Take a fresh look at your lifestyle.

Klavyede TL İşareti Nasıl Yapılır?

0

Klavyede tl işareti nasıl yapılır yazımızda klavyede tl işareti yapımı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Klavyede TL İşareti Nasıl Yapılır? (Giriş – Bilgi)

Tarihçeden başlayacak olursak tl işareti (₺) ilk olarak marketler tarafından kullanılmıştır. Kullanım öncesinde seçilecek işaret için bir yarışma düzenlenmiş, yarışmada en çok oy alan, beğenilen simge tl işareti olarak kabul edilmiştir.

TL işareti dolar ve euroya benzerlik gösterse de zamanla tl işaretine alıştık ve genel anlamda sosyal mecralardaki yorumlara baktığımızda insanımızında tl işaretini beğendiğini görmekteyiz.

Klavyede TL İşareti Yapımı

Klavyede tl işareti yapımı kullanmış olduğunuz işletim sistemine göre farklılık gösterebilmektedir. Pc’niz windows işletim sistemi ise farklı tuş kombinasyonları, pc’nizde mac işletim sistemi kuruluysa tl işareti yapmak için farklı klavye tuş kombinasyonları gerekmektedir. Kombinasyonlara geçelim:

  • Windows işletim sistemi kurulu pc’ler için tl işareti yapımı: Alt Gr tuşuna basılı haldeyken “T” tuşuna basmanız gerekir.
  • Yani Alt Gr + T tuş kombinasyonları kullanmalısınız.
  • Mac işletim sistemi kurulu pc’ler için tl işareti yapımı: Alt tuşuna basılı haldeyken “T” tuşuna basmalısınız.
  • Yani Alt + T tuşlarını kullanmanız gerekir.

Klavyede TL işareti çıkmıyorsa?

Üst kısımdaki klavye işlemlerini yaptığınız halde halen tl işaretini çıkaramadıysanız bir noktada eksik işlem yaptığınızı belirtmek isteriz. Bilgisayarınızın işletim sisteminde güncellenme gerektirecek bir durum söz konusu olabilir. Şayet belirttiğimiz tuş kombinasyonları ile tl işareti çıkaramadıysanız Türkiye Cumhuriyeti Merkez bankası sitesinden (TIKLAYINsimgeyi pc’nize kaydedebilirsiniz.

Ayrıca şu bilgiyi yineleyelim. Bilgisayarınızın işletim sistemini güncellediğinizde belirttiğimiz klavye tuşlarıyla tl işareti çıkacaktır. Sadece bu işlem için değil sizlerin, bilgilerinizin güvenliği içinde bilgisayarınızda kullandığınız işletim sisteminin güncel olması gerekmektedir.

Mobil Telefonlarda TL İşareti Nasıl yapılır?

TL işareti mobil telefonlarda simge olarak henüz maalesef gelmemiştir. Yakın zamanda android ve ios sistemlerine tl simgesinin gelmesini beklemekteyiz. Mobilde tl işareti yapmak için şimdilik sitemizdeki ₺ işaretini kopyalayarak işleminizi halledebilirsiniz.

Bu yazımızda klavyede tl işareti nasıl yapılır konusunu işledik. Daha fazla detaylı bilgi için nasıl yapılır kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et