Take a fresh look at your lifestyle.

Kanıksama Nedir? Örnek Kanıksama Cümleleri Örnekleri

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Kanıksama Nedir? Örnek Kanıksama Cümleleri (Giriş – Bilgi)

Kanıksama nedir, örnek kanıksama cümleleri yazımızda sizlerle kanıksama nedir sorusuna yanıt bulacak, örnek kanıksama cümlelerini işleyeceğiz.

Kanıksama nedir?

Kanıksama sürekli tekrarlanan şeylere, durumlara, işlere alışma olarak tanımlanabilir. Günlük hayatımızda sıklıkla bu kelimeyi duyuyoruz. Hatta son zamanlarda olumsuz vakalar sonucu kişilerin olay karşısında yapacakları şeyi olmadığı, güç yetiremedikleri için kanıksama kelimesini kullandığını görüyor, “bu durumu kanıksadım artık” gibi cümleler duyuyoruz. Kanıksama genel bir ruh durumu olduğunda zararlı olabilir. Büyük sevgi ile başlayan ilişkilerde çiftler birbirlerini kanıksadığında ilişkide sarsıntılar ve evli çiftler için boşanma gibi kötü sonuçlara yol açabilir. İzlenilen siyasi olaylar gibi birçok şeyde kanıksama eylemini gerçekleştiriyoruz. 

Yaşamımızda Kanıksama Örnekleri

Ülkemizde sıklıkla yaşanan terör olayları son günlerde artan şehit ve operasyon haberleri izliyor ve duyuyoruz. Olayların ilk zamanları bir şehit olduğunda tüm ülke tarafından tepkiler alıp yaslar tutuluyor.

Üzüntülü günler yaşıyoruz. Ama artık gerek sosyal medya olsun gerek televizyonlarımız olsun sürekli şehit haberleri görmemiz insanlarımız tarafından maalesef  ‘’kanıksanmaya’’ başlanıyor.  Psikolojik bir savaş olan bu durum toplumun ahlaki değerlerini maddi ve manevi durumlarını hassasiyetini ilk başta küçük uyarılara alışıyoruz.

Toplumun duyarlılığı böylece yok edilmektedir. Bu gibi durumlarda kanıksama eylemine karşı önlemlerimizi erkenden almamız gerekir. Farklı kişilerle fikir alışverişleri yapıp bu fikirleri sorgulamak gerekir. Kendimizi sorgulayıp kararlar almamız gerekir.

Kanıksama tüm insanlarda olan bir durum oluğu için ciddiye alınmayacaktır. Fakat hissizleşmek ve duyarsızlaşmak insanlığın kötü gidişi demektir. Sosyolojik değişimler ve insanlar arası iletişimin bozukluğuna yol açar. Günümüzde ölüm korkusunun önüne geçen kanıksanma (duyarsızlık) ileri geliyor.

Örnek Kanıksama Cümleleri

Bu gibi durumları birkaç örnekler ile anlatmak gerekir ise;

  • Halk benzin ve mazot fiyatlarına artık tepki göstermiyor.
  • Tecavüz olaylarını göz ardı etmek.
  • Adananın yazın aşırı sıcağına kışın soğuğuna artık aldırış etmemek.
  • Öğrencilik yıllarımızda borcu kanıksamıştık.
  • Sürekli dersleri kötü olan öğrenci sınavlardan düşük notlar almasına rağmen üzülmüyor.
  • İşsizlik ve maddiyat durumunu kanıksamaya başladık.
  • Türkçe konuşurken İngilizce kelimeleri araya koyarak Türkçemiz den uzaklaşıyoruz.
  • Araba fiyatlarında ki sürekli artışa tepkisiz kalınıyor.
  • Gıda sektöründe yapılan zamlara duyarsızlaştık.

Eğer inandığınız gibi yaşamıyorsanız yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız. ( Hz.Ömer)

Dinin helal veya haram gördüğü şeyleri inancımıza göre değil yaşantımıza göre yapmamız ve bu durumu kanıksamaya başlamak ona alışıp yaşadığın gibi inanmaya başlar oluyorsunuz. İnsanlar olayları ve kendi fikirlerini değerlendirirken tarafsız olamamakla beraber yanlışı savunma yoluna giriliyor. Yalan haberleri, yanlış yönlendirmeleri izlemekten doğru ve yanlışı ayırt edememe halini kanıksıyoruz.

Bu yazımızda kanıksama nedir, örnek kanıksama cümleleri örnekleri konusunu işledik. Diğer yazılarımız için eğitim kategorimize bakabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et