Take a fresh look at your lifestyle.

İlk Gözlük Hangi Ülkede Yapılmıştır?

0

İlk gözlük hangi ülkede, nerede, hangi tarihte yapılmıştır konumuzdan herkese merhaba. Gözlükler insanoğlunun günümüzde, sağlık problemleri veya aksesuar olarak kullanmış olduğu en popüler araçlardan biridir. 

Peki bu kadar popüler olan gözlüklerin ilk hangi ülkede üretildiğini ve ilk olarak kim tarafından yapıldığını hiç merak ettiniz mi? Sorularınızın cevabı makalemizin detaylarında yer almaktadır.

Konumuza gözlük camları ile başlayalım. Yapılan bir çok araştırmaya rağmen ilk gözlük camının kim tarafından icat edildiği bilinmemektedir.  Bu konuda bilinin tek nokta Romalıların M.Ö, su küreleri yardımı ile kitapları okumaya çalıştığı ve yine aynı şekilde orta çağda keşişlerin, cam küreleri büyüteç gibi kullanarak kitapları okumaya çalışmasıdır. 

İlk Gözlük Nerede İcat Edilmiştir?

Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi ilk gözlüğün nerede icat edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ancak günümüzde var olan gözlüklerin hemen hemen aynısının ilk icadı tarihçilere göre 1285 – 1289 yıllarında İtalya’da icat edildiği yönündedir. 

Tarihçilerin araştırmalarına göre, Venedik’li cam ustaları tarafından yapılmıştır. Bu ilk gözlüklerde, camın kenarında genellikle ahşap veya boynuz kullanılmıştır. Pisa artı Venedik’li zanaatkarlar ve keşişler tarafından geliştirildiği düşünülmektedir. Büyüteç görevi gören camlar oval şekle getirilip, etrafı kemik veya ahşap kaplama ile sarılıp, burun bölgesinde köprüleme ise, deri veya metal bağlantılar ile sağlanmaya çalışılmıştır. 

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Günümüzdeki gözlüklerin ilk benzerleri 1285 – 1289 yıllarında İtalya’da ortaya çıkmıştır. Keşişler ve zanaatkarlar tarafından icat edildiği düşünülmektedir. [/box]

İtalyan ressam Modena 1352’de yapmış olduğu bir eserinde yazı yazan ve okuyan bir keşişi resmetmiştir. Ressamım tablosuna konu olan keşişin gözlük kullandığı görülmektedir. 

Hazırlamış olduğumuz konuyu özetleyecek olursak;

  • Tarihte ilk gözlüğün kim tarafından nerede icat edildiği bilinmemektedir.
  • Ancak günümüz gözlüklerinin ilk olarak 1285 – 1289 yılları arasında İtalya’da keşişler ve zanaatkarlar tarafından icat edildiği bilinmektedir. 
Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et