Take a fresh look at your lifestyle.

Kahvenin kalorisi kaç?

0

Kahvenin kalorisi kaç sorusu son dönemlerde sürekli gelen sorulardan birisi haline geldi. Kahve kalori açısından aslında tercih edilebilecek içeceklerden birisidir. Kahve türüne ve nasıl içildiğine göre kalori miktarında değişiklik göstermektedir.

Kahve dünyanın çok farklı yerinde yetişen bitkilerden birisidir. Dünyada en çok tüketilen içeceklerinde başında gelmektedir. Çay ile birlikte dünyada en çok tüketilen içecektir. İçildiği saate ve çeşitlere göre etkisi ve tadı da değişmektedir.

Kahvelerin kalori miktarları

Kahvelerin kalori miktarları farklı olsa bile aynı şekilde yapılan ve üretilen kahvelerin kalori miktarı çok fazla farklılık göstermez.

Sade toz kahve tercih eden insanlar kalori açısından şanslıdır. Sade kahve büyük fincanda neredeyse sıfır kalori içermektedir. Magnezyum, fosfor ve potasyum içermesi nedeniyle tüketilebilecek olan kahve kafein miktarı olarak yüksektir. Bu nedenle tüketimi sınırlandırılmalıdır. İçine şeker, şurup ve karamel gibi maddeler katılmadıkça tüketilmesi (başka bir sorun yoksa) sıkıntı oluşturmayacaktır.

Türk kahvesi sade tüketildiği zaman sıfıra yakındır. Şeker ilavesi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle Türk kahvesini sade içmeye özen gösterirseniz daha güzel olur.

Filtre kahve, sade toz kahve gibi içinde sonradan bir şey eklenmediği taktirde kalori miktarı çok düşüktür. Starbuck filtre kahve büyük boy (473 gr) sadece 5 kcal içermektedir. Kafein miktarı göz önüne alınarak tüketilmelidir.

Dünyada bazı bölgelerde geleneksel içecek olan yeşil kahve kalori miktarı olarak sade kahve ile neredeyse aynıdır. Yine dışarıdan bir katkı maddesi konulmadığı taktirde sağlıklı bir içecektir.

Şekersiz tercih edilen sütlü kahve (300 g) 104 kcal miktarında kalori içermektedir. Bu miktar büyük boy fincana denk gelmektedir. Ara öğünlerde tercih edilebilir. Tatlandırmak için kuru meyveler ile desteklenebilir. Kafein miktarı nedeniyle günde 2-3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Kahve, kabuklarından çıkarılan çekirdekler ile ortaya çıkmaktadır. Kahvelerin türüne göre kavrulma çeşitleri de farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Türk kahvesi 8-10 dakika kavrulsa yeterlidir. Filtre kahve olarak kullanılacak çekirdekler ise 3-5 dakika arasında kavrulsa yeterlidir. Kavurma işleminin nedeni aslında aromayı ortaya çıkartmak ve kalıcı hale getirmektir. Kavrulan kahvenin hemen soğutulması ile aroma uzun süre dayanmaktadır. Kavrulan kahve farklı gazlar ortaya çıkarmaktadır. Kavrulan kahve farklı eleklerle karıştırılarak gaz uzaklaştırılır.

Kahve markalarının tadında farklılık yaratan kısmı ise kahvenin harmanlanmasıdır. Filtre kahve ve hazır kahve yapan firmaların lezzet farkı tamamen bundan kaynaklanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et