Take a fresh look at your lifestyle.

İşe Giriş Bildirgesi Nedir? Nereden Alınır?

0

İşe giriş bildirgesi nedir? Nereden alınır?

İşe yeni giren bir kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi işlemine işe giriş bildirimi denir. İşe giren herkesin bildiriminin işveren tarafından, işçinin isteği olsun veya olmasın bildirgesinin yapılması mecburidir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de bildigenin kişinin iş başı yapmadan 1 gün önce bildirimde bulunulmuş olması gerektiğidir. İstenilen tarihte bildirim yapılır düşüncesi yanlış olup ceza gerektiren bir davranıştır.

İşe giriş bildirgesi ne zaman yapılmalı

İşe giren şahsın bildirgesi SGK’ya şahsın işbaşı yapmadan bir gün önce doldurulmalıdır. Yalnız resmi tatillerde ertesi gün giriş yapılabilir. Mesela işe pazartesi başlayacak kişi pazar günü tatil olduğu için bildirilemeyeceğinden giriş bilgisi pazartesi gün içerisinde doldurulabilir.

İşe giriş bildirgesi yapılmazsa ne olur?

Bazı istisnalar dışında işe giriş bildirgesi iş başından 1 gün önce doldurulmalıdır. Doldurulmazsa idari para cezası ile işveren cezalandırılmaktadır. SGK tarafından zamanında yapılmayan bildirim için 1. Yakalama da 1 asgari ücret, aynı yıl içinde 2. Yakalama da ise 5 asgari ücret tutarında ceza kesmektedir.

Nasıl bildirilecek?

Peki işveren çalışanın bildirimini nasıl dolduracak? SGK nın ilgili sayfasından işe giriş bildirgesinin doldurulması oldukça basittir. Çalışanın T.C. kimlik numarası ilgili kutucuğa yazılır ve çıkan bilgiler kontrol edilerek doğru ise, istenen bilgiler de girilerek (hangi iş kolu vs..) bildirim yapılmuş olur.
Ayrıca, çalışanlar E-devlet üzerinden kendi bildirimlerini kendileri de yapabilgidkleri gibi, işverenin bildirim yapıp yapmadığını da e-devlet üzerinden kontrol edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et