Take a fresh look at your lifestyle.

Paskalya Bayramı Nedir, Paskalya Bayramında Ne Yapılır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Dünya genelindeki tüm Hristiyanlar için önemli olan dini günlerden birisi de Paskalya Bayramıdır. Hristiyanların en önemli ve köklü bayramlarından olan bu gün, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiğine inanıldığı günden 3 gün sonrasına tekabül etmektedir. Farklı ülkelere göre çeşitlilik göstermekle birlikte genel olarak Doğu ve Batı kiliselerine göre paralellikler göstermektedir.

Yaygın kutlamalara göre ise Mart sonu gibi başlar ve yaklaşık 1 ay kadar sürerek Nisan sonuna doğru nihayete erer. Paskalya bayramı nedir sorusuna muhatap kalındığı zaman cevapsız bırakmamak adına kısaca bu şekilde karşılık verilebilir.

Paskalya Bayramı Nedir Kimler Kutlar?

Nedir kimler kutlar sorusuna daha detaylı cevap verilecek olursa öncelikle sabit bir kutlama tarihi yoktur denilebilir. Dünyanın farklı coğrafyalarında farklı günlerde kutlansa da yaygın uygulamaya göre Pazar günleri kutlamalar yapılmaktadır. Diriliş Günü, Diriliş Pazarı veya Kıyam Yortusu gibi isimlerle de anılmaktadır.

Paskalya Bayramı Neden Kutlanır?

Paskalya kavramının ilk olarak 2. Yüzyılda yaşamış Latin ve Yunan yazarlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Pascha olarak bahsedilen paskalya, İbranicede Pesah kelimesinin Aramiceye geçmesi şeklinde türemiştir. Kelime anlamı dokunmadan geçmek demektir.

iPhone Mail Uygulamasına Gmail/Outlook/Yahoo Nasıl Eklenir? Adlı içeriğimizi de okumanızı öneririz

Yaygın olarak İsrailoğullarının Mısırdaki esaretlerinde kurtulmaları olarak veya ilk doğan çocuklarının kutsal olarak affedilmesi olarak kutlanan bu bayram için bahsedilen hususlar Paskalya bayramı neden kutlanır sorusuna cevap olmaktadır. Latinceden türetilen paskalya yerine bazı batı medeniyetlerinde Ostem veya Easter gibi kavramlar da kullanılmaktadır.

Paskalya Nasıl Kutlanır?

paskalya kimler tarafından kutlanır
paskalya nasıl kutlanır

Bu bayram İseviler için en büyük bayram olarak nitelendirilebilir. Resmi kayıtlara göre en eski kutlanma tarihleri olarak 2. yüzyıl belgelerine rastlanmaktadır. Fakat çok daha önce kutlanmaya başlandığı yüksek ihtimal olan paskalya için Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği 29 ila 33 yılları arasında kutlanmaya başlandığı tahmin edilmektedir.

Paskalya bayramı nasıl kutlanır diye merakla araştıranların karşısına ilk olarak paskalya çörekleri, haşlanmış ve rengârenk boyanmış yumurtalar ile mumlar çıkacaktır. Süryaniler bu bayramlarını Temmuz ayında kutlar ve Meryem Ana Paskalyası olarak isimlendirirler.

Katoliklerin kutlamalarında paskalya mumu yakılır ve yeni ateş kutsanır. Kutsal kitaplarından bölümler okunarak geleneksel vaftiz töreni gerçekleştirilir. Rum ve Ortodoks kiliselerinde ise gece ayinleri yapılmadan evvel kilisenin dışında bir yerde başka bir ayin yapılır.

Ayin için kiliseden çıkan toplulukta ışık kullanılmazken dönüşte ise yüzlerce mumlar yakılarak kiliseye geri dönülür. Bu mumlar Hz. İsa’nın yeniden dirilişini simgelemektedir.

Tüm Hristiyan camiasında kutlanırken ülkelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Buna örnek olarak paskalya tavşanı ve paskalya yumurtaları gösterilebilir.

Paskalya Bayramı Ne Zaman Kutlanır?

Paskalya bayramı ne zaman kutlanır sorusuna net bir tarih vermek pek mümkün değildir. Çünkü ülkelere ve özellikle mezheplere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Yaygın olarak Mart sonunda başlayıp yaklaşık 1 ay kadar süren bir zaman dilimini kapsayan kutlamalar görülmektedir. Süryaniler ise bu kutlamaları Temmuz ortalarında yapmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et