Take a fresh look at your lifestyle.

Ögg Kimlik Başvurumu Yaptım Soruşturma Ne Kadar Sürer?

0

Özel güvenlik kimlik başvurumu yaptım, özel güvenlik soruşturması ne kadar sürer, özel güvenlik kimliğim ne zaman gelir, ögg emniyetten mesaj ne zaman gelir hakkında hazırlamış olduğumuz konumuza hoş geldiniz. 

Özel güvenlik görevlisi mesleği özellikle son yıllarda oldukça popüler olmuş işler arasında bulunmaktadır. 2000’li yıllardan önce neredeyse yok denecek kadar az bir potansiyele sahip olan özel güvenlik sektörü çağımızda adeta patlama yapmıştır. 

Bunun bana göre sebebi, özellikle büyük şehirlerde çevrenin ve ortamın bozulması ile oluşan güvensizlik ortamından kaynaklanmaktadır. 

Özel Güvenlik Hakkında Bilgi

Ögg mesleğini büyük bir ihtimal sizinde olduğu gibi benimde çevremde de bir çok insan yapmaktadır. Yıllar önce üniversiteye gitmeden, benimde 6 ay gibi kısa bir sürede olsa çalıştığım bir sektördür. 

Oldukça yakın bir arkadaşım İstanbul’da eski bir firmanın güvenlik yöneticisi olarak çalışmakta. Ondan edindiği bilgiye göre sadece İstanbul’da 1 milyona yakın insanın güvenlik kimliği bulunmakta. Ancak işin garip tarafı 1 milyon kimlik sahibi olan insan içinde, sadece 200 bin kişi güvenlik sektöründe çalışmaktadır. 

Bu insanların büyük bölümü bende dahil ( ögg kimliğim mevcut ) anladığım kadarı ile ögg sektöründe genel şartların iyi olmaması sebebi ile başka işlerde çalışıyor. Yarın öbür gün ne olur ne olmaz diye ögg kimliğini cebine koyuyor. Ben bilişim sektöründe çalışıyorum, her ihtimale karşı yarın öbür gün işsiz kalırsam, en kötü gidip güvenlik işiyle uğraşırım diye bulunduruyorum. 

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Not: Yukarıda arkadaşımın güvenlik yöneticisi olduğunu sizlere söyledim. İstanbul Avrupa yakasında iş arayışı olanlar yorum bölümünden bildirsin. Mail adresini ve telefonunu gönderirim size irtibata geçersiniz. Çalıştığı firma büyük olduğundan iş alımları süreklilik gösteriyor. ( Anladığım kadarı ile giriş çıkışlar çok oluyor )[/box]

Neyse asıl konumuz özel güvenlik soruşturması ve ortaya çıkabilecek diğer soruların cevaplarına geçelim.

Özel Güvenlik Kimlik Soruşturması Ne Kadar Sürer?

Özel güvenlik kimlik kartını yaklaşık olarak 1 yıl önce almış biri olarak bu aşamada sürecin nasıl işlediğini edindiğim tecrübelere dayanak sizlere anlatacağım.

Ben bütün evraklarımı İstanbul / Bayrampaşa özel güvenlik şubeye verdim. Evraklarımı teslim ettiğim memur ortama 2 hafta içinde bana mesaj geleceğini söyledi. 2 hafta geçmesine rağmen mesaj gelmedi. Sonra 2 hafta daha bekledim ancak yine her hangi gelip giden bir mesaj yoktu. Bu işlemi tam olarak anlamadım, kimisine 2 hafta içinde masaj atarlarken, kimisine mesaj atmıyorlar.

Eğer iki üç hafta beklemenize rağmen hala mesaj gelmediyse, ortalama 1 ay civarı bekleyin ve evrakları teslim ettiğiniz memura tekrar gidin. Yanınızda mutlaka dekontu ve fotoğraflarınızı bulundurun. Çünkü artık son işlemi yapacaksınız. 

Üç dört haftalık beklemem den sonra mesaj gelmeyince tekrar özel güvenlik şubenin yolunu tuttum. İşlemimi yapan memura mesajın gelmediği bildirmek için gittim ama bir dünya sıra vardı. Aradan bir şekilde sıyrılıp durumu bildirdim :). Benden o aşamada fotoğraflarımı ve dekontu mu istedi ve kimliğimin posta yoluyla bana ortalama 2 hafta içinde geleceğini söyledi. 

Özel Güvenlik Kimliği Postadan Ne Zaman Gelir?

Bunlar sürekli 2 hafta diyor ama, iki üç hafta beklememe rağmen postadan bana gelen bir şey yoktu. Müsait bir anımda yanılmıyorsam 1 ay sonra tekrar özel güvenlik şubeye gittim. 

Bayrampaşa özel güvenlik şubede kalabalığın olduğu kısmı hiç beklemeden, sol tarafta ki, polislerin işlemleri yaptığı yere gidip, odalardan birinde, polis memuruna durumu söyledim. Polis memuru beni farklı bir tarafa götürerek, çıkmış olan özel güvenlik kartlarını karıştırmaya başladı. 

Yaklaşık 100 adet kimlik kartının içinde benimki de mevcuttu. Sözde demesine göre postaya verilmiş, posta evde bulamayınca özel güvenlik şubeye tekrar teslim etmiş 🙂 Hiç inandırıcı gelmedi. Neyse kimliğimi aldığıma dair bir teslim tutanağı hazırlayıp, kimliği alıp çıktım.

Normal süreç göz önüne alındığında özel güvenlik kimliğinin alınması evraklar teslim edildikten sonra ortama 1 ay civarı sürüyor. Yani güvenlik soruşturması 1 ay bile sürmüyor diyebilirim. Benim işlerim biraz ters gittiğinden kimliğimi anca 2 ay sonunda alabildim. 

Ancak normal şartlarda güvenlik soruşturması da dahi, evrakları teslim ettikten sonra özel güvenlik kimlik kartınızı almanız ortama 1 ay civarı sürecektir. Size gelecek mesajda veya postada sıkıntı yaşıyorsanız, yukarıda benim yaptığım işlemleri yapabilirsiniz. 

Özel Güvenlik Randevu Alamıyorum Bayrampaşa

Özel güvenlik kimliği için özellikle İstanbul’da randevu almaya çalışanların büyük sıkıntı yaşadıklarını bizzat tecrübelerim ile biliyorum.

Size bu konuda sağlam bir tüyo vereyim. Bayrampaşa’da randevu sistemi tam 16:00 ile 17:00 arasında açılıyor. Sistem bu arada açılıyor ama siz yinede bilgisayar başında bekleyerek tam 16:00 ile 16:10 arasında işlemi bitirmeye çalışın. Çünkü beşe doğru sistem açık olsa da yer kalmıyor. 

Özel güvenlik kimliği ile ilgili sormak istedikleriniz olursa, aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Az buçuk sisteme hakim sayılırız. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et