Take a fresh look at your lifestyle.

Güneş Enerjisi Nedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Güneş enerjisi, kaynağı güneş olan bir enerji çeşididir. Isı ve sıcaklık formunda olan bu enerji dünyadaki tüm yaşamı desteklemektedir. Güneş, dünyadaki hava durumu değişikliklerinde ve iklim konusunda büyük rol oynar. Belki de yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlisidir.

Güneş enerjisi teknolojisi, birçok kişi tarafından güneş enerjisinden faydalanmanın iyi bir yolu olarak da tarif edilir. Güneş enerjisi uygulamaları çok çeşitlidir ve binlerce yıl geriye gitmektedir. Eski Yunanlar, kızıl derililer ve Çinliler yapılarını güneşe doğru çevirerek ısıtırlardı.

Günümüzde ise güneş enerjisi teknolojisi; su ısıtma, ısınma ve uçuş gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Güneş enerjisi, güneşten alınan enerjinin elektriğe, termal veya mekanik güce dönüştürülmesi olarak da anlatılır.

Güneş Enerjisi Tarihçe

1866 yılında, Fransız mühendis Auguste Mouchout güneş enerjisi ile çalışan bir buhar makinesi icat etmeyi başardı. Bu makine, güneş enerjisi ile çalışan makinelerin bilinen ilk örneği idi. Sonraki 50 yıl boyunca John Ericsson, Charles Tellier ve Fandnk Shuman gibi bilim adamları sulama ve soğutma gibi alanlarda çeşitli icatlarda bulundu.

Fotovoltaik Hücreler

Bu erken gelişmelerin soyu, güneş enerjisi santrallerine yoğunlaşmaktadır. Güneş enerjisinin modern çağı ise Bell Laboratuvarlarındaki araştırmacıların güneş enerjisini efektif olarak elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik hücreyi bulması ile başladı. Bu yeni icat, elektrik üretimi konusunda bir dönüm noktası olarak görülebilir.

Fotovoltaik hücreler sayesinde güneş enerjisinden alınan verim yüzde 6’dan yüzde 15’e çıktı. Deneysel hücrelerde alınan verimin yüzde 40’a kadar çıktığını söylemek yanlış olmaz. Öte yandan güneş enerjisinin maliyetinin de büyük oranda düştüğünü söyleyebiliriz. Önceleri watt başına fiyat 300 dolarken, yapılan bu yeni icattan sonra üretim maliyeti watt başına 3 dolara kadar düşmüştür. Günümüzde birçok teknolojide güneş enerjisi kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisi Sınıflandırmaları

Güneş enerjisi aktif, pasif, dolaylı ve dolaysız olarak sınıflandırılmaktadır. Aktif güneş enerjisi sistemleri, elektrikli ve mekanik parçalardan elektrik enerjisi üretilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Pasif güneş enerjisi sistemleri ise mekanik olmayan parçalar aracılığıyla aydınlatma, ısıtma ve soğutma amacıyla kullanılmaktadır.

Doğrudan güneş enerjisi sınıflandırması genellikle bir güneş enerjisinin tek bir enerji formuna dönüştürülmesini anlatmaktadır. Dolaylı güneş enerjisi sınıflandırması ise güneş enerjisinin birden fazla enerji formuna dönüştürebilmesini anlatmaktadır.

Güneş enerjisi veya fotovoltaik hücre, güneş enerjisini fotovoltaik etkiyi kullanarak elektriğe çevirmektedir. Yakın zamana kadar bu teknolojinin kullanımı yüksek maliyeti nedeniyle kısıtlı idi. Düşük maliyetli kullanım örneklerinden biri ise hesap makinelerindeki güneş enerjisi panelleri olmuştur. Diğer bir düşük maliyetli kullanım örneği ise yol kenarlarındaki acil durum telefonları olarak gösterilebilir.

Güneş Enerjisi Nasıl Elektriğe Çevirilebilir?

Elektromanyetik dalgalardan yararlanmak için güneş enerjisi panelleri günümüzde her eve veya her binaya bağlanabilmektedir. Alınan verimi maksimize etmek için güneş panelleri güneşe karşı dik bir açıyla monte edilmelidir. Bu elektriği kullanmanın en kolay yolu güneş panellerini bir ızgara bağlayıcısına bağlamaktır. Öte yandan güneş enerjisi baterileri ve pilleri şarj etmek için de kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et