Take a fresh look at your lifestyle.

Lahmacun kalori kaç? (Tüm Çeşitler)

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Lahmacun kalori hesabı yapılırken içine konulan malzeme, boyut ve kullanılan hamur çeşidi göz önüne alınmalıdır. İsmi aynı olsa bile ülkemizin çeşitli bölgelerinde kendine özgü malzemelerle yapılmaktadır. Gaziantep’te yapılan aslında en çok bilinenlerden birisidir. Ayrıca ülkemizin daha çok batı bölgelerinde yapılan ve içine soğan konan lahmacun da oldukça sevilmektedir.

Lahmacun kalori hesabı yapmadan önce yiyeceğiniz lahmacunun türünü belirleyin. Ondan sonra malzeme miktarı, hamur kalınlığı da kalori hesabına etki edeceğinden göz önünde bulundurun. Sizinle paylaşacağımız lahmacun kalori listesi standart bir lahmacun göz önüne alınarak yazılmıştır.

Ülkemizde en çok tüketilen yemeklerden birisi olan lahmacun, özellikle içerdiği fazla sebze miktarı ile de sağlıklı sayılabilecek bir yemek türüdür. Çok sayıda araştırmaya göre lahmacun sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilebiliyor. Fakat lahmacun kalori hesabını bir tane üzerinden yaptığımızı unutmamak gerekiyor. Sağlıklı sayılabilecek bir yiyecek diye lahmacun sayısının artmaması gerekmektedir. Diyetteki kişilerin lahmacun tüketirken dikkat etmesi gereken çok şey bulunmaktadır.

Lahmacun kalorisi kaç?

  • 80 gramlık lahmacun 118 kalori
  • 100 gramlık lahmacun 148 kalori
  • 120 gramlık 1 adet lahmacun 177 kalori

Lahmacun kalorisi yapılışına göre  farklılık gösterir. Porsiyonun boyutuna, hamurun kalınlığına ve içeriğine göre farklılık göstereceğini kesinlikle unutmayın. Lahmacun yiyecekseniz de sürekli yediğiniz yerleri tercih edin. Böylelikle aldığınız lahmacunun boyutu standart olacaktır ve sizde ne kadar yiyeceğinizi önceden tahmin etmiş olacaksınız. Böylelikle diyet yapan kişilerin de sorun yaşamasının önüne olur.

Antep Lahmacun Kaç Kalori

Gaziantep’te yapılan özel lahmacunun diğerlerinden farkı içine soğan yerine sarımsak konulmasıdır. Bunun yanı sıra domates, maydanoz, kapya biber, yeşil biber gibi sebzelerinde daha çok kullanılır. Antep lahmacun kalori hesabı yaparken diğerinden çok farkı yoktur.

Gaziantep’te yapılan lahmacunda daha yağlı et kullanılır fakat içindeki sebze oranı daha fazladır. Yani et yağlıdır belki ama miktar olarak az kullanılmaktadır. Bunun yerine sebze oranı daha yüksektir.

Ev yapımı lahmacun tarifi

Lahmacun yapımı çok zor görünse bile farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Evde basit bir rondo ve fırın ile yapılabilir. Aslında hazır lavaş ve yufkalar ile yapılabiliyor. Yani zamanınız yoksa ve misafirlere servis yapacaksanız basit şekilde yapabilirsiniz.

Lahmacunun tarifinde malzeme oranı çok önemlidir. Aslında malzeme oranı birazda ağız tadıyla alakalıdır. Bu nedenle yaptığınız karışıma et koymadan tadına bakarak kendinize göre yapabilirsiniz.

Lahmacun aslında Arap mutfağı ürünü olarak kabul eden insan sayısı çoktur. Ülkemizde bu hamur işi çok sevilmektedir. Lahmacun kelime manası olarak; Lahm (et), acin (hamur) kelimelerinin birleşimidir. İki kelime yan yana yazıldığında ise “yoğurulmuş etli hamur” olarak tarif edilmektedir.

Seyahatname’de Evliya Çelebi lahmacuna yer vermiştir. Bu kadar süre geçmesine rağmen hala çok fazla sevilmektedir.

Lahmacun tarihi için aşağıdaki videoyu izleyebilir veya videoya geçiş yapabilirsiniz. Refika’nın yaptığı enfes lahmacun tarifi sizlerle.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et