Take a fresh look at your lifestyle.

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Kıdem tazminatı nedir, nasıl hesaplanır? yazımızda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İşçinin çalıştığı iş yerinden ayrılması sonucu, işverenin 4857 sayılı iş kanunu gereğince ödemek zorunda olduğu bir tazminat şeklidir.

Kıdem tazminatı kendi isteğiyle işinden ayrılan çalışana ödenmez. Sadece işten atılmış olan işçiye ödenir. Kıdem tazminatının amacı işsiz kalan bireyin yaşamı için harcadığı giderlere yardımcı olmak, işten kolayca atılmaması için bir emniyet subabı görevi görmektir.

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Peki her işten atılan kıdem tazminatını alabilir mi? Kıdem tazminatı hangi şart ve durumlarda ödenir?

Kıdem tazminatını düzenleyen madde 4857 sayılı yasal maddedir. Bu maddede düzenlenen şartlara göre tazminat almak için şu şartlar gereklidir:
İşçi 3 nedenle bu hakkı alabilir.
1- İşçi, haklı nedenlerden dolayı istifa etmiş olabilir
2- İşçi, Haksız bir şekilde işten atılmış olabilir.
3- İşçi, kanunda belirtilen sebeplerden dolayı istifa etmiştir.
Yukardaki 3 sebepten dolayı işinden olan birey tazminat alabilir.

Kıdem Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Peki hangi şartlarda kıdem tazminatı alınabilir? Erkek işçi, askerlik nedeniyle işinden istifa ederse,
kadın işçi evlendikten sonra 1 yıl içinde istifa ederse kıdem tazminatı alabilir. İşçi iş akdi devam ederken ölürse istifa etmiş sayılır ve mirasçıları kıdem tazminatını talep edebilirler.

Kural olarak işten kendi isteğiyle (istifa) ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamaz. Fakat; iş sözleşmesinin askerlik görevi, emeklilik hakkının elde edilmesi, sağlık problemlerinin işin yapılmasına sürekli bir biçimde engel oluşturduğunun belgelenmesi, işverenin iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışlarda bulunması nedenleri ile işçi tarafından feshi halinde (istifa), çalışma süresinin en az 1 yıl olması koşulu ile kıdem tazminatı hakkı kazanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et