Take a fresh look at your lifestyle.

Kalbe İyi Gelen Yiyecekler [10 Adet Yiyecek]

0

Kalbe iyi gelen yiyecekler: Yanlış ve düzensiz şekilde beslenmek insan sağlığını tetikleyen en önemli faktörler arasındadır. Ayrıca düzensiz beslenmenin en olumsuz yönlerinden bir tanesi de erken yaşta kalpte oluşabilecek rahatsızlıklara da doğrudan etki etmektedir. Kalp insan vücudundaki en önemli organdır ve onda oluşabilecek en ufak bir problem dahi insan sağlığını büyük ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen göstermemiz gerekiyor.

Kalp Dostu Yiyecekler

Kalp rahatsızlığı, genç ya da yaşı denilmeden en fazla görülen hastalıklar arasındadır. Bunun önemli sebebi ise düzensiz ve yetersiz beslenmedir. Kalp sağılığı, ilk olarak yaşam biçiminiz ve beslenme düzeninizle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kalp sağlığı için en faydalı yiyecekler tüketmek en azından genel sağlığınızı korumak açısından en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Kalp Dostu Yiyecekler Nelerdir?

 1. Sarımsak: Kan basıncını ve kan yağlarını düzenlenmesini sağlarken aynı zaman da damar tıkanıklığının da önüne geçer. Ancak kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar kullanıyorsanız kesinlikle doktor tavsiyesi almadan tüketmeyin
 2. Fındık, Badem ya da Ceviz: Bu çiğ kuruyemiş çeşitleri ise kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolün artmasını sağlar. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasını azaltarak trigliserid seviyesini düşürür. Günde ortalama 3 ceviz ya da 10 adet çiğ fındık ya da badem tüketilmesi önerilir.
 3. Domates: Domatese kırmızı rengini veren ve kalp hastalığı risklerini azaltan likopen sayesinde kolesterolünüzü de düzenleyebilirsiniz. Ayrıca yapılan araştırmalara göre pişirilen domates daha faydalı olduğu anlaşılmıştır.
 4. Ispanak: İçinde bulundurduğu posadan ve potasyum sayesinde kan basıncını kontrol eder, kalp kasının düzenli çalışmasını sağlayarak aynı zaman da kolesterolü de düşürür.
 5. Elma: Günde tüketilen bir adet elma kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır.
 6. Kuru Baklagiller: İçinde bulundurdukları posa sayesinde kanda bulunan kötü kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.
 7. Yeşil Çay: İçinde bulundurduğu polifenolik bileşenler sayesinde kalp krizine yol açan kan pıhtılaşmasını önleyerek kötü kolesterolü düşürür. Günde en az 1 fincan yeşil çay tüketmeniz durumda kan pıhtılaşmanızı önleyebilirsiniz. Ancak böbrek rahatsızlığı bulunan hastaların doktor kontrolünden sonra tüketilmesi kesinlikle önerilir.
 8. Zeytinyağı: Günde 3 yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek damar ve kalp hastalıklarına karşı korur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürür.
 9. Balık: Balık tüketimi kalp ritmini düzenler, kötü kolesterolü düşürerek iyi kolesterolü artırır. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarında önleyici kalkan görevi görür.
 10. Avakado: Tıpkı zeytinyağı gibi doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin bir besindir. Kötü kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önlemekte yardımcı bir besin türüdür.

Damar sağlığı için neler yemeliyiz?

Dünya genelinde insanlar arasında en fazla görülen ve direkt hayati risk taşıyan hastalıkların başında kalp ve damar hastalıkları gelmektedir. Erken yaşlarda önüne geçmek için düzenli beslenme ve spor yaparak bu hastalıkların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bazı besinleri tüketerek damarlarda oluşabilecek tıkanıkları ortadan kaldırarak damarları temizleyebilirsiniz.

