Take a fresh look at your lifestyle.

Mutluluk Nedir?

Mutluluk Nedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Mutluluk Nedir?

Mutluluk-Nedir

Mutluluk nedir sorusunu en kısa bir şekilde cevaplamak gerekirse memnuniyet, neşe ve tatmin duygularımızla karakterize edilen duygusal bir durum olarak nitelendirebiliriz. Mutluluğun birden fazla tanımı günümüzde olsa da özellikle olumlu olan duyguların ve yaşam doyumunu içerdiği şekilde tanımlanmaktadır. Mutluluğun ne olduğunu bilmeyenler için en kısa ve en anlamlısı budur.

İnsanların birden fazlası mutluluk hakkında konuştuğunda, mutlu oldukları zaman içinde hissettiklerini zamanlarda konulur ya da genel olarak hangi durumlarda daha fazla mutlu oldular ise o konuda konuşmayı tercih ederler. Bireylere göre bu durumlar arasında değişkenlikler görülmektedir. Bazılarında mutluluğun resmi olarak kabul edilirken bazıları ise mutluluk hakkında az bilgiye sahip olduğu ve hayatı boyunca oldukça az mutlu olduğu için mutluluk çubuğu hakkında geyik muhabbet yaparak mutlu olmaya çalışırlar.

Gerçek mutluluk oldukça geniş ve her bireye göre farklılık gösteren bir terim olmaktadır. Ayrıca psikolok ve diğer sosyal bilimciler bu duygusal durum hakkında konuşmalar gerçekleştirirken öznel iyi oluş teriminin üstünde daha fazla durmaktadırlar.

Mutlu Olmanın Yolları Nelerdir?

  1. İçsel Hedeflerinizi Takip Edin: ilk olarak sizi motive edecek hedefleri seçin. Kişisel gelişim ve sosyal hedeflere ulaşmak için mutluluğunuzu artırmaya yarayacak konular hakkında kendinizi motive edin. İçsel olarak motive olan bireylerin daha hızlı bir şekilde amaçlarına ulaştığı, sadece parayla çalışan bireylerin hedeflerine daha geç zamanda ulaştığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca para konusunda değinmişken para mutluluk getirmez deyimi oldukça yanlış bir cümledir. Paranın yok olduğu zamanlarda mutsuz olabileceğinizi unutmayın.
  2. Anın Tadını Çıkarın: İnsanlar sadece fazla para kazanma eğiliminde oldukları görülmektedir. Birden fazla insan para kazanma ve para biriktirmeye kendilerini o kadar odaklıyor ki yaptıkları işlerden zevk alıp almadıklarını önemsememektedirler. Anın tadını çıkarmak bireyler için her zaman daha olumlu duygular besleme şansını vermektedir.Ancak bazı bireyler ise bu çalışma sonucunda kazandığı parayı tam manasıyla mutlu olabiliyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutluluk bireylere özgü bir kavram olduğu için farklı bireyler farklı durumlardan mutlu olabiliyor. Mutluluk veren hormon olarak isimlendirilen bir durum olarak kabul edilebilir bir durumdur.
  1. Kötü Düşüncelerinizi Gözden Geçirin: Bireyler karamsar bir bakış açısına girdiği ya da olumsuzluk düşüncelerine kapıldığında bu düşünceleri ortadan kaldırmanın ve mutlu olmanın yollarını aramalıdırlar. Olumsuz düşünceleri gözden geçirmek kötüyü görmezden geldiğiniz anlamına gelmez. Bunun aksine olaylara daha dengeli bir şekilde bakabilir ve daha gerçekçi bir yaklaşıma sahip olabilirsiniz. Düşüncelerinizdeki kalıpları fark etmenizi ve daha sonra olumsuz düşüncelere müdahale etmenize olanak tanır.
  2. Mutluluğun Bireylerdeki Etkisi: Mutluluk, hayatımızın birden farklı alanında olumlu sonuçları ortaya çıkaran bir gerçek olarak bilinir.

Mutlu Olmak İçin Yapılacaklar Listesi

  • Olumlu duyguları yaşadığınızda memnuniyetinizde artış görülür. Bunu açıklamak gerekirse olumlu duygular beslemek her zaman motivasyonunuzu yükseltecek ve memnuniyetinizde ciddi artışlara neden olacaktır. Bu da mutluluğunuzu tetikleyerek mutluluk hormonu sağlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Mutluluk bireylerin hayata daha olumlu ve daha farklı bir bakış açısından bakmasını sağlayarak başa çıkma becerileri ve duygusal formlar geliştirmelerini sağlar. Bu manada bazı insanlar mutluluk ile ilgili sözler ya da şarkılar dinleyerek kendilerini motive etme ve mutluluk hormonu salgılamalarını amaçlarlar.
  • Olumlu duygular beslemek uzun ömürle ve sağlıkla doğrudan bir bağlantı içindedir. Araştırmalara göre olumlu duyguları ağır basan bireyler olumsuz duyguları etkin insanlara göre 10 yıldan daha fazla yaşam sürmektedirler. Bu kısa bir zaman olmadığı için gözden geçirmenizde fayda var.
  • Olumlu duygular ayrıca zihinsel ve ilginç bir şekilde fiziksel dayanıklılığı artırmaktadır. Bu dayanıklılık ise insanların stresi daha iyi yöntemlerle ve aksaklıklara karşı kolay bir şekilde toparlanmalarını sağlarlar. Bu manada mutluluk duası yapan bireyler hem ruhen hem de fiziksel olarak kendi dayanıklılıklarını artırmayı amaçlarlar.
  • Mutluluğu ve olumlu duyguları yüksek olan bireylerin sebze ve meyve yemeklerin yanı sıra fiziksel egzersiz yaptığı görülmüştür. Bu da sağlıklı aktivitelere yönelme eğilimini göstermektedir.
  • Mutlu olmak bağışıklık sistemini geliştirecek ve daha az hastalanmanızı sağlayacaktır. Buna göre mutluluğun bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Üzgün ve mutsuz insanlar, mutlu insanlara göre daha fazla ve daha sık bir şekilde hasta olmaktadır. Bu da mutluluğun ve mutsuzluğun bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et