise pos cihazı nasıl kullanılır konusu yer almaktadır.

POS Cihazı Nedir?

Açılım olarak Point of Sale anlamına gelmektedir. Türkçe karşılığı ise satış noktasıdır. Alınan ürün veya hizmetin bedeli kullanıcı tarafından POS cihazı üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak isteyen müşteriler için kullanılır. Pos cihazı nedir sorusu çok araştırıldığı gibi cevabı da oldukça basittir.

Bankalar üye iş yerleri ve firmalarla bağlantısını POS cihazları üzerinden sağlar. Ödeme yapıldıkça bütün ücretler anlaşmalı bankalara aktarılır ve bir süre sonra da firma sahibi tarafından rahatlıkla çekilebilir. Bankalar firmalara veya işletmelere vermiş oldukları bu POS cihazı için belli bir ücret talep eder.

pos cihazı nasıl kullanılır
pos cihazı kullanımı

Kimi bankalar buna kira adını verirken kimileri ise komisyon olarak nitelendirir. Ödeme işlemleri pos cihazına takılan banka kartı veya kredi kartının sahibinin ödemesi gerektiği tutar tuşlandıktan sonra kart şifresini girmesiyle gerçekleşir. Kaliteli bir şekilde ödeme yapmak için oldukça uygun bir yöntemdir.

Herhangi bir yanlış tuşlamada veya ödeme hatasında ise banka tarafından bu işlemin geri çevrilmesi talebinde bulunulabilir.

POS Cihazı Nasıl Alınır?

Pos cihazı nasıl alınır sorusunun duruma ve firmaya bağlı olarak çeşitli cevapları bulunmaktadır. Pos cihazı alma işlemi için uygulanabilecek yollar şu şekilde belirtilmiştir:

 • Anlaşmalı ve POS cihazı hizmeti sunan bankalardan bizzat şubelerine giderek alma
 • Anlaşmalı bankaların internet siteleri üzerinden başvuru yaparak alma
 • Yazar kasa pos satışı yapan firmalardan temin etme
 • İkinci el yazar kasa pos veya pos satışı yapan firmalardan alma

gibi çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Pos cihazı satın alma işlemi bu kanallar aracılığıyla gerçekleştiğinde herhangi bir güvenlik sıkıntısı yaşanmamaktadır. Elden pos cihazı satışı yapan kişiler ile ilgili güvenlik sorunları yaşanabilmektedir ve bankalar bu durumlara çeşitli yöntemlerle el koyabilmektedir.

POS Cihazı Kullanımı

Pos cihazı kullanımı birçok kişi ve firma tarafından merak edilen bir başka konu olarak göze çarpmaktadır. Pos cihazı kullanımı ile ilgili bilgiler şu şekilde belirtilmiştir:

 • Müşterinin kullandığı kart türüne ve bankasına göre değişiklik göstermektedir.
 • Kart müşteriden alınır ve kartın özelliğine kart POS cihazına okutulur.
 • Kart çipli ise ilgili bölüme yerleştirilerek kart bilgileri elde edilir. Kart okuma şeridiyle mevcutsa ilgili banttan geçirilerek kart bilgileri elde edilir.
 • POS cihazı ekranında ödeme alınacak tutar tuşlanır ve yeşil tuşuna basılır.
 • Yeşil tuşa basma işleminden hemen sonra ödeme yapacak olan kişiden kart şifresini tuşlaması istenir.
 • Şifre bilgileri girildikten sonra yeniden yeşil tuşa basılır.
 • Şifre girildikten sonra ise banka ile iletişime geçen POS cihazı işlemin onaylandığında dair veya işlemin reddedildiğine dair bir bilgi fişi verir.
 • İşlem onaylandığı takdirde cihazın verdiği ilk bilgi fişi işletme sahibinde kalacak şekilde alınır.
 • Yeniden yeşil tuşa basıldığında ise ikinci bir bilgi fişi verilir. Verilen ikinci fiş ise ödemeyi gerçekleştiren kişiye teslim edilir.

Başarılı bir şekilde bu işlemler izlendikten sonra alınan ödeme miktarı bankada işletme adına kayıtlı olan hesaba aktarılır. İşletme sahibi dilediği takdirde giderek ödemeyi alabilir. Ödemeler genellikle ay sonunda alınır çünkü ödeme ne kadar erken alınırsa banka tarafından talep edilecek olan komisyon miktarı aynı oranda artış gösterir.

Pos Cihazı Nasıl Kullanılır Adlı içeriğimizi beğendiyseniz eğer Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılır? adlı içeriğimizi de incelebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et