Take a fresh look at your lifestyle.

FSH Nedir?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Fsh Hormonu, FSH Nedir, kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olmayı sağlayan en önemli bir hormon değeridir. Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde kadında ve erkekte ilk fsh hormon değerlerine bakılır.

Bu hormon kan testiyle yapılarak 1 gün içinde testin sonucu çıkar. Beynin alt bölümünde bulunan hipofiz bezleri tarafından salınan bu hormonun normal olabilmesi için eşit değerlerde olması gerekmektedir. Hipofiz hormonu yumurtalıklarda ki folikül adlı yumurtalıkta yer alan kesecikler uyarılarak değerlerin normale dönmesi ya da yükselmesine neden olur. Doğum ve doğurganlık için çok önemli bir hormondur.

Fsh hormon testi sayesinde menopoza girme yaşında olan kadınların tespiti ve menopoz süreleri de hesaplanabilir.

FSH Değer Aralıkları

FSH hormon al değerleri kadınlarda, erkeklerde ve yaş faktörlerine göre de değişmektedir. FSH normal değerleri 5- 10 arasında olmalıdır. 

Kadınlarda FSH hormonu yükseldiğinde hamile kalamama, adet olamama sorunları yaşanır. Bu tür sorun yaşayan kişiler uzman doktor kontrolü altında tedavi edilmeleri gerekir.  Erkeklerde FSH hormonu yüksekliği belirtileri, Erkeklerde görülen fsh hormonu yüksekliği testislerin hiç olmamasına aynı zamanda testislerin olmasına rağmen hiç gelişmemesi en önemli belirtilerdendir.

Erkeklerde de FSH Nedir, hormonu düşüklüğü belirtileri aynı kadınlardaki belirtileriler görülür ve aynı tedaviler uygulanır. Bu hormonun erkeklerde düşük olması çocuk sahibi olma olasılığını en az seviyeye indirmektedir.

Fsh değerinin 10 üzerine çıkması hamileliği azaltırken, daha da üzerinde olan değerler hamilelik oluşumunu zorlaştırır. Fsh hormonunun 5 değerinin altına düşmesi de yumurtlama sorunlarına neden olabilmektedir. Fsh ölçümünü kan örneği alarak ya da idrar örneklerinin incelenmesi sonucunda da öğrenilebilir.

Fsh hormon ölçünü özellikle adet döneminin 3. Gününde yapılmasıyla doğru sonucu gösterir. Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasına neden olur. Erkeklerde fsh hormonu yüksek olması testislerde sorun olduğu anlamına gelmektedir.

FSH Tedavisi

Ergenliğe geçiş döneminde FSH hormonları yükselir ve hormon tedavisi gören kişilerde de fsh değerleri kullanılan ilaçlardan dolayı yüksek çıkabilir.

Kadınların menopoza girmesi, erkeklerinde andropoza girmesinin belirtisi olarak da görülür. FSH Nedir,  Kişinin aşırı derece de hastalık aşamasında yapılan testlerde de fsh değerleri yüksek çıkabilir, bu değerler hastalık geçtikten sonra doktorun belirleyeceği tarihte tekrar yapılmasıyla teyit edilmektedir. Fsh Hormonu düşüklüğü nedenleri, hızlı kilo kaybı yaşanması ya da kişinin hep zayıf olunmasıdır.

Bu tür hormonlarda yaşın etkisi ile vücutta hormon salınımı da bu nedenlerden dolayı azaltmaktadır. Tüp Bebek Tedavisinde Fsh Hormonu, çocuğu olmayan bireylerin tüp bebek tedavine başlanabilmesi için öncelikle fsh değeri ortalama değerlerinde olması gerekmektedir. Bu değerler istenilen ölçüde değilse hormon tedavisi uygulanarak tedavinin başlanması gereken değerler elde edilmesi sağlanır.

Tedaviye kadının vücudunda oluşan yumurtalıklara fsh hormonuna uyarı yapılmasıyla yumurtalıkların gelişimleri sağlanır.  Alınan Fsh hormonuyla istenilen boyuta gelen yumurtalar toplanarak yapay ortamda oluşumu sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et