Damar sağlığı için yememiz gereken besinler ise;

 1. Çiğ Badem: Faydalarının her derde deva odluğu bilinen badem, damarlardaki kan yollarını temizleyerek kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. İçinde bulundurduğu tekli doymamış yağ, antioksidan ve lif sayesinde kalp ve damar dostu bir besin çeşididir.
 2. Tarçın: Kandaki şeker seviyesini düşürerek dengeleyen tarçın, antioksidan deposu olarak ta bilinmektedir. İçindeki antioksidanlar sayesinde kalbe giden damar yollarını temizleyerek damar tıkanıklığını ortadan kaldırır. Günde 1 çay kaşığı tarçın tüketilmesi, damar yollarında oluşabilecek tıkanıklığı %26 oranında azaltmaktadır.
 3. Yulaf: Lif deposu olması sayesinde düzenli tüketildiği zaman kalp ve damar yollarını temizler. Kolesterolün düşürülmesini de sağlayan yulaf, öğlen yemeklerinde tüketildiği zamanlarda sağlık için oldukça faydalı olacaktır.
 4. Nar: Kalp dostu olan nar, damarların daha sağlıklı ve uzun süreli çalışmasını sağlar. İçinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde düzenli tüketilmesi durumunda sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli besin türleri arasındadır.
 5. Zerdeçal: Çay ya da yemeklerde kullanılan zerdeçal, damarların temizlenmesi ve damarlarda oluşabilecek sertlikleri ortadan kaldırır.
 6. Brokoli: İçinde bulundurduğu vitamin, demir ve mineral deposu sayesinde damarlardaki kalsiyom oranlarını dengeleyerek kolesterolü ortadan kaldırır. Ayrıca lif ve K vitamini açısından oldukça zengin bir besin türüdür.
 7. Roka: Toksinlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmasının yanında insana enerji veren roka aynı zaman da damar yollarının temizlenmesi açısından önemli bir besin çeşididir. Haftada tüketilen en az 1 porsiyon roka sayesinde kalp ve damar sağlığınızı korumuş olursunuz.

Kalp Yetmezliği Olan Biri Nasıl Beslenmeli

Kalp yetmezliği rahatsızlığı bulunan kişilerin tedavisi sırasında beslenme programı da tedavinin en önemli araçlarından bir tanesidir. Tıpkı kişiye özel ilaç tedavisi gibi beslenme programı da kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

Kalp yetmezliği olan bir hastada kalpte bulunan kaslar yeteri kadar güçlü çalışmadığı için gelen kanı pompalamakta zorlanır. Bu da organlara yetersiz seviyede kan gitmesine neden olur. Kalbin yeterli seviyede pompalayamadığı kan, akciğer bölgesinde birikmeye başlar. Kalp yetmezliğinin olduğu durumlarda ise vücutta su birikmeye başlar. Bu da hastanın su ve tuz tüketimine oldukça dikkat etmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Kalp yetmezliği olan birinin tüketmesi gereken besinler ise;

·         Brokoli·         Patates·         Ispanak
·         Yeşil Salatalar·         Muz·         Yoğurt
·         Kuru Bakliyat·         Bal Kabağı·         Nar
·         Kırmızı Pancar·         Mantar 

 

Yukarıda listelenen besinlerin tamamında mineral, vitamin ve antioksidan açısından oldukça zengin olmaları nedeniyle genel sağlık açısından da oldukça faydalı besinler arasında yer almaktadır. Kırmızı Pancar ve Nar, kan sulandırıcı ve damar genişletici özelliklerinin yanında kalp damarları içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kalp yetmezliği olan hastaların salata, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme şeklinde besinler tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca beslenme çeşidi de tamamen doktor tarafından kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

Kalp krizini önlemek için neler yemeliyiz

Tüketilen aşırı yağlı yiyecekler, kalbinizin düzenli bir şekilde çalışmasını engelleyerek kolesterol değerlerinizi yükseltmektedir. Bu nedenle kalp sağlığını korumak ve kalp krizini önlemek için sağlıklı besinler tüketilmelidir.

