Take a fresh look at your lifestyle.

Öğretmen Nasıl Emekli Olur?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu yazıda öğretmen nasıl emekli olur sorusuna yanıt arayacağız. Yıllarınızı verdiniz, artık yoruldunuz ömrümün geri kalanında da biraz dinleneyim dediniz ve artık emekli olmaya karar verdiniz öğretmen  olarak.
Peki nasıl emekli olacaksınız, nasıl bir yol izleyeceksiniz? Öncelikle bir öğretmenin yılın herhangi bir ayında emekli olamayacağını söylemeliyiz. Eğitim ve öğretimi yarıda keseceğinden, sürekliliği kesintiye uğratacağından sadece Haziran ve Temmuz aylarında emekli olabilmektedir öğretmenler. Ve bu nedenle emeklilik işlemlerini mayıs ayı içerisinde başlatması gerekmekte.

Öğretmen nasıl emekli olur

Peki, bu aylar dışında emekli olunamaz mı? Elbette istisnalar mevcut. Hayati bir konu, hastalık vs… gibi kanıtlanabilir ve raporlanabilir durumlarda dilekçenizi verdiğinizde gerekli kurumlarca da uygun görülürse bu 2 ay dışında da emekli olabiliyorsunuz.
Peki, nasıl emekli olacaksınız? Öğretmenlerin emekli olabilmesi için mayıs ayları içinde müdürlüklere hazır matbuu dilekçeler ve hangi belgelerin isteneceğine dair yazılar gönderilmekte. Emekli olmaya karar verdikten sonra, okul idaresine durumu bildirdiğinizde, size dilekçe ve de hangi belgelerin isteneceği konusunda yardımcı olacaklardır.

Hangi Belgeler İsteniyor?
Müdürlüğe başvurdunuz ve dilekçenizi hazırladınız. Peki bundan sonra hangi belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Belgeler erkek ve bayan öğretmenlerde farklılık arz ediyor. Bayanlarda şu belgeler isteniyor?
Dilekçe
Fotoğraf (5 adet)
Nüfus cüzdan fotokopisi
Diploma örnekleri(Devlet Memuriyeti içerisinde bitirdiği okulları kapsayan)
Mahkeme kararı (Varsa )    (Yaş tahsisi-Adı-Soyadı değişikliği vb.)
SSK, Banka Hizmetleri  SSK dökümü , Bağ-Kur veya isteğe bağlı ödeme günlerini gösterir  yazı örneği (varsa)
Borçlanma yapmış ise yazışma örnekleri (varsa)
Sözleşmeli öğretmenlik yaptığı sürelerde hangi okulda çalışmış ise söz konusu okul müdürlüğünden tazminat almadığına dair yazı örneği (varsa)
Vekil öğretmenlik yapmış ise hizmet cetveli (varsa)

Öğretmen nasıl emekli olur

Erkek öğretmenlerin emekliliğinde ise, bu belgelere ek olarak askerlik terhis belgesi istenmektedir.

Dilekçenizi verdiniz belgelerinizi de tamamladınız, bir de sizden emekliliğinizde hangi bankadan maaşınızı istediğiniz ve iban numaranız istenecek. Belgeleri verdikten sonra artık kurumca incelenmeniz ve emekliliğe uygun musunuz (yaş, sigorta primi vs.. bakımından) diye bakıldıktan ve onay aldıktan sonra Temmuz ayı sonunda emekli olabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et