Take a fresh look at your lifestyle.

İngiltere Nasıl Bir Ülkedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Büyük Britanya Adası’nın büyük bir bölümünü kaplayan İngiltere, Birleşik Milletler Krallıkları oluşturan en büyük ülke olarak bilinmektedir. Ülkenin tarihi tamamen keltler ile başlamaktadır. Eski ve köklü bir geçmişi olan İngiltere 15. Ve 16. Yüzyıl’ da 1. Elizabeth tarafından yönetiliyordu.

1707 yılında İngiltere ve İskoçya’ nın birleşmesi ile beraber Büyük Britanya Krallığı kuruldu. Birleşik devletler olarak bilinen 4 ülke bulunmaktadır. İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler bu 4 dört ülkeden Birleşik Krallığı oluşturmaktadır. 19. Yüzyıl boyunca dünyanın en büyük gücü olan İngiltere, o dönemlerde dünyanın her ucunda sömürgeler kurduğu için “Güneş Batmayan Ülke” olarak da anılırdı. Ülkenin yüzde 60’ı Hristiyandır. En soğuk aylar, Ocak ve Şubat’dır. Hava sıcaklığı 32 dereceyi geçmez.Ülkede genel olarak okyanus iklimi görülür.

1949 yılında NATO kurulmuş ve İngiltere 1973 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında yerini almıştır. Fakat 2016 yılında İngiltere Avrupa Birliği ülkelerinden ayrılma kararı almıştır. 64 milyon nüfusun büyük bir bölümü şehirlerde yaşamaktadır.

İngiltere anadili İngilizce olarak konuşulmaktadır. Bölgeye göre farklılık gösteren İngilizce dilini nüfusun tamamı kullanmaktadır. Bunun yanı sıra dünyada 1 milyar insan İngilizce konuşmakta ve öğrenmeye çalışmaktadır.

Ülkenin başkenti Londra’dır. Bunun yanı sıra İngiltere hem okumak isteyenler için hem de dil geliştirmek için en ideal ülkelerden biri olarak bilinmektedir. Cambridge, Birmingham, Liverpol, Mancester ve Oxford ülkenin en çok ziyaret edilen şehirleri arasında yer almaktadır.

İngiltere para birimi İngiliz Sterlini olarak bilinmektedir. Özellikle Dünya’ da en büyük ekonomisine sahip ülkeler arasında yer alır. Ayrıca öğrenciler için en ideal ülkelerden biri olduğundan üniversiteleri Dünya sıralamalarında ilk 100 listesinde yer almaktadır.

İngiltere’de Gezilecek Yerler

Turizm açısından en çok ziyaret edilen Londra şehri tarihi yapısı ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bunun yanı sıra Roma esintilerinin yer aldığı tarihi binalar koruma altındadır, halkın ziyaretine açık olan müzeleri ile de dikkat çekmektedir.

Kaleleri ile ilgi gören İngiltere, yapıları hala Kraliyet ile yönetildiğinden eski kale yapılar koruma altındadır. Tarihi kaleler bakıldığında Windsor SarayıDover CastleAlnwick Castle ve Buckingham Palace tarihi yerleri arasında yer almaktadır. Bu yapıtların eski dönemde nasıl inşaa edildiği hala ilgi çekici bir durum olarak karşılanmaktadır.

İngiltere’ de doğa güzellikler ile kendiliğinden ortaya çıkmış olan gezilecek yerlerde bulunmaktadır. Jeolojik oluşumlar olarak bilinen bu yapıtlar Glastonbury Tor, White Cliffs of Dover, Beachy Head ve Lulworth Cove and Durdle Door tamamen doğanın kendiliğinden oluşturmuş olduğu yerlerdir.

Ülkenin içerisinde yer alan bir çok parklarda doğa güzellikleri ve bakımlı halleri ile gezilmeye değer görülen yerler arasında yerini almaktadır. İngiltere içerisinde yaşama aslında kişinin tarihi bir yerde yaşama hissi vermesinden dolayı tercih edilebilmektedir.

Ülke en çok nüfusa özellikle okul döneminin açık olduğu zamanlarda ulaşmaktadır. Mevsim bakımından sürekli kapalı bir hava baskın olsa da İngiltere her yıl milyonlarca turisti ağırlayarak ekonomisine de ciddi bir katkı sağlamaktadır.

İngiltere Vize ve Vize İşlemleri

Türkiye’ den İngiltere gitmek isteyen kişilerin mutlaka vize başvurusu yapması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahibi olanlarda pasaportun son altı ayda geçerliliğini koruması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi diplomatik pasaporta sahip kişilerde vize işlemlerine gerek kalmamaktadır.

Genellikle öğrenciler tarafından tercih edilen ülke’ de öğrenci vizeleri ve öğrenci ziyaret vizeleri daha sık verilmektedir. Bunun dışında her ülkede ayrı prosedür olduğu gibi İngiltere için vize alımları da çeşitlilik göstermektedir.

İngiltere’ de sürekli yaşamak isteyenler için evlilik vizesi bulunmaktadır. Özellikle Türkiye’den biri ile evlenen İngiliz vatandaşı kendi konsolosluğundan eşi ile ilgili vizeyi alması gerekmektedir. İngiltere oturma izni için çeşitli vize seçeneklerinden herhangi birine başvurulması gerekmektedir.

Ülkeye gerçekleşecek olan seyahatin amacına göre sınıflandırılan vizeler daha çok öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. İngiltere üniversitelerinin eğitimleri dünyaca ünlü olduğundan üniversite okumak için öğrenciler ülkeyi tercih etmektedir.

Bunun yanı sıra yüksek lisan ve doktora yapacak olan öğrenciler için de İngiltere tercih edilen ülkeler arasında ilk sırayı almaktadır. Diğer vize işlemlerinin bilgisi için ilgili konsolosluklar detaylı bilgi sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et