Küba Nasıl Bir Ülkedir?

Küba nasıl bir ülkedir yazımıza hoş geldiniz. Birçok özellikleri sayesinde dünyanın en ilginç ülkelerinden biri olan Küba, birçok farklı etnik kökenlere mensup olan insanların yaşadığı bir ada ülkesidir. Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan Küba ülkesi, Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu birleştiği nokta üzerinde yer almaktadır. Toplamda 14 adet kente ve 2 adet özel belediyeye sahip olan Küba, Karayipler’deki en geniş nüfuslu ülkedir.

Bünyesinde yer alan 2 adet özel belediyeden biri ada ve diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri tarafından ele geçirilen Guantanamo Temel Deniz Körfezi’dir. Uzun dönemli olarak Fidel Castro tarafından cumhurbaşkanı, başbakan, genel kurmay başkanı olarak yönetilen Küba ülkesi, Fidel Castro’nun sağlık sorunları yaşamasıdan sonra eski dönemlerde olduğu kadar sosyalist bir politika ile yönetilememektedir. Fidel’in tam adı Fidel Alejandro Castro Ruz.

Küba Ülkesi Genel Nüfus Oranı

Toplamda 12 milyon nüfusa sahip olan Küba ülkesi başkenti ise Havana’dır. Genel ekonomisi sosyalist devlet anlayışı ile kontrol edilen Küba ülkesinde günümüzde halen İspanyol Karayip karışımı yemek türleri çokça tüketilmektedir. Nufusunun büyük bir kısmı merkezi alanlarda toplanan Küba ülkesi, karma etnik yapıların yer aldığı bir ülke olmasına karşın, iç çatışmaların genellikle az yaşanabildiği ülkeler arasında bulunmaktadır. Küba ülkesi, dünyadaki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip. Ortalama yaşam süresi 76 yıl ile dünyanın en uzun ömür ortalamalarından birine sahip bir ülkedir.

Küba Ülkesi Tarihi

Geçmiş dönemlerde birçok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Küba Adası, bu sebeple halen bünyesinde çok sayıda farklı etnik kökenlere mensup olan insanları bulundurmaktadır. Refah düzeyinin yüksek olması sayesinde burada yaşayan insanların oldukça keyifli olduğu bilinmekle birlikte Küba sokakları gezildiğinde genç yaşlı birçok insanların müzik aletleri taşıdığı fark edilmektedir. 1000 yıl öncesine kadar Venezuellalılar tarafından kontrol edilen Küba, sonraki dönemlerde İspanyollar tarafından ele geçirilerek kontrol altına alınmıştır.

Küba Ülkesi Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin olan Küba, özellikle de turizm kenti olarak da bilinen Porto Riko kenti sayesinde her yıl binlerce yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eşsiz sahilleri ile Karayip Denizine de ev sahipliği yapan Küba, tektonik depremler sonrasında kendiliğinden meydana gelen ve eşsiz görünümü sayesinde dünyanın en güzel doğal güzellikleri arasında yer alan Vinales Vadisine de ev sahipliği yapmaktadır.

Turistlerin uğrak merkezlerinden olan Vinales Vadisi, uzun süre önce meydana gelmesine karşın tüm güzelliği ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Küba’nın en yüksek tepesi Pico Real del Turquino’ dur. Tepedeki mavinin değişik tonlarındaki görüntüler nedeniyle, İspanyolca turkuazdan (turqui) geldiği sanılıyor. Küba da insana zarar verebilecek tek bir hayvan bile yaşamıyor. Zehirli tek bir bitki bile bulunmuyor.

Küba Ülkesi Gezilmesi Gereken Yerler

İmza attığı ilginç politikaları sayesinde dünyanın en ilginç devlet adamları listesinde yer alan Fidel Castro tarafından 2008 tarihi öncesinde yönetilen Küba, muhteşem deniz sahilleri ile, dünyanın en ünlü kuş türlerinden biri olan Hummig Kuşu ile, oldukça meşhur olan bir ülkedir. Ülke merkezinde yer alan birçok tarihi mekanlar ise yılın belirli dönemlerinde çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Küba Ülkesi Diğer Özellikleri

Muhteşem sahillere ev sahipliği yapan Küba, bu özelliği sayesinde de her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Refah düzeyinin yüksek olması sayesinde ülke insanlarının oldukça mutlu olduğu Küba, bu bakımdan neredeyse her sokak başında genç yaşlı insanların profesyonel ve amatör olarak müzik çaldığı ilginç bir ülkedir. Küba’nın meşhur rom markası Bacardi, devrimden sonra Porto Riko’ya taşındı. Küba da lise eğitimi %100, üniversite eğitimi %15 oranındadır. Ülkede sağlık ile ilgili tüm sorunlar devlet tarafından giderilmektetir. Küba halkı biz Türkleri sevmektedirler.

Küba Ülkesine Nasıl Gidilebilir?

Küba ülkesine seyahat etmek istediğinizde tercihiniz doğrultusunda internet dünyası üzerinden vize işlemlerinizi gerçekleştirebilmektesiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek birçok kaliteli ve güvenilir firmalar ile internet dünyası üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca tatil yapma olanakları bakımından da Küba ülkesi oldukça zengin olması sayesinde geçmişten günümüze kadar ülke, dünya genelinde tatilcilere ev sahipliği yapmaktadır. Bünyesinde yer alan lüks otelleri sayesinde tatilcilere muhteşem bir tatil süreci sunan Küba ülkesi ziyaret ettiğiniz takdirde mutlak olarak gezilmesi gereken yerleri de görmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.