Kalp krizini önleyen besinler:

 1. Balık: Mezgit, uskumru ya da somon gibi balık türleri, damar sertliğini büyük ölçüde azaltarak kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Kalp sağlığı için haftada en az 2 kez balık tüketilmesi önemlidir.
 2. Yulaf Ezmesi: Lif açısından oldukça zengin besin kaynağı olan yulaf ezmesi, sindirim sistemini kolaylaştırarak kolesterol seviyesini düşürmektedir. En sağlıklı yulaf ezmesi ise en az işlem görmüş olanlarıdır.
 3. Yaban Mersini ve çilek: Kan basıncını düşürerek kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur.
 4. Karpuz: Kalp sağlığında en önemli besin türleri arasında yer alır. Kolesterol seviyesini dengelemek için tüketilmelidir.
 5. Bitter Çikolata: Kakao oranları %60 ve %70 oranlarında olan bitter çikolatalar, kan basıncının normal seviyelere getirerek kan pıhtılaşmasını önleyerek iltihaplanmanın önüne geçer.

 

Kalp Hastaları Cinsel İlişkiye Girebilir Mi?

Cinsel ilişki insanlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Kalp hastalığının kontrol altına alındığı durumlardan sonra cinsel ilişkiye girebilmeniz için hiçbir engel bulunmamaktadır. Ancak kalp hastalığınızı kontrol altına almadı ya da kalp hastalığınızın yol açtığı belirtiler şiddetli seviyede devam ediyorsa cinsel ilişkiye girmeden önce kesinlikle doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Kalp Hastalığı Teşhisi Konulduysa:

 • Cinsel ilişkiye girmeden önce doktor kontrolüne gidin
 • Kalp yetmezliği mevcut ise ya da daha önce kalp krizi geçirdiyseniz düzenli fiziksel aktivite ve kardiyak rehabilitasyon cinsel ilişki hakkında oluşan sorunların risklerini azaltmaktadır
 • Doğum kontrol ilaçları kullanıyor ya da başlamak istiyorsanız doktorunuzla görüşün
 • Hamile kalmak istiyorsanız doktorunuzla görüştükten sonra bu durumu değerlendirin
 • İlaç kullanıyor ve bu sizin cinsel ilişkinizi etkiliyorsa cinsel ilişkiye girmeyi bırakın. Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir.

Cinsel ilişki de diğer egzersizler gibidir. Kalp için iyi olan cinsel ilişki bazı durumlarda kalp rahatsızlığı açısından sorun olabilir.

Cinsel ilişkide bulunmanıza engel olacak durumlar ise;

 • Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar
 • Nefes darlığı
 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız

 

Kalbi Onaran Besinler

İnsan sağlığı için 50 den fazla besin türü bulunmaktadır. Ancak bazı besinler o kadar özeldir ki diğerlerinin aksine kalp sağlığı için diğer besin türlerinden daha fazla katkı sağlarlar.

Bu besin türleri ise;

