Take a fresh look at your lifestyle.

Jeff Bezos Kimdir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Jeff Bezos Kimdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Jeff Bezos, dünyanın en büyük e-ticaret şirketleri arasında yer alan Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su, Washington Post gazetesinin ise sahibidir. Şuanda dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduran Bezos, çok başarılı bir girişimcidir.

12 Ocak 1964 yılında New Mexico’da dünyaya gelen Jeff Bezos, çocukluk yaşlarından itibaren bilgisayar merakı ve ilerleyen zamanlarla birlikte olan bilgisayara olan bağımlılığı ve tutkusu onu Princeton Üniversitesi Bilgisayar bilimi ve Elektrik mühendisliğini seçmesinde önemli bir etken oldu. Mezun olduktan sonra kısa bir süre Wall Street’te çalışan Bezos, gelen dolgun maaşlı iş tekliflerini elinin tersiyle iterek Amazon’u kurdu.

Amazon.com Kuruluşu

Jeff Bezos, amazon.com’u yazılım geliştirmek için çalıştığı garajında çalışanlarıyla birlikte kurdu. Kurulduktan kısa süre sonra hızlı bir şekilde büyüme göstermesi ve garajının kısa sürede çalışılamayacak şekilde yetersiz kalmasından sonra yeni ofisine geçerek büyümeye devam etti. Şirket kurulduktan kısa süre sonra beklenmedik bir şekilde büyümeye devam eden amazon.com basın promosyonuna ihtiyaç duyulmadan hızlı bir ivme göstererek ülke sınırlarını aşarak yabancı ülkelere satışlar yapmaya başladı. Bu hızlı büyüme ivmesinden sonra 1997 yılında amazon.com halka açıldı. Ancak halka açılmasından 2 yıl sonra bütün rakiplerinin üstüne çıkarak en popüler e-ticaret sitesi olmayı başardı.

24 saat açık bir şekilde hizmetlerine devam eden amazon.com, kullanıcıların ihtiyaçlarının neredeyse tümünün karşılandığı bir yer haline geldi. Ayrıca 1998 yılında site üzerinden CD satışına başlamasının ardından büyük bir patlama yaşayarak hemen hemen her sektörde faaliyet göstermeye başladı. Başarılarına bir yenisini eklemek isteyen Jeff Bezos, 2007 yılında ise okuma cihazı olan Kindle çıkardı.

Kindle, çevrimdışı internet ağına sahip bu dijital kitap sayesinde, kullanıcılar kitap satın alabiliyor, bu sisteme kitap yükleyebiliyor ve okumalarına imkan sağlıyor. Bu girişim o kadar büyük bir popülerliğe sahip oldu ki, 2010 yılında Kindle üzerinden satın alınan kitap sayısı, basılı olan kitap sayılarından daha fazla kitap satışını geçti. Ayrıca aynı zaman da Amazon, kendi dizi, film ve belgesellerini gerçekleştirebileceği bir stüdyo projesine ilk adımını attı.

Jeff Bezos’un bitmez tükenmez enerjisi ve girişimciliği sayesinde oldukça hızlı bir büyüme ve ivme gösterdi. Bezos, 2000 yılında Blue Origin isminde bir uzay şirketi kurarak Teksas eyaletinde fırlatmaların gerçekleştirilebilmesi için bir bölge satın aldı. 2018 yılında gerçekleştirilecek olan fırlatma için bütün tanıtımlar yapıldı.

Ayrıca Jeff Bezos, 2013 yılında 250 milyar dolar vererek Washington Post gazetesini satın alarak habercilik alanında da girişimciliğini gösterdi. Şuan Tesla Şirketinin kurucusu olan Elon Musk’ı tekrar geride bırakarak dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduruyor.

Jeff Bezos’un bir günü nasıl geçiyor

Dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduran Jeff Bezos, oldukça rutin bir şekilde günlük hayatına devam ediyor. Başarılı girişimci uyku saatlerine oldukça dikkat ve özen gösteriyor. Güne ailesiyle kahvaltı yaparak başlayan başarılı girişimci, kesinlikle sabah saatlerinde toplantılarını gerçekleştirmiyor. Ayrıca toplantılardan hoşlanmadığı bilinen Jeff Bezos, mecbur olmadığı durumlarda toplantılara katılmıyor.

Jeff Bezos hakkında ilginç bilgiler

  • Hemen hemen her toplantılarında kesinlikle pizza bulundurur.
  • Farklı lezzetleri tatmayı ve farklı bölgelerde bulunan bölgelerdeki yemekleri yemeyi çok sever
  • Çocukluk hayali olan Blue Origin’i kurduğu için zamanının bir kısmını burada geçirmeyi çok seviyor.
  • Uzay hakkında araştırma yapmayı ve uzayla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor.
  • Günlük en fazla 8 saat uyumayı tercih ediyor.
  • Küçük yaşlarda McDonalds fas food zincirinde çalıştı
  • Kitap okumayı çok seviyor

Jeff Bezos’un girişimciler için kullandığı en ünlü 5 sözü:

“Bir yenilik yapacaksanız, yanlış anlaşılmaya hazır olmalısınız.”

“Dar bir kutudan çıkmanın bir yolu da kendi çıkış yolunuzu icat etmektir.”

“Asla eleştirilmek istemiyorsanız, Tanrı aşkına yeni bir şey yapmayın.”

“Hayat, beceriksiz insanlarla takılmak için çok kısa.”

“Bir şirket, parlaklığa bağımlı olmamalıdır. Çünkü parlaklık, sonsuza kadar sürmez.”

Jeff Bezos hakkında daha detaylı bilgiler vermek için sürekli güncellenen bilgileri zaman zaman güncellemeye devam edeceğiz. Bu nedenle yazı içerisinde dönemsel değişiklikler ve yenilikler olabileceği için sitemizi takip ederek en güncel ve en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca yorumlarda merak ettiğiniz konu ya da kişiler hakkında bilgiler verebilirseniz en fazla merak edilen kişi ya da konular hakkında detaylı ve doğru bilgileri paylaşabiliriz.

George Boole Kimdir? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et