Take a fresh look at your lifestyle.

Kalp Krizinin Belirtileri ve Kalp Krizi Anında Yapılması Gerekenler

0

Kalp krizi özellikle son zamanlarda ölüm oranlarının artmasının altında yatan en büyük sebeplerden biridir. Daha çok orta yaş ve üzeri kesimlerde görülen kalp krizi gençlerin de başına gelebilecek bir durumdur. Kalp krizine sebebiyet veren birçok farklı durum vardır. İnsan yaşamına direkt etki eden kalp krizinin belirtileri nelerdir? Kalp krizi kimlerde daha çok görülür? Kalp krizi anında ne yapılmalıdır?

Genel olarak bu sorulara yanıt arayacağımız yazımızı okuyarak kalp krizi hakkında geniş detaylı bilgileri elde edebilirsiniz.

İnsan vücudunda belki de en kritik görevleri üstlenen organ olan kalp gerekli özen gösterilmediğinde belli başlı bazı sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu sorunlardan en sık rastlanılanı kalp krizi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek erkeklerde gerekse de kadınlarda en sık görülen kalp rahatsızlığı kalp krizidir.

Erken müdahale ve teşhis yapılmadığında kalp krizi çok ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Ülkemizde de gerek beslenme alışkanlıkları gerekse de genetik özellikler dolayısıyla kalp krizi erken teşhis edilemediğinde ölümle sonuçlanabilmektedir.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri, Hangi Hastalıklara Yol Açar adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kalp Krizinin Belirtileri Nasıl Olur?

Kalp krizinin belirtileri bireyden bireye farklılık göstermekle beraber genellikle hızlı ve kuvvetli bir biçimde etkisini göstermektedir.  Ancak bireyin vücut dirençlerine göre kalp krizi belirtileri daha az etkili ve yavaş olarak da kendini gösterebilmektedir.  Kalp krizinin belirtileri nasıl olur soruları neticesinde yapılan araştırmalar ve testler sonucunda kalp krizinin en önemli belirtileri şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

  • Üst Gövdede Ağrı: Özellikle sol tarafta olmak üzere bir ya da iki kürek kemiği bölgesinde ağrı kalp krizinin en önemli belirtilerindendir. Bununla beraber boyunda ve omuz bölgesinde oluşan ani ağrılar da kalp krizi için önemli belirtilerdir.
  • Nefes Almada Güçlük: Kalp krizinin önemli bir başka belirtisi ise nefes alışverişlerinde sıkıntı yaşanmasıdır. Bu belirti kriz orta aşamaya geldiğinde kendini daha çok göstermektedir.
  • Aşırı ve Soğuk Terleme: Kalp krizi geçiren bireylerde birden ortaya çıkan soğuk terleme görülmektedir. Efor harcanmadan meydana gelen bu terleme de kalp krizinin en önemli belirtilerindendir.
  • Mide Bulantısı: Kalp krizinin erken aşama belirtilerinden biri olan mide bulantısı kriz ilerledikçe yerini kusmaya da bırakabilmektedir.

Bu gibi şikayetleri bulunan kişilerin mutlaka doktora gözükmelerinde yarar vardır. Ansızın gelen kalp krizlerinin insanları bir anda yere devirecek olmasıyla beraber tehlikeli riskleri taşıdığı da bilinir. Özellikle de yaşlı kesimin böylesine şikayetleri olduğunda hemen doktora başvurması kendileri adına en önemli tercihlerden biri olacaktır.

Kalp Krizinin Belirtileri Ne Kadar Sürer?

kalp krizi geçirdiğinizi nasıl anlarsınız
kalp krizinin belirtileri ne kadar sürer

Kalp krizi oluşmaya başladığı andan itibaren bireylerin vücut yapılarına bağlı olarak değişik süreler boyunca belirtiler göstermektedir.  Kalp krizinin belirtileri ne kadar sürer sorusunun kesin bir cevabının olmayışı bu durumdan kaynaklanmaktadır. Ancak bir genelleme yapılacak olursa kalp krizinin belirtileri 20 dakikadan az sürmemektedir.

Alt taban olarak 20 dakikayı işaret edebilmekle birlikte kalp krizi belirtilerinde üst tavan için kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü kalp krizi belirtileri bireylerin vücut yapılarına göre saatlerce bile devam edebilmektedir.

Kalp krizlerinin uzun ya da da kısa sürmesindeki durumlardan biri de belirtilerinin hep bir arada göstermesi ya da tek bir belirti olmasıdır. Çok fazla dengesiz beslenen, vücuduna dikkat etmeyen ya da herhangi bir belirti durumunda müdahale ettirmeden yaşamına devam eden kişilerdeki kalp krizi süresi uzayabilir hatta kriz ölümle de sonuçlanabilir.