 1. Yağlı Balıklar: Sardalya, alabalık ve somon Omega 3 yağ asitleri bakımından çok zengin balık türleridir. Buda kalp sağlığını destekleyerek kalbinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Balıklarda bulunan Omega 3 yağ asitleri düzensiz kalp atışlarını ve damarlarda oluşan tıkanıklığı ortadan kaldırarak damar yollarının açılmasını sağlar.
 2. Yağlı Tohumlar: Lif açısından oldukça zengin olan ceviz, fındık ve badem tohumları kalp için en sağlıklı besin türleridir. Ancak bunların tuzsuz ve çiğ olanlarını tüketmeniz gerekmektedir.
 3. Üzümsü Meyveler: Ahududu, yaban mersini ve böğürtlen gibi meyvelerin içinde bulunan lif ve biyoaktif bileşenler kalp sağlığı için oldukça faydalıdır. Meyvelere rengini veren bileşikler damar sağlığını koruyarak kan basıncını da dengeler.
 4. Keten Tohumu: İçinde bulunan Omega 3 yağ asitleri, biyoaktif bileşen ve lif sayesinde kalp sağlığının korunmasını sağlar. Ancak keten tohumunun ezilmiş olarak kullanılması gerekmektedir.
 5. Turuncu ve Kırmızı Sebzeler: Kış kabağı, havuç, tatlı patates ve kırmızıbiber kalp sağlığında koruyucu kalkan görevi göre C vitamini, lif ve beta karoten açısından oldukça zengin besinlerdir. Ayrıca patateste bulunan potasyum sayesinde kan basıncını dengelenir.
 6. Yeşil Yapraklı Sebzeler: Brokoli ve ıspanakta bulunan lif, potasyum, C vitamini, kalsiyum ve folik asit açısından oldukça zengin olduğu için kalp dostu sebzeler açısından çok önemli besinlerdir.
 7. Turunçgiller ve Tropik Meyveler: C vitamini, lif, folik asit ve beta karoten açısından zengin olan ananas, mandalina, papaya ve portakal gibi meyveler kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp hatalıklarını büyük ölçüde engeller.
 8. Kahve: Günde tüketilen 2 fincan Türk kahvesi, içinde bulunan biyoaktif bileşikler sayesinde kalp krizi riskini ve kalp hastalıkları risklerini büyük ölçüde azaltır. Ancak bu kahvenin kremasız ve şekersiz tüketilmesi gerekmektedir.

 

Kalbe iyi gelen hareketler

Egzersiz yaparken bir gün arayla yapılması ve vücudun kendini toparlamasına fırsat verilmelidir. Doğru yapılan spor egzersizleri hayat kurtarıcı olabilir. Haftada en az 3 gün minimum yarım saatlik süreyle yapılan egzersizler kalp için oldukça önemlidir.

Kalbe iyi gelen egzersizler:

 1. Yürüyün: Yürüyüş yapmak vücutta bulunan kas gruplarının ve ritmik olarak hareket eden en iyi egzersizlerden biridir. Bu da kalp için oldukça faydalı hareketler arasındadır.
 2. Bisiklet Sürün: Büyük kas gruplarının çalışmasını sağlayan en iyi egzersizlerden biridir.
 3. Yüzmek: Haftada en az 2 saat yüzmek vücudun bütün kas gruplarını çalıştırarak kalbi yormadan daha sağlıklı olmasını sağlar.
 4. Dans etmek: İnsanı motive eden bir müzik, iyi bir ayakkabı ve müziğin ritmine ayak uydurarak edilen hareketler kalp atış hızınızı dakikada 135 atıma kadar çıkarır. Bu da kalbinizin sağlığı açısından önemli bir yoldur.

Kalbe iyi gelen kuruyemiş

Kalp sağlığı için en iyi gelen besin türleri arasında kuruyemişler de bulunmaktadır. Bu kuruyemişler ise keten tohumu, badem, ceviz ve fındıktır. Bunlar içerisinde buluna Omega 3 sayesinde kalp ve damarların korunmasını sağlar. Lifli besin türleri olduğu için kan şekeri seviyesini dengeleyerek sindirim sisteminde oluşan bozuklukların düzelmesini sağlar.

Kalp dostu meyveler

Kalp sağlığı için en faydalı meyveler kırmızı meyvelerdir. Karadut, ahududu, karpuz, böğürtlen ve çilek gibi meyveler yüksek lif ve bio aktif bileşen içermeleri sayesinde aktif şekilde kalbi korumaktadır. Aynı zaman da kırmızı meyvelere rengini veren lokipenler sayesinde kan basıncını dengeleyerek damar yollarını da rahatlatmaktadır. Kalp sağlığı için faydalı meyveler tüketilmeden önce bilinmesi gereken en önemli konu ise bu meyvelerin tek seferde tüketilmemesidir. Tüketilen meyveleri gün içinde farklı zaman dilimlerine dağıtarak tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca meyveler içinde bulunan A ve C vitaminler sayesinde kalp sağlığında koruyucu kalkan görevi görmektedir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et