Take a fresh look at your lifestyle.

Kurban Yazoğlu Kimdir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Kurban Yazoğlu kimdir konumuza hoş geldiniz. Yazımızda sizlere Kurban yazoğlunun hayatı hakkında kapsamlı bilgi aktarımı yapacağız. Yazoğlu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kurban yazoğlu aslen Bayburtlu’dur. 1956 yılında İncirli köyünde doğmuştur. Osman Cevahiroğlu’nun yani namı değer Oflu Osman’ın yeğeni olduğu gibi, Oflu Osman’ın tek varisi de olmuştur. Kurban Yazoğlu, Şeref Yazoğlunun öz abisidir. 

Ağabeyi ve kardeş genç yıllarda Bayburt’tan ayrılarak rotalarını büyük şehir olan İstanbul’a yöneltmiştir. Kurban Yazoğlu dayısı olan oflu Osman’ın destekleri ile kısa sürede İstanbul’da nam yapmaya ve çeşitli bölgelerde nüfuslanmaya başlayarak çevresini oldukça genişletmiştir. Yazoğlu İstanbul’a geldikten belli bir süre sonra dayısından almış olduğu destekler, kendi becerisi ve kabiliyetleri ile İstanbul’un en popüler yer altı güçlerinden biri haline gelmiştir.

Kurban Yazoğlu

Kısa süre içinde adımını attığı İstanbul’da neredeyse kumarhanelerin büyük bir bölümünü eline geçiren Yazoğlu, bu alanda zamanında Türkiye’nin en büyüğü olmaya başarmıştır. Türkiye’de kumarhaneler konu olduğunda başta akla gelen ilk isimler arasında yerini almıştır. 

Kurban Yazoğlunun zamanında İzmir, Ankara ve İstanbul’da bir çok kumarhaneye sahip olduğu bilinmektedir. Kurban Yazoğlunun kumarhanecilik alanında yapmış olduğu başarılar kısa sürede camia içinde büyük bir üne kavuşmasına ve sözü geçen kişilerden olmasına da büyük etki yapmıştır. Namı oldukça geniş kitlelere yayılan Yazoğlu husumetli kişiler arasında racon kesen, onlar arasında ara buluculuk yapan kişi konumuna kadar gelmiştir. 

Kurban Yazoğlunun piyasada yapmış olduğu büyük nam, kısa sürede bir çok ünlü simanın da korumalığını üstlenmesine vesile olmuş, bu şahısların can ve mal güvenliğini kendisine emanet etmesine zemin hazırlamıştır. Yazoğlunun korumalığı yaptığı bazı isimler, İbrahim Tatlıses, Rahmi Koç, Adın Doğan ve Haluk Ulusoy gibi ülkemizin oldukça ünlü simalarıdır. Bu simaların dışında sanat camiasından oldukça fazla isminde korumalığı Yazoğlu tarafından yapılmıştır.

Kurban Yazoğlu ve Bayburt

Kurban Yazoğlu gençlik yıllarında koptuğu Bayburt’u hiç bir zaman unutmamıştır. Memleketine yılın her dönemi sürekli uğrayan yazoğlu, hemşerileri tarafından oldukça sevilen simalar arasında yerini almıştır. 

Hemşerilerinin büyük istekleri sonunda Bayburt spor kulübünün belli bir süre başkanlığını yürütmüştür. Kulüp sezon açılışında, şehrin sembolü dede korkut şenliklerinde, ülkemizin en küçük illeri arasında yer alan Bayburt’a dönemin sanat camiasının popüler olmuş isimlerinin neredeyse tümünü getirmiştir.

Yazoğlunun Bayburt spor dönemleri pek istediği gibi yürümemiştir. Kulüp için yapmış olduğu büyük çabalara rağmen, kulüp istenilen seviyeleri görememiştir. Yazoğlu kumarhanecilik ve kulüp başkanlığı dışında ticaretle de uğraşmıştır. 2014 senesinde şehrin en büyük otobüs firmalarından biri olan AS Bayburt’un %50 hissesini satın almıştır. 

Kurban Yazoğlunun Ölümü

Kurban Yazoğlu maalesef 2016’nın 19 Eylülünde geçirmiş olduğu kalp krizi sebebi ile hayata gözlerini yummuştur. Yazoğlunun cenazesi gençlik yıllarının geçtiği Şişli Hürriyet Mahallesindeki Cengiz Topel camisinden kaldırılmıştır. Yazoğlunun cenazesi sevenleri ve sanat camiasından oldukça fazla ismin katılımı ile Hasdal mezarlığına defnedilmiştir.  

İlgili Konular

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et