Take a fresh look at your lifestyle.

Etkili İletişim Nasıl Kurulur?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

İletişim başarıda ve insan ilişkilerinde çok önemli bir husustur. İletişim olmadan insan anlaşamaz ve hayatını sürdüremez. Hiçbir insan yalnız kalmak istemez. Sürekli sosyalleşir ve çaba içerisindedir. Yeni ortamlar , yeni arkadaşlıklar edinir. Etkili iletişim bunu sağlar.

Etkili iletişim ise başarıyı ve saygınlığı kazandıran en önemli faktörlerden biridir. Etkili iletişim sayesinde insanları ikna edebiliriz. İstediğimiz bir şeyi yaptırmamız daha kolaylaşır.

İyi iletişim için bazı hususlar vardır. Sizin için bazı hususları konu başlıkları ve açıklamalarla size sundum.

Bir Rol Modeli Bulun

Hepimiz kendimize benzer insanlarla arkadaşlık kurmak , yakınlaşmak isteriz. Çekingen insanlar çekingenlerle , girişken insanlar girişkenlerle yakınlaşır. Bunun altındaki neden , kendi kişiliğimizi ve isteklerimizi bilinçaltında onaylatma istediğidir.

Herkes, arkadaş ve tanıdık grubu içinde olup da başkalarıyla hiç çekinmeden bir araya gelen birini mutlaka tanıyordur. Kendi başınıza yeni insanlarla temas kurmayı başaramıyorsanız, o insanların sizi eğitmesini sağlayabilirsiniz. Uygun zamanlarda onları yanınıza alarak sosyal etkinliklere katılın ve o girişken insanların ortamlarda nasıl davrandıklarını gözlemleyin. Zamanla bazı teknikleri sizde kapacaksınız. Sonunda, başka insanlarla ilişki kurmada daha çok cesaretlenecek ve daha girişken olacaksınız.

Konuşmayı Öğrenin

Çok sayıda insan daha iyi bir konuşmacı olması gerektiğini görüp eğitim kurumlarında bu yönde destek ister. Eğitim kurumları destek isteyen kişilere özgüven ve cesaretle ilgili pratikler yaparlar. Çoğu eğitim kurumu diksiyon dersleri , nefes egzersizleri ve güzel konuşma adı altında dersler verir.

Sonucunda destek alan kişiler korkularını yener ve cesaretlenirler. Sizde korkmayın. Konuşmayı öğrenin. Eğitim görmek kötü bir şey değildir. Başarı getirir.

Kulüplere Katılın

Sizinle aynı coşkuyu paylaşan birileriyle bir şeyler yaparken kendinizi çok mutlu ve rahat hissedersiniz. Herhangi bir hobi bunun için iyi bir fırsattır. Pul toplayın , koleksiyon yapın , şarkı söyleyin , resim çizin , fotoğraf çekin , maçları takip edin , edebiyatın içine dalın… Bu tür ilgi alanlarına odaklanmış çok sayıda kulüp bulabilirsiniz

Bunlara katılın. Faal bir üye olun. KENDİNİZİ HAZIR HİSSETTİĞİNİZDE GRUP LİDERLİĞİNİ ÜSTLENİN. Hayatınızın lideri olmak için pratik yapmanız