Take a fresh look at your lifestyle.

Öğrenci Kimlik Kartı Nasıl Alınır – Lise ve Üniversite İçin

0

Teknolojiyle birlikte hayatımıza kişiye özel kartlar girdi. Özellikle Otobüsler ve müzeler için öğrenci kimlik kartları gerekebiliyor. Kişiye özel kartlarla otobüslere, müzelere ve kamu kuruluşları gibi bir çok yerde giriş ve çıkışlarımız düzenleniyor.

lise ve üniversite kimlik kartı nasıl alınır
lise üniversite kimlik kartı

Öğrenci Kimlik Kartı Nedir?

Öğrenci kimlik kartları genellikle lise ve üniversite öğrencilerine, öğrenciye özel olarak okuduğu okul, öğrencinin adı ve soyadı, öğrencilik bilgileri yer alır. Öğrenci kimlik kartları okulunuz tarafından düzenlenir ve size teslim edilir. Lise öğrencilerine kartları genellikle okuluna bağlı olarak verilebilir de, verilmeyebilirde. Çünkü öğrenci kimlik kartı yerine öğrenci belgesi de geçerli olabiliyor, bundan dolayı bu kartı her lise düzeydeki okullar vermeyebiliyor.

Öğrenci Kimlik Kartı Ne İşe Yarar

Öğrenci kimlik kartı lise ve üniversite öğrencilerine, öğrenci numaraları ile birlikte bilgilerinin yer aldığı bir kart olarak, bandrollü olarak verilir. Kartınızın geçerli olması için bandrollü olması veya kart üzerinden geçerli olduğu yıl olarak o dönem ki eğitim öğretim yılı yazmalıdır. Öğrenci kimlik kartınız ile otobüslerde indirimli otobüs kartı çıkartmak için veya direk olarak kartınızı gösterip indirimli yolculuk yapabilirsiniz. Özellikle şehir içi toplu taşımalarda yarı yarıya indirim uygulaması görülmektedir. Bunun haricinde burs başvurularında, müze girişlerinde ve hatta kredi kartı başvurularından önemle istenen bir materyaldir.

Üniversite Öğrenci Kimlik Kartı Nasıl Alınır

Yükseköğretim Kurumunda kayıtlı bir üniversiteniz varsa, aktif öğrenciliğiniz devam ediyorsa her sene yeni bandrollü öğrenci kimlik kartınızı alabilirsiniz. Genellikle kartlarınız kayıt olduğunuz gibi size verilmez. Ön kayıt sonrası tam kayıt işlemlerinizde bittiği vakit ve bazen ders seçimi -varsa harç ödemeleri tamamlandığında-  kartınız hazır olarak genellikle öğrenci işlerinde sizi bekliyor olacaktır.

Üniversiteler’de öğrenci kimlik kartı önemli bir detaydır. Sınavlarınıza girişlerde kartınızı göstermek zorunlu olabiliyor. Üniversitelere giriş ve bazen çıkışlarda dahil kartı göstermeniz gerekiyor. Öğrenci kimliğiniz olmadığı takdirde e devlet üzerinden e-imzalı öğrenci belgesi aynı öğrenci kimliği geçerliliği taşımaktadır.

Ayrıca üniversitelerde okuyan öğrenciler, bankalardan kredi kartı başvurusu yaparken öğrenci belgesi veya kartınızla fotokopileri ile başvuru yaparsa daha avantajlı öğrenciler için olan kredi kartı başvuruları yapabilirler.

Lise Öğrenci Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Liseliler için yukarıda da belirttiğimiz gibi okuduğunuz okulun idari personeline bu konuda bilgi almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer normal olarak her sene öğrenci kimlik kartı dağıtılıyorsa bunun hazırlığını yapıyor olabilirler. Öğrenci kartları ile ilgili olarak bir ücrette toplanması söz konusu olabilir. Okuduğunuz lise de idari personeller öğrencilere kart verilmeyecek diyorsa ve sizde belirli şartlar doğrultusunda bu karta sahip olmak istiyorsanız gerekli açıklamanız ile idareye tekrar başvurun. Örnek olarak otobüslerde öğrenci kimlik kartı göstermek zorunlu olduğu için bu kartı talep ettiğinizi yineleyin.

Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Öğrenci Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Aöf’de okuyan öğrenciler diğer örgün eğitimli öğrenciler gibi öğrenci kimliği almaya hak kazanıyor. Anadolu Üniversite ve İstanbul Üniversitesi, açıköğretim öğretim fakültesinde okuyan öğrencilerine posta ile öğrenci kimliklerini gönderiyor. Öğrenci kimliğiniz örgün eğitimden farksızdır, aynı haklara sahip olabilirsiniz. Tabi bazı kurumlar açıköğretim fakültesinden okuyan öğrencilere, örgün eğitimdeki öğrencilere verdiği hakları vermeyebiliyor.

Öğrenci Kimlik Kartı Nereden Çıkarılır?

Öncelikle öğrenci olduğunuz kuruma gitmeli ve öğrenci kimlik kartı verilip, verilmediğini sormanız gerekiyor. Eğer veriliyorsa ilk kez verildiği takdirde kurumların büyük bir çoğunluğu ücret almıyor. Üniversite ve liselerde genellikle okul kendisi veriyor. Liselerde müdürleriniz, üniversitelerde öğrenci işlerinize sorarak daha detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Öğrenci Kimlik Kartımı Kaybettim, Ne Yapmalıyım?

Kimlik kartımızı kaybettiğimiz zaman endişelenmemize gerek yok. Öğrenci kimlik kartınızı kaybettiğinizi okulunuzun en sık giriş yaptığınız kapısındaki güvenliğe bildirin ve not almasını isteyin. Üniversiteye diğer giriş yapılan yerlere de haber vermesini istedikten sonra 1 hafta bekleyebilirsiniz. Çünkü üniversite içerisinde kaybedilen kartları mutlaka okulunuzun kapı girişlerindeki güvenliğe elbet teslim ediliyor. Kapı güvenliğine her gün hatırlatın. Bu işlemi yaparken okulunuzdan geçici kimlik kartı isteyebilirsin. Okulunuza giriş çıkışlar için fakültenizin öğrenci işleri size ya imzalı öğrenci belgesi yada geçici öğrenci kimliği verecektir.

Öğrenci kimliğiniz bir hafta boyunca hala bulunamadı ise yapmanız gereken şey hemen öğrenci işlerinize kartınız kayıp olduğu söyleyip yeni bir kart istemeniz olsun. Eskiden kartlarınız kaybolunca yenisi için öncelikle yerel gazetede kayıp ilanı vermeniz gerekiyordu. Artık çoğu üniversite bunu sizden istemiyor. Yeni kartınız için banka hesap numaralarını veriyorlar ve sizden ortalama 25-30 TL gibi bir ücret isteyebiliyorlar. Tabi bu ücretler her üniversitede değişiklik gösterebilir. Üniversitenin hesabına ücreti yatırdığınızda tekrar öğrenci işlerine dekont bile birlikte başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınızda geçici öğrenci kimliği ile ortalama bir hafta içinde öğrenci kimliğinizi bekliyorsunuz.

Öğrenci Kimlik Kartı Nerelerde Kullanılır! Tüm İndirimleri

Öğrenci kimlik kartı nasıl alınır bunu artık biliyorsunuz, peki öğrenci kimlik kartını nerelerde ne amaçlarla kullanabilirsiniz buna bakalım.

  • Öncelikle kartınız ile en basit olarak şehir içi ulaşımda indirimli olarak seyahat edebilirsiniz.
  • Banka kartlarında aidatsız, kredi kartı alımlarında ise kolaylık sağlıyor.
  • Müze ve örenyerlere indirimli girişler. Neredeyse tüm müzeler.
  • Öğrenci olduğunuz için bazı şirketlerin ürünlerine indirimli sahip olabilirsiniz.
  • Bir çok tiyatro oyununa indirimli biletler.
  • Bazı uçak bilet alımlarında indirim sağlanabiliyor.
  • Öğrencilere özel tüm indirimlerde sadece öğrenci kartınızı göstererek katılım gösterebilirsiniz.

Eğer çalışıyorsanız ve sigortalıysanız öğrenci kimlik kartı almanız için de bir engel bulunmuyor. Fakat istanbulkart almak istiyorsanız ilköğretim, açık lise ve Kur’an Kursu için SGK’da kaydınız olmamalı ve 20 yaşından gün almamış olmak şartları bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et