Take a fresh look at your lifestyle.

Lotus Çiçeği Anlamı ve Bilinmeyen Özellikleri

Lotus Çiçeği Anlamı ve Bilinmeyen Özellikleri

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Lotus Çiçeği Anlamı ve Bilinmeyen Özellikleri

lotus-cicegi
 

 

İnsanların kutsal ve gizemli olarak inandığı bir çiçek olan lotus çiçeği özellikle Hindistan, Vietnam ve Mısır gibi doğu ülkelerinde yüzyıllardır sonsuz yaşamın simgesi olarak bilinmektedir. Bataklık ve çamurlarda yetişmiş olmasına rağmen hiçbir şekilde bulunduğu ortamın kirinden etkilenmeyen lotus çiçeği, mucizevi bir şekilde her gece kapanarak daha sonra üzerinde hiçbir şekilde bir leke bulunmadan tekrar açmaktadır.

Pembe, beyaz, kırmızı mavi ve mor gibi renklerle çamurların ortasında adeta ışıldayan diğer çiçeklere meydan okuyan özellikleri ile lotus çiçeği anlamı açısından bazı şeylerin ne kadar değerli olacağını göstermektedir. Bu nedenle Lotus Çiçeği Nedir sorusunun karşılığını gece kapanıp kir ve çamurdan etkilenmemesiyle sağlamaktadır.

Avrupa’da koruma altına alınmış olan lotus çiçeği, insan sağlığı içinde birden fazla kullanımları sayesinde büyük faydalar sağlamaktadır.

Lotus Çiçeği Özellikleri?

Yaydığı pozitif enerjisi ve renkleriyle lotus çiçeği büyüleyici özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Tohumları dahi susuz birden fazla yüzyıl saklanabilmesi nedeniyle lotus çiçeğinin yetiştirilmesi de o kadar zahmetlidir.

 • Lotus çiçeği tohumu bir bardak suda filizlenmesi amacıyla bekletilir.
 • Suyunu sürekli olarak değiştirilmesi sonucunda lotus çiçeği bir hafta sonra filizlenmektedir.
 • Filizler teker teker derin bir kap içinde toprağa ekildikten sonra killi toprak ve çakılla kapatılmaktadır.
 • Toprak üzerine dökülen suyun sıcaklığın 60 derece olması ve aşırı şekilde gün ışığından faydalanıyor olması da çok önemli bir ayrıntıdır.
 • Sürekli olarak verilen su sayesinde bir yılın sonunda çamur ortasında ilk çiçeğin vermesi gerekmektedir.

Birden fazla özellikleri nedeniyle lotus çiçeğini yetiştirmek görüldüğü gibi kolay değildir. Bu noktada lotus çiçeği neden çamurda açar sorusu olarak tamamen gizemli bir yaratılışa sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca şifalı bitkiler arasında yer alan lotus çiçeği özellikle narin görüntüsünün altında yatan yaprakları gücü ile meşhur olsa da mor lotus çiçeği görselliği ve güzelliğiyle de ön plana çıkmaktadır.

Lotus çiçek açtıktan sonra yaprakları toz almış olsa dahi tozları uzaklaştırma yetisine sahip bir çiçektir. Genel temizliği yağmur damlalarıyla yapar ve bu nedenden ki doğal ortamı nelumbo diye tabir edilen yağmur ormanlarında yetişir. Kendini temizleme özellikleri sayesinde yaprakları da birden fazla alanda insanlığa büyük örnek teşkil etmektedir. Özellikle mimari alanlarda binaların dış cephe boyalarında kullanılan lotus bitkisinin özellikleri dikkat çekmektedir. Boyları 3 metreye kadar uzayabilen lotus çiçekleri çakra olarak bilinen vücuttaki enerji merkezlerine de uyarıcı etkisi yaparak insanları pozitif enerjiye dahi yönlendirmektedir.

