Take a fresh look at your lifestyle.

Kasık Mantarı Belirtileri – Nasıl Bulaşır ve Tedavisi

0

Kasık Mantarı: Üç farklı tür mantarların oluşturduğu, kasık bölgesinde ve civarlarına yerleşerek kalınmalara sebep olan ve deride renk değişimine, kasık bölgesinde içi sıvı dolu kabarcıkların oluşmasına ve kepeklenme yüzeysel deri mantarıdır.

Kasık Mantarları Nasıl Bulaşır?

Hastalığa sebep olan mantarlar, insanların yakın çevresinde fazlası ile bulunan mikrop türleri olması sebebiyle hazır bir faktör haline gelmiştir. Bu nedenle mikrop kolay bir şekilde çevresindekilere de yayılabilmektedir. Kasık mantarlarının bulaşması su, toprak, hayvan ve insanlar vasıtası ile doğrudan ya da dolaylı bir şekilde bulaşabilmektedir.

Örneğin;

 • Cinsel ilişki sırasında
 • Ortak alan yerler ( havuz, hamam vb.)
 • Aynı evde ya da aynı ortamda ortak havlu ya da bornoz kullanımında
 • Ortak çamaşır kullanımında (Bu sıklıkla ev ortamlarında gerçekleşmektedir)
 • Topraktaki mikrop sebebiyle (Çiftçiler ya da toprakla uğraşanlar daha sık görülür)
 • Hayvanlar vasıtasıyla (Hayvancılık işi yapanlar ya da hayvanlar ile aynı ortamda bulunanlarda)

Kasık Mantarlarının oluşumunu ve yayılmasını ne hızlandırır?

Obezite ve diyabet kasık mantarlarının oluşumunu en hızlandıran faktörlerdir. Bu durum genellikle orta yal ve üzeri hastalarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca hastalığın oluşumunu daha fazla kolaylaştıran dış etkenlerde vardır.

Dış etkenlerin en ön planda olduğu grup ise genç ve geç erişkinlerdir. Lakin bazı durumlarda kişilerde hem dâhili hem de harici faktörler bu durumda daha etkili rol oynamaktadır.

Kasık Mantarında Dâhili ve Harici Faktörler Nelerdir?

neden dolayı kasık mantarı olunur
kasık mantarını etkileyen faktörler
 • Anormal terlemeye sebebiyet veren bazı hastalıklar
 • Obezite
 • Diyabet ya da Hipertiroidi benzeri sistemik hastalıklar
 • İnsan vücudunun bağışıklığının zayıfladığı durumlarda
 • Bağışıklığın zayıflamasına sebebiyet veren ilaçların uzun süreli kullanımında
 • Antibiyotikleri uzun süreli kullanımlarda
 • İç çamaşırların rahatsız edici seviyede giyilmesi (Dar ya da doğal olmayan kumaşlar kasık bölgesine çok ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle dar iç çamaşırları giyilmemeli)
 • Cinsel ilişkiyi fazla yaşamak
 • Parfüm kullanımı ya da spor yaparken kullanılan kimyasal ya da vücudu tahrişine sebebiyet verecek olan ürünlerin kullanımı

Kasık Mantarının Belirtileri?

Kasık mantarının en öne çıkan belirtisi kasık bölgesindeki kaşıntıdır. Kaşıntının olduğu bölgede yanma hisside belirgin derecede hissedilir. Kasık mantarlarını oluşturan m.furfur, kandida ve dermatofit adlı mantar çeşitleri birbirine benzerlikleri ve farklılıkları karşımıza çıkmaktadır.

Aşağıdaki listede mantarları çeşitlerine ayırmadan kasık mantarı hastalığında karşımıza çıkacak görünümlerini inceleyebilirsiniz;

 • Kahverengi ve Kırmızının çeşitli renk tonları ve renk değişiklikleri, ince kepeklenme ve yavaş gelişim gösteren plaklar
 • Kasık bölgesinde bulunan deriden daha açık renkte ve birleşerek büyüme gösteren plaklar
 • Kenarları belli olan, içi sıvı dolu kabarıklıklar ve ortası kahverengi-kırmızı tonlarına yakın olan ince kepekli plaklar
 • Kasığın birleşim yerinde bulunan çatlağın, parlak kırmızı ya da flu renkte olan plaklar
 • Az sayıdaki kasık rahatsızlığı olan hastalarda görülen büyük kenarları belirgin olan sıvı kesecikleri ve bunların patlamasından sonra ortaya gelen çukur yani plaklar

Kasık Mantarı Tedavi Edilmezse Hangi Rahatsızlıklara Sebep Olur?

Kasık mantarı tedavi edilmez ise kasık kısmında başlayan, anüs çevresi, üst bacak, göbek, sırt, oturduğunuz bölge (gluteus), dış genital bölge ve deri bölgelerine yayılarak özellikle cinsel hayatı ve günlük hayatınızı olumsuz etkileyecek deri estetiğini bozan bir görüntü ortaya çıkar.

Tansiyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Düşer? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Ayrıca bu bölgelerin kaşınma isteği uyandırması sebebiyle, kaşınması durumunda daha fazla ve farklı hastalıklara yol açmaktadır. Bu nedenle tedavi edilmez ise tedavisi imkânsız bir hal almaya başlayacaktır. Hastalık belirtilerini hisseden bir hasta vakit kaybetmeden doktor kontrolüne görünmesi gerekmektedir.

Kasık Mantarının Tedavisi Nedir?

Kasık mantarının tedavisi diğer hastalıklarda olduğu gibi hasta olan kişiye uygun hareket edilerek yaklaşılır. Hastalığa sebep olan hazırlayıcı ve kolaylaştırıcı etkenler ortadan kaldırılarak kasık mantarı olan bölge kurutulur. Deneyimli bir dermatolog takibinde hastaya düzenli ve sistemli tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedavinin ilerleyen zamanlarda etkisi görülmektedir.

Deri mantarları, beraberinde başka hastalıkları da getirerek tedavileri çok zor halede getirebilmektedir. Bu hastalıklar arasında mantarlı bölgede egzama oluşumu örnek olarak bilinmelidir. Böyle bir hastalık beraberinde varsa, tedavi süreci çok uzun sürebilmektedir. Tedavinin uzun sürmesi, düzenli takip edilmesi durumunda bu hastalığa da tedavi çözüm olacaktır.

Not: Kasık mantarı hastalığından şüphe eden kişilerin, zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi önerilir. Erken tanı ve tedavi hastalığı ortadan kaldırmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et