Kalp Krizi Anında Ne Yapılmalı?

Türkiye’de insanların kalp sağlığı açısından cevabını merak ettikleri en önemli sorulardan biri de Kalp krizi anında ne yapılmalı sorusudur. Uzman kalp cerrahlarına göre kalp krizi anında yapılması gereken ilk şey paniğe kapılmamak olacaktır. Kalp krizi belirtileri gösteren bireylerin ayakta durmamaları ve efor sarf etmemeleri gerekmektedir.

Kalp krizi anında atak geçiren bireyin bulunduğu ortam acilen ferahlatılmalı ve bireyin kıyafetleri gevşetilmelidir.  Kalp krizi anında birey yalnız ise hemen en yakın telefon ile sağlık kuruluşları ile iletişime geçmelidir.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Genel olarak kadınlarda gerçekleşen kalp krizlerinde belirtiler erkeklerde olduğundan daha hafif seyretmektedir. Bu durum da kadınlarda kalp krizi rahatsızlığının daha geç fark edilmesine neden olmaktadır. Kadınlardaki kalp krizinin en belirgin belirtisi ise halsizlik ve baş dönmesidir.

Bu belirtiler zaman geçtikçe yerini üst gövdede şiddetli ağrı ve bulantıya bırakmaktadır. En son aşamada ise boyun ve sırt çevresinde keskin bir ağrı ile belirtiler kendisini iyiden iyiye hissettirmektedir. Kadınlarda kalp krizi belirtileri daha geç farkına varılacağından daha ihtiyatlı davranmakta fayda vardır.

Erkeklerde Kalp Krizi Belirtileri

erkeklerde kalp krizi belirtileri
erkeklerde kalp krizi

Erkeklerde kalp krizi belirtileri kadınlarda görülen belirtilerle paralellik göstermekle beraber daha ağır seyretmektedir. Erkeklerdeki en önemli kalp krizi belirtisi sebepsiz ve ani bir biçimde gelen soğuk terlemedir. Erkek vücudunun kalp krizine verdiği tepki sonucu ortaya çıkan bu terleme dikkate alınmalı ve hemen en yakın sağlık kuruluşuyla iletişime geçilmelidir.

Bu terleme ile kalp krizi fark edilemiyor ise diğer belirtiler mutlak suretle dikkate alınmalıdır. Bu belirtilerden en önemlisi ise göğüs bölgesinde şiddetli ağrıdır.

Sessiz Kalp Krizi Belirtileri

Sessiz kalp krizi olarak adlandırılan tür kalp krizi türlerinden en sinsi olanıdır. Çünkü bu türde bireyler kalp krizi geçirdiklerini çok sonra fark edebilmektedir. Hal böyle olunca sessiz kalp krizi belirtileri mutlak suretle öğrenilmeli ve bu sorunla karşılaşıldığında hemen gerekli müdahale yapılmalıdır.

Sessiz kalp krizlerinde en önemli belirti mide bulantısı ve baş dönmesidir. Bu belirtiler ortaya çıktıktan yaklaşık yarım saat sonra normal kalp krizi belirtileri de etki göstermeye başlamaktadır. Böylelikle 1 saat içerisinde bireyi oldukça sarsan belirtiler silsilesi meydana gelmektedir.

Kalp krizinin her türlüsü çok farklı zararlı sonuçlar doğurabilir. Buna karşın kalp krizi geçirmemek adına kişilerin yaşamlarına fazlasıyla dikkat etmesi de gerekiyor. Her ne kadar yaşlı insanlarda çok daha fazla kalp krizi olayları olsa da genç kesimlerde de bu durum görülebilir.

Genç yaşlarda vücuda yapılacak olan yatırım, kişilerin ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Özellikle de dengeli beslenme, belli aralıklarla spor yapma ve buna benzer daha birçok olumlu aktivite kişilerin ilerleyen yaşlarda başta kalp krizi olmak üzere çeşitli rahatsızlıklardan kurtulmasını da sağlayacaktır.

Kalp krizi belirtilerini genel olarak ele aldığımız bu yazımızda kalp krizi anında ne yapılması gerektiğiyle alakalı bilgiler de vererek yine kişilerin bu durumlarda nasıl davranması gerektiğini ele aldık.

Kalp krizinin belirtileri adlı içeriğimizi beğendiyseniz eğer bir diğer yazımız olan Tansiyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Düşer? içeriğimizi de mutlaka okumalısınız.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et