Kanıksama Nedir?

Kanıksama Nedir?

‘Sürekli tekrarlanan şeylere alışma’ tanımıyla özetlenir. Kanıksama Nedir. Günlük hayatımızda sıklıkla duyduğumuz bu kelime insanlarında kullanarak anlattıklarını ifade etmeyi karşılamak için kullanılır.

Kişiler bu durumdan dolayı mecbur kaldıkları kötü etkilere karşı olarak artık tepki vermeme durumu almıştır. Aslında ‘Duyarsızlaşma’ olarak ta kabul ediliyor. Sürekli bıkkınlık getirmektedir. Etrafınızda hoşunuza gitmeyen ve doğrudan size gelen olumsuz durumlar olabiliyor. kanıksamak nedir, kanıksama ne demek, kanıksama cümlesi, kanıksamak örnek

Fakat tepkilerimiz yetersiz kaldığında refleks tepkisini ortaya koyarız buda yetersiz kalacaktır. Bundan ötürü duyarsızlaşarak durumu alışa gelmiş hale getirmiş bulunmaktayız. Yeni bir şehre yeni bir semte taşınan bir kişi ortama zor da olsa alışabilir. Kanıksama genel bir ruh durumu olduğunda zararlı olabilir. Büyük sevgi ile başlayan ilişkilerde çiftler birbirlerini kanıksadığın da ilişkide sarsıntılar ve evli çiftler için boşanma gibi kötü sonuçlara yol açabilir. İzlenilen siyasi olaylar gibi birçok şey kanıksıyoruz. Hissizleşmemiz alkollü durumda kalmak gibi.

Kanıksama Anlatımları

Yazıda Neler Var? (Başlığa Tıklayarak İlgili Konuya Geçebilirsiniz.)

Ülkemizde sıklıkla yaşanan terör olayları son günlerde artan şehit ve operasyon haberleri izliyor ve duyuyoruz. Olayların ilk zamanları bir şehit olduğunda tüm ülke tarafından tepkiler alıp yaslar tutuluyor.

Üzüntülü günler yaşıyoruz. Ama artık gerek sosyal medya olsun gerek televizyonlarımız olsun sürekli şehit haberleri görmemiz insanlarımız tarafından maalesef  ‘’kanıksanmaya’’ başlanıyor.  Kavram Nedir, Psikolojik bir savaş olan bu durum toplumun ahlaki değerlerini manevi ve maddi durumlarını, hassasiyetini ilk başta küçük uyarılara alışıyoruz.

Toplumun duyarlılığı böylece yok edilmektedir. Bu gibi durumlarda kanıksamaya karşı önlemlerimizi erkenden almamız gerekir. Farklı kişilerle fikir alışverişleri yapıp bu fikirleri sorgulamak gerekir. Kendimizi sorgulayıp kararlar alınması gerekir.

Kanıksama tüm insanlarda olan bir durum oluğu için ciddiye alınmayacaktır. Fakat hissizleşmek ve duyarsızlaşmak insanlığın kötü gidişi demektir. Sosyolojik değişimler ve insanlar arası iletişimin bozukluğuna yol açar. Günümüzde ölüm korkusunun önüne geçen kanıksanma (duyarsızlık) ileri geliyor.

Kanıksama Örnekleri

Bu gibi durumları birkaç örnekler ile anlatmak gerekir ise;

  • Halk benzin ve mazot fiyatlarına artık tepki göstermiyor.
  • Tecavüz olaylarını göz ardı etmek.
  • Adananın yazın aşırı sıcağına kışın soğuğuna artık aldırış etmemek.
  • Öğrencilik yıllarımızda borcu kanıksamıştık.
  • Sürekli dersleri kötü olan öğrenci sınavlardan düşük notlar almasına rağmen üzülmüyor.
  • İşsizlik ve maddiyat durumunu kanıksamaya başladık.
  • Türkçe konuşurken İngilizce kelimeleri araya koyarak Türkçemiz den uzaklaşıyoruz.
  • Araba fiyatlarında ki sürekli artışa tepkisiz kalınıyor.
  • Gıda sektöründe yapılan zamlara duyarsızlaştık.

Eğer inandığınız gibi yaşamıyorsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. ( Hz.Ömer)

Dinin helal veya haram gördüğü şeyleri inancımıza göre değil yaşantımıza göre yapmamız ve bu durumu kanıksamaya başlamak ona alışıp yaşadığın gibi inanmaya başlar oluyorsunuz. İnsanlar olayları ve kendi fikirlerini değerlendirirken tarafsız olamamakla beraber yanlışı savunma yoluna giriliyor. Yalan haberleri, yanlış yönlendirmeleri izlemekten doğru ve yanlışı ayırt edememe halini kanıksıyoruz.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.