Kara Perşembe Hangi Ülkede Başlamıştır?

Kara perşembe hangi ülkede başlamıştır makalemize hoş geldiniz. Kara perşembe borsa tarihinin en önemli olaylarından biridir. Nitekim günümüzün batmaz denilen ülkelerinden biri o gün battı ve bunun gelişini görmek, o günkü hükümet için kolaydı lakin göremedi.

Kara Perşembenin Ortaya Çıkışı

Yazıda Neler Var? (Başlığa Tıklayarak İlgili Konuya Geçebilirsiniz.)

Birinci Dünya Savaşı bitmiş; milyonlarca asker ölmüş ve siyasi anlamda en karlı çıkan devlet Amerika idi. Lakin savaş öncesi birçok ülkeye borcu olan Amerika, yaptığı ekonomik hamleler ile dünya ekonomisinin yüzde kırkını (%40) elinde bulundurur hale geldi.

Savaşın iki yıl sonrası Amerika için, ekonominin canlandığı yıllar olmuştur. Öyle ki her evin içinde tavukların piştiği, her evin kapısının önünde arabanın olduğu bir dönemdi. Banka hisselerinin de yükselmesi ile halk kazançlarına kazanç katıyordu. Bu borsa zenginliği halk üzerinde lüks bir körlük oluşturmuştu. Bu hastalığın aynısı hükümet kanadında da mevcut idi. Savaş öncesi verdiği kredi borçlarının geri ödenmesini dahi önemsemez hale gelmişti. Bu körlük ülke ekonomisinin yarısı değerine denk gelen iki yüz holdingden biri batsa oluşacak vahim tabloyu görememesine sebep oldu.

Özel yatırımlara güvenen hükümet, eksik olan bankaların ve ekonomik boşlukları dolduran kanunların değerini sonradan fark edeceklerdi.

Kara Perşembenin Gelişi

Amerika ekim ayının ilk günlerine geldiğinde borsadaki hisse senetlerinde düşüş görmeye başlamış; krizin ilk ateşi, iki buçuk (2,5) milyon hissenin satışı olmuştu. On üç milyon daha hisse senedinin satışı ve bankaların yanlış zamanda aldığı tüm önlemlere karşın istenmeyen tablo ortaya çıkmıştı.

Kara Perşembenin Acı Uyanışları

Bir sanayi ülkesi olan Amerika, krizi önlemek için devlet müdahalesinin gerekli olduğunu biliyordu ancak işsizliği, bırakın evsizliğin dahi önüne geçilemiyordu. İnsanlar bu zenginlik rüyasından çok kara ve acı bir şekilde uyanmıştı.

İntiharlar, insanların ruh sağlıklarının kaybetmeleri gibi kötü hadiseleri dört bin (4000) bankanın kapanışı takip etti. Maalesef ki Türkiye’de bu krizden etkilenmiştir. Bunun önlemi için Amerika dahil diğer devletlerin de uyguladığı gibi devletçilik ilkesini benimseyerek ihracatı kısmıştır. Sanayi ekonomisine sahip ülkeler büyük sıkıntı yaşarken, tarıma dayalı ekonomiye sahip ülkeler bundan fazla etkilenmemişti. Bu ülkelerden biri Dünya ekonomi ve siyasi devlerinden biri olan Rusya idi.

Bu olay hiç şüphesiz önce Amerikan borsasını vurmuş ardından tüm sanayi ülkelerine sirayet etmiştir. Burada sanayi temelli ekonomilerin yanında tarım üretimine de önem verilmesi gerekliliği çıkıyor. Genel kültür ve tarih kitapları bu olaydan kara perşembe olarak bahsetti. Bu olayın sona erişi ikinci dünya savaşına değin sürecektir. İkinci dünya savaşı yıllarında ise etkisi yok olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.