Take a fresh look at your lifestyle.

İslamda Sünnet Nedir?

0

İslamda sünnet nedir? İslamda sünnet kavramı ne anlama gelir? yazımıza hoş geldiniz. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed diğer peygamberler gibi Allah’ın emri gereği kendisine itaat edilsin diye gönderilmiştir. İşte bu nedenle peygamberimizin Allah’ın kitabı olan Kur’an’ı Kerimi açıklayan emir ve yasaklarına göre ve elbette onayladıklarına göre bu hayatı yaşamak mecburiyetimiz vardır.

Peygamberimizin sünnetine aykırı yaşamak ve muhalif olmak bir azgınlığın habercisidir. Kitabımız olan Kur’an’da peygamber sünnetine ve buyruklarına karşı gelenlerin azaba uğrayacakları açık olarak belirtilmiştir.

Sünneti bu gün olduğu gibi, sakal bırakmak, üç yudumda ve çömelerek su içmek, hediyeleşmek ve selamlaşmak gibi birtakım hallere indirgemek son derece yanlıştır. Bunların yapılmasında elbette bir beis yoktur ama bizim sünnetten anlamamız gereken ve sünnet derken uygulamamız gereken şeyler bunlar değildir.

Peygamber efendimiz adeta Kur’an’ın hayat bulmuş ve yaşayan halidir. Dolayısı ile efendimizin dediklerini yapmak, söylediklerine kulak vermek ve onları uygulamak doğal olarak Kur’an’ı hayatın içine koymak ve Kur’an’ı yaşamak demektir. Zaten peygamberimiz din adına koyduğu buyrukları kafasına göre belirlememiş, Kur’an’da Allah’ın belirlediği buyrukları yaşamına yansıtmış ve müminlerinde öyle yaşamasını istemiştir.

Yüce kitabımız sadece kişisel hayatı belirlemez aynı zamanda toplumsal hayatı da belirler ve şekillendirir. Siyasi, ekonomik ve ahlaki yaşamı doğrudan kapsayan Kur’an bir anlamda peygamberimizin yaşamında hayat ve şekil bulur.

Buradan hareketle sünnet için şu cümle rahatlıkla kurulabilir. Peygamberimizin, inanç ve ibadet, tebliğ ve eğitim, ahlak ve hukuk, ekonomi ve siyaset ve bunlar gibi birçok alanda gerek kişisel ve gerekse toplumsal yaşamı yönlendiren emirleri ve buyruklarıdır. Elbette bunların tümü Kur’an merkezlidir.

Sünnet Kavramı

  • Sünnet, yüce Allah’a koşulsuz inanılmasını, emir ve yasaklarına uyulmasını emreder.
  • Sünnet, insanların mal ve can, dünya ve ahiret, inanç ve ibadet, siyaset ve ticaret ve diğer alanlarda toplumsal yaşamı Kur’an merkezli yönlendiren buyruk ve onaylar dır.
  • Sünnet ayrıca yukarıdaki hakları savunmak ya da geri almak için gerekirse savaşmayı emreder.
  • Sünnet, görevin layık olana verilmesini söyler ve adil bir yönetimle toplumların yönetilmesini emreder.
  • Sünnet, toplumların eğitilmesini ilmi ve fenni alanlarda gelişmeyi ve kız erkek her bireyin eğitilmesini söyler.
  • Sünnet, aileye önem verir ve aile birliğinin sağlamlığını vurgular.
  • Tabiata saygı duyulmasını, yeşili korumayı ve hayvanlara eziyet edilmemesini sünnet açık olarak ortaya koyar.
  • Çocuklara şefkatle yaklaşılmasını ve şiddet gösterilmemesini emreder.
  • Sünnet, kadınların erkekler gibi eşit haklara sahip olduğunu, ilim ve fenle, siyaset ve ticaretle uğraşabileceğini söyler ve hatta bunu teşvik eder.

Yukarıdan anlaşılacağı üzere aslında sünnet dediğimiz şey Kur’an’ın açıklamasıdır ve uygulamasıdır. İşte bu sebepledir ki, Hz. Muhammed’e itaat etmek Allah’a itaat etmek demektir. Nisa suresi 80. Ayet bu konuda çok açıktır. “Resule itaat Allah’a itaattir. Kim yüz çevirirse çevirsin, biz seni onların üzerine bekçi kılmadık”

Peygamberimizi kılık ve kıyafete, giyim ve kuşama ve daha birçok anlamsız konulara indirgemek hem peygamberimizi ve hem de Kur’an’ı anlamamak demektir. Peygamberimizi hayatın dışına çıkarmak ve görsel kalıplara sokup hapsetmek anlamına gelir.

İslam alimlerine düşen sünnet kavramını topluma çok iyi anlatmak, bu konuda eserler meydana getirmek ve toplumu bu konuda bilinçlendirmektir. Gerçek sünnet anlayışı sayesinde insanlar peygamber efendimizi daha yakından tanıyacak, onun insani taraflarını görecek, uçan ve kaçan, mucizevi bir varlık olmadığını, kanlı ve canlı bizler gibi bir insan olduğunu görecek, aynı zamanda bir baba ve bir eş olduğunu anlayacak, peygamber iken aynı zamanda bir devlet başkanı olduğunu da anlayacaktır.

Sünnet sayesinde insanlar Kur’an’ı da çok daha iyi anlayacak ve efendimizin uygulamaları sayesinde Kur’an’a çok daha sıkı sarılacaklardır.


Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et