Take a fresh look at your lifestyle.

Öfkeyi Yenmek Mümkün Mü? Öfke Nasıl Kontrol Altına Alınır?

0

Öfkeyi Yenmek Mümkün Mü? Öfke Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Öfkeyi kontrol altına almamızın amacı, insanın bu denli sert duygusunu saldırgan bir davranışa dönüştürmeden, kendisine ve özellikle çevresine zarar vermeden doğru bir şekilde ifade etme şeklini kazanabilmesidir.
Öfke kontrolü dediğimiz kavramı kontrol altına almak basit midir? Acizlik, yetersizlik, kıskançlık, endişe, korku, anlaşılamamak ve yalnızlık öfkeyi üst seviyelere çıkaran duygulardır. Öfkenin kaynağından olan bu duyguları anlayabildiğiniz, paylaşabildiğiniz ve doyurabildiğiniz de karşı tarafa aktarımı daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Amacımız öfkeyi tamamıyla yok etmek değildir, öfkenin aktarım olayında çevrenize ciddi bir şekilde zarar verme ihtiyacını önlemektir. Öfke, geçici ve bir o kadar da doğal bir duygudur, her insan illa ki bu durumu yaşar. Önemli faktör öfkenizin saldırganlık olayına ve kin kapma şekline dönüşmemesidir.

Öfke kontrolü mekanizmanızı çalıştırmazsanız haklıyken haksız duruma düşme şansınız yükselecektir.
Buda geri dönüşü olmayan kalp kırıntılarına sebep vereceği için öfkenizin geçmesinden sonra sizde bir pişmanlık duygusu başlayacaktır ve bu duygu sizin içinizi yiyecektir. Öfkenizi sağlıklı bir duruma getirebilmek için önce kendinizi iyice bir tanımalısınız ve isteklerinizi iyi şekilde bilebilmeniz gerekir. Aksi takdirde öfke kontrolü sağlanamadığı için sonucunu pişmanlıkla yaşarsınız.

Öfkenin sağlıklı bir şekilde kontrolü sağlanması için olumsuzluk ifade eden durumla karşılaştığınızda ‘her zaman’ ya da ‘asla’ gibi sözcükleri zihin pencereniz de gözlemlemeye çalışın. Bu sözcüklerle cümleye başlamak, öfkelendiğinizde durum zihninizde olumlu düşünmenize zemin hazırlar. Olayla ilgili yargıyı olumlu vurguladığınız için de problemin çözümünde katkıda bulunmaz ve öfke kontrolü olgusunu en iyi şekilde karşılamış olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et