Take a fresh look at your lifestyle.

İnsan Nasıl Olgunlaşır? Olgunlaşmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0

İnsan Nasıl Olgunlaşır? Olgunlaşmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Konfüçyüs olgunlaşmanın yolları ile ilgili “Olgunlaşmanın üç yolu vardır. Düşünerek olgunlaşma; olgunlaşmanın en doğal olanı, birine benzeyerek olgunlaşma; en basit yol ve kişisel deneyim, kendi hatalarından ders çıkararak olgunlaşma, en zor olan yoldur.
Olgunluk bir felsefedir, mağazadan satın alınmaz, belli teorilere uyarak elde edilmez. Olgun doğulmaz kimse, herkes hayatı boyunca yaşanan veya yaşatılan anlardan sonra olgunlaşabilir. Olgunlaşmanın yollarıyla alakalı birkaç örneğe göz atalım.
Eğitim ortaokul, üniversite bitirdiğiniz için bitmediği gibi hayatı boyunca sorulacak sorular da bitmez.
Her sorunuza aldığınız cevaplarla yeni bilgiler elde ederek daha da olgunlaşırız. Olgunluğun belli bir yaşı yoktur. Bazen küçük yaşlı çocuktan bile bir yaşlı insandan duyamayacağınız cevabı alabilirsiniz.

Üniversite diploması olan herkes olgundur diye de bir kavram yoktur. Kimi hayatı boyu eğitimin içinde olur, fakat gerçek hayatında bir başarıya imza atamaz, kimi eğitimsiz olur ve hayatın sunduğu sınavlardan ders çıkararak olgunluk elde eder.
Başkalarını dinlemeyi öğrenin, sizin söyleyecekleriniz başkasına yeni bir şey kazandırır. Tabi bunu ”hep susun” gibi algılamamak gerekir. Hayatın size sunacağı her şeye açık olun, örneğin bir sünger gibi içinize çekin. Olgun insan kendiyle barışık, her problemde yeni bir sınav, her sınavda çıkarılabilen yeni ders görür.

Kendi eksiklerinizi görmeyi öğrenin, zayıf noktalarınızı bilin ve onları yenmeyi öğrenin.
Olgun insan her şeyi bilen insan değildir. En olgun insanlar bile ” bildiğim tek şey hiçbir şey bilmememdir” felsefesinden yola çıkar. Sorumluluk sahibi olun, kendinizi sürekli geliştirin. Çevrenizi genişletin, yeni insanlarla yeni paylaşımlarda bulunun. Dünyada öğreneceğiniz ve göreceğiniz çok şey var.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et