Lotus çiçeği hikâyesi

Nelumbonaceae ailesinden olan lotus, Latin bir kelimedir. Çin su zambağı, Hint lotusu, nilüfer gibi farklı isimlerle doğada bilinmektedir. Bu nedenle nilüfer çiçeği ve lotus aynı mı sorusu insanlar tarafından sıklıkla merak edilmektedir. İnsan sağlığında sanatında ve hayatında yüzyıllardır mevcut olan lotusun mitolojideki hikâyesi de dikkatleri çekmektedir.

Kutsallığıyla meşhur olan bitkinin mitolojik kaynaklarda da önemli bir yeri bulunmaktadır. Mitolojide yeniden doğuşu, varoluşu ve insanı simgelediğine inanılan çiçek, Hindistan krallarından birinin oğlu olan Siddhartha’nın Tanrı Vishnu’nun bir avatarı olarak dünyaya geldiğinin işaretçisi olarak görülmektedir.

Siddhartha’nın doğumundan hemen sonra yürümeye başlaması ve bastığı her yerde lotus çiçekleri açmaktadır. Yaşı ilerledikçe taşıyacağı gücü, bilgeliği temsil eden lotusunun kutsallığı tanrı fükürleriyle çiçeğin birleştirilmesinden ileri gelmektedir. Tanrı Vishnu, Buda ve Hindu geleneklerinin çatıştığı dönemlerde dünyaya gelmiştir.

Lotus çiçeği su yüzeyindeyken oldukça temiz kalması insanların dünyada kalması gerektiği inancına sahip bir felsefe geliştiren Tanrı, yoga isminde bir ibadet ve meditasyon yöntemini geliştirerek insanları kriz döneminden kurtarmaktadır. Hatta Hindu inanışına göre hayatını kaybeden insanların ruhlarının lotus çiçekleri üzerinde yaşadığı rivayet edilmektedir. Bu manada lotus ruhun saflığını ve günahlardan arınmışlığını temsil etmektedir. Biyolojik yapı olaraksa çamur içinden uzayarak ışığa doğru ulaştığı noktada çiçek açar. Bu da reenkarnasyon ve ölümsüzlüğün simgesi olarak lotus çiçeğinin ruhun yükselişini açıklayan özel bir çiçek olduğu anlamına gelmektedir.

Lotus Çiçeğinin Faydaları?

 • Lotus çiçekleri ve yaprakları çay olarak kullanıldığı durumlarda kolesterol düşürmek amacıyla en önemli bitkidir. Yağların vücut tarafından emilimini engelleyerek kolesterol değerinin daha düşük olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Lotus çiçeğinin yaprakları kan şekerindeki seviyeyi düşürerek, şeker hastalığına karşı da kullanılmaktadır.
 • Lotus çiçeği aynı zaman da karaciğer yağlanmasında da çay olarak önerilmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklerinin yanı sıra detoks etkisi gösteren lotus çiçeği, hastalık riskine karşılık vücutta kalkan görevi görerek direnci yüksek tutmaktadır.
 • Oldukça huzur veren özellikleriyle tanınan lotus çiçeği yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak ta kullanılmaktadır.
 • Mide içinde oldukça faydalı bitkiler arasında yer alan lotus çiçeği, kramp, gaz ve ishale karşı da etkili olarak kullanılmaktadır.
 • Doğurganlık artırıcı özellikleri sayesinde adet döneminde de düzenleyici etki gösterir.
 • Macun olarak cilde uygulanan lotus çiçeği, cildi nemlendirerek eskisinden daha genç görünmenizi sağlar.
 • Lotus çiçeklerinde fosfor, C vitamini ve B vitamini bulunmaktadır.
 • Enfekte olunan bölgelere kullanılan lotus antibakteriyelde yaralı olan bölgenin oldukça hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Lotus bitkisi ayrıca saç için yapılan maskelerde de kullanılmaktadır. Saçlarınızın erken beyazlamasının önüne geçerek daha ileri dönemlerde saçlarınızın beyazlamasına yardımcı olur.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et