Take a fresh look at your lifestyle.

Evde Cilt Bakımı için 3 Adımda Pratik Öneriler

0

Her insan cildinin oldukça pürüzsüz ve iyi görünmesini ister. Ancak oldukça güzel bir cilde sahip olabilmek için bazı adımları doğru bir şekilde uygulamak gerekir. Bu içeriğimizde Evde Cilt Bakımı için detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Evde Cilt Bakımı

Evde cilt bakımı: Temiz ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve iyi bir görünüm elde edebilmek için yüz bakımı yapılması gerekir. Özel sıpa merkezlerinde cilt bakımı yaptırmak oldukça keyifli ve eğlenceli dakikalar yaşamanıza neden olsa da aynı bakımı hiçbir ücret ödemeden ve kendi evinizde rahat bir ortamda pürüzsüz bir cilde sahip olabilmeniz mümkün. İlk olarak işe başlamadan önce cildinizi temizleyerek ve soymaya başlamanız gerekiyor. Daha sonra cildinizde bulunan gözeneklerdeki kirli lekeleri dışarı çıkarmanız için buhar kullanarak maske yapmanız gerekiyor.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sıpa ya da güzellik merkezlerine gitmek istemeyenlerin tercih ettiği evde cilt bakımı son günlerde oldukça popüler olmaya başladı. Bunun nedeni ise COVID-19 virüsü nedeniyle alınan önlemlerin güzellik merkezlerinin kapalı olması nedeniyle cilt bakımının evde yapılmasına itti. Bu nedenle evde cilt bakımı oldukça popüler bir hal alsa da doğru bir şekilde yapılmadığı durumlarda pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterken cildinize zarar vermeyin.

Evde Cilt Bakımı Aşamaları

Evde cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken aşamalar bulunmaktadır. Bu nedenle bu aşamaların doğru bir şekilde sırası ile yapılması durumunda pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

evde yüz temizleme
evde yüz temizleme maskesi

Cildinizi temizleyin ve soymaya başlayın

 • Saçlarınızı yüzünüzden çekin: Yüzünüzün tamamen ortaya çıkması için saçlarınızı toplamanız gerekiyor. Bunun için bir taç ya da toka yardımıyla saçınızı toplayarak yüzünüze gelmediğinden emin olun. Yüz bakımı yaptığınız esnada saçınızın yüzünüze gelmemesinden emin olun.
 • Yüzünüzü yumuşak bir temizleyiciyle yıkayın: Yüzünüzde makyaj var ya da yüzünüzü yıkmak için sevdiğiniz bir yüz temizleyicisini kullanın. Sıcak ya da soğuk su yerine ılık bir su kullanarak yüzünüzü yıkayın.

Yüz bakımına devam etmeden önce yüzünüzde bulunan makyajın tamamen çıktığından emin olun.

Eğer farklı bir yöntem kullanarak yüzünü yıkamak ve temizlemek istiyorsan yağ yardımıyla temizleme işlemini yap. Yüzünüze zeytinyağı ya da badem yağını sürün. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Bu yöntem cildinize hiçbir şekilde zarar vermeden makyajın yüzünüzden tamamen çıkmasını sağlayacaktır.

 • Cilt soyucu kremleri kullanın: Yüzünüzde bulunan ölü deriler yüzünüzün daha kötü görünmesini ve cansız görüntü oluşmasını sağlar. Cildinizin daha temiz ve pürüzsüz görünmesi için yüz bakımının ve cildinizin soyulması oldukça önemlidir. Yüzünüzde bulunan ölü derileri yok etmek için cilt soyucu krem kullanarak temizleyin. Eğer cildinizin ölü derilerini soymak için elinizde bir krem mevcut değil ise kendiniz yapmak için aşağıdaki listeye göz atın;
 •  1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi (öğütülmüş)
 • 1 tatlı kaşığı su, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı badem

Yukarıda üç farklı evde yapılabilecek krem malzemeleri verilmiştir. Yukarıdaki malzemeleri kullanarak ölü derilerinizi soyabilecek kremler yapabilirsiniz.

 • Yüzünüzü durulayın: Yüzünüze serdiğiniz cilt soyucu kremin temizlenmesi için yüzünüzü durulayın. Burun ve göz çevresinde bulunan cilt soyucu kremlerin temizlenmesi için bir bezi ılık suya batırarak bölgeleri temizleyin. Daha sonra son olarak yumuşak bir havlu yardımıyla yüzünüzü durulayın.
 • Yüzünüze masaj yapın: Yüze yapılan masaj, yüz kısmında bulunan dolaşımı aktif hale getirerek daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt olmasını sağlar. Yüzünüzün bütün ölü deri ve makyajlardan temizlendiğine göre yüz bakımının bir sonraki aşamasına geçmeden önce yüzünüze masaj yapın. Yüzünüze masaj yapmak için hafif bir şekilde orta parmak ve işaret parmağınızla dairesel şekiller çiziyormuş gibi hareketler yapın.

Yüzünüzün orta kısmından masaj yapmaya başlayarak kulak bölgelerinize kadar daireler çizerek masaj yapın

Yanak ve burnunuza hafif bir şekilde masaj yapın

Çene ve dudak bölgelerine masaj yapın

Evde Cilt Bakımı Maskesi Nasıl Yapılır?

Cildinizi temizleyip soyulma aşamasını tamamladıktan sonra evde cilt bakımının ikinci aşamasına geçeceksiniz. İkinci aşama ise ciltte bulunan gözeneklerin temizlenmesi ve maske yapılmasıdır.

Gözenekleri Temizleyin:

Buhar uygulaması yapın: Evinizin ocağınızda bir tencereye su koyarak kaynatın. Su kaynadıktan sonra ocağınızı kapatarak kafanızın üstünü havlu yardımıyla kapatarak çıkan buharın kaybolmaması için yüzünüzü tencereye yaklaştırarak eğilin. Oluşan buharın yüzünüze geldiğinden emin olun ve nefes almakta zorluk çektiğiniz durumlarda kafanızı kaldırarak nefes alın. 5 dakika boyunca yüzünüzü buharlı suya tutun. Yüzünüze gelen bu buhar gözeneklerinizi açarak yüzünüzde olan kirlerin ortaya çıkmasını sağlar. Ortaya çıkan bu kirler yüz maskesi için hazırlık aşaması içindir.

 • Su bulunan tencerenin içerisine limon otu, gül ya da lavanta atarak çıkan buharın daha iyi kokmasını sağlayabilirsiniz.
 • Eğer elinizde limon otu, gül ya da lavanta yok ise bitki çayı poşetini kullanarak farklı bir koku elde edebilirsiniz.

 Yüz maskesi yapın: Yüzünüzdeki kirleri yok etmek ve gözeneklerdeki yabancı maddeleri yok etmek için yüz maskesi yapın. Elinizde bir yüz maskesi mevcut ise onu kullanın. Ancak elinizde bir yüz maskesi yok ise yüz maskesi yapmak oldukça kolay ve keyifli bir işlemdir. Yüz maskesi yapmak için;

evde cilt maskesi

 • Kuru ciltler için yüz maskesi: 1 çorba kaşığı bal ile 1 adet ezilmiş muzu karıştırarak yüzünüze uygulayın
 • Normal ciltler için yüz maskesi: 1 çorba kaşığı bal ile 1 çorba kaşığı aloe verayı karıştırın
 • Yağlı ciltler için yüz maskesi: 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı kozmetik kille karıştırın.
 • Bütün ciltler için yüz maskesi: Hemen hemen her türlü cilt için nemlendirici ve antibakteriyel bir özelliğe sahip olan bal kullanın.
 • Yüzünüze uyguladığınız maskeyi 15 dakika bekletin: Cildinize sürdüğünüz maskenin etkilerini görmek için bekleyin. Ancak 15 dakika beklerken neden boş kalasınız? Arkanıza yaslanın ve göz bakımınızı yapın. Gözlerinizin üzerine 2 dilim salata doğrayarak koyun. Eğer evinizde salatalık yok ise 2 adet soğumuş poşet çayını gözlerinizin üzerine koyun. Hem salata hem de soğumuş poşet çay anı işlevi görür.
 • Durula ve kurula: Ilık su yardımıyla yüzünüze yaptığınız maskenin tamamını çıkarın. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta göz ve burun çevresinde balın çıkmamış olması durumunda yüzünüz yapış yapış olacaktır. Dikkatli bir şekilde yüzünüzü durulayın ve kurulayın.

Cildinizi Nemlendirin

Cildinize krem yardımıyla nemlendirin: Evde cilt bakımının son aşaması ise cilt tipine göre bir nemlendirici kullanmaktır. Nemlendirici, cildinizin kurumasını engelleyerek yüz bakımının sağladığı sonuçların uzun süreli kalmasını saplar. Ancak yüzünüzü nemlendirmeden önce alkol olmayan bir nemlendirici olduğuna dikkat et.

 • Evde yapılmış bir nemlendirici kullanmak istiyorsanız badem ya da argan yağını kullanın
 • Aloe vera diğer doğal ve etkili nemlendiricilerden bir tanesidir. Ayrıca güneş yanıklarının iyileşmesi için oldukça fazla tercih edilen bir nemlendirici kremdir.
 • Makyaj yapmadan önce bekle: Cildinizin dinlenmesi ve kendine gelmesi için makyaj yapmadan önce en az birkaç saat bekleyin. Bunun sebebi ise makyaj ürünlerinde bulunan kimyasallar ve alkol olması yüzünüzün bakım esnasında soyulan ve gözeneklerin temizlenmesinden dolayı oluşan bölgelerde büyük tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle oluşabilecek tahrişlerin önüne geçmek için makyaj yapmadan önce en az 2 saat bekleyin.
Bu içerikte ilginizi çekebilir > Ayak Selüliti Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Cilt Bakımı Evde

Evde cilt bakımı için Yukarıdaki aşamaları tamamladıktan sonra pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. Ancak cilt bakımı evde tamamladıktan sonra bazı noktalara oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. En dikkat edilmesi gereken nokta cilt bakımını yaptıktan sonra 2 saat bekledikten sonra yapmanız olacaktır. Makyaj malzemelerinde bulunan kimyasallar nedeniyle pürüzsüz bir cilde sahip olduktan sonra cilde uygulanan makyaj malzemeleri cildinize oldukça ciddi problemler oluşturabilir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise adımları sırası ve doğru bir şekilde uygulamanız olacaktır. Aşamaları sıralı bir şekilde yapılmadığı takdirde, yaptığınız cilt bakımın hiçbir faydasını göremezsiniz. 

Evde Cilt Bakımı İçin Pratik Yöntemler

Evde cilt bakımı için Her kadın cildinin oldukça pürüzsüz ve kusursuz olmasını ister. Bu nedenle doğru bakım yöntemleri uygulanmayan ciltler diğer ciltlere göre pürüzsüzlüğünü çok erken dönemde kaybederek yerini kırışıklıklara bırakır. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için doğru cilt bakımı yöntemlerini düzenli bir hale getirerek uygulamanız gerekmektedir.

 • Cildinizi Temizleyin: Cilt bakımının en önemli ipuçlarından bir tanesi cildinizin oldukça temiz olmasıdır. Evce cilt bakımı yapmadan önce ilk olarak yüzünüzü bol bol yıkayın. Ayrıca gün içerisinde evde yapılan maskelerin tamamının temizlenmesi gerekir.
 • Cildi Arındırın: Cilt bakımında cildi temizlemen her zaman etkili bir çözüm olmayabilir. Bu nedenle cildinizi temizledikten sonra muhakkak tonik kullanın. Kullanılan tonik nedeniyle ciltte bulunan gözeneklerde yağlar ve makyaj kalıntıları ortadan kalkar. Yüzde oluşabilecek siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçilmiş olur. Evde yapılacak cilt bakımı için tonik olarak elma sirkesi, gül suyu ya da papatya çayını kullanabilirsiniz.
 • Peeling: Ciltte bulunan ölü hücre ve lekelerden kurtulmak için peeling yapılmalıdır. Evde oldukça kolay bir şekilde yapılacak cilt bakımı yöntemlerinde bir tanesidir. Eğer elinizde hazır peeling yoksa Türk kahvesinin telvesine birkaç damla zeytinyağını damlatarak oldukça doğal bir peeling yapabilirsiniz.
 • Cildi Nemlendirin: Nemli ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın önemli noktalarından bir tanesi de bol su tüketilmesidir. Mevsim geçişleri cildinizin kurumasına ve nem ihtiyacının artmasına sebep olan önemli bir etkendir. Cildinizi nemlendirmek için nemlendirici kremler kullanılsa da evde bunun yerine yoğurt, bal, zeytinyağı ya da salatalık kullanılabilir. Bu malzemelerin düzenli kullanılması durumunda cildin ihtiyaç duyulan nem ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak cildi nemlendirmek için tercih edilen balın kullanılması durumunda balın ciltten temizlenme işleminin doğru şekilde yapılması gerekir. Aksi taktirde cildiniz yapış yapış olacaktır.
 • Cilt Tipine Göre Bakım: Her insanın cilt yapısı bir olmayacağı için evde yapılan cilt bakımı her zaman fayda sağlamaz. Bu nedenle kuru bir cilde sahip olan birinin yumurta beyazı kullanması cildi yemlendireceği yerde aksine daha fazla kurumasına neden olur. Çok yağlı ciltlerde yumurta sarısının kullanılması da cildin oldukça fazla yağlanmasına neden olacaktır.
 • İhtiyaca Yönelik Bakımlar: Ciltte oluşan sorunların belirlenmesi cilt bakımı için çok önemlidir. Bu nedenle cildinizde sivilce mevcut ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız tamamen sivilcelere odaklanmanız gerekiyor. Cilt bakımında en önemli etkenlerden bir tanesi ise beslenme gelmektedir. Bunun sebebi ise cildinde sivilce olan birinin yağlı yiyecekleri kesinlikle bırakarak yağsız yiyecekleri tercih etmesi gerekmektedir. Kuru cilde sahip olan birinin ise bol bol su tüketmesi gerekmektedir. Ciltte oluşan problemin ne olduğu belirlenerek ona göre cilt bakıma başlayabilir ve cilt bakımını yapabilirsiniz.
 • Maske Yapın: Cildi temizleyip nemlendirme işlemini tamamladıktan sonra ciltte oluşan zararlı etkenlere karşı önlemlerinizi aldınız. Bu aşamalardan sonra cilde ihtiyacı olan vitamin, mineral ve gıda takviyelerinin yapılması için evde birbirinden farklı maske yapılmalıdır.
 • Bol Su Tüketin: Cilt bakımında diğer önemli nokta ise cildin neme olan ihtiyacıdır. Bu nedenle cildinizin nemli bir yapıya sahip olması için bol bol su tüketilmesi gereklidir.

Evde cilt bakımı içeriğimizi beğendiyseniz eğer sağlık kategorimizi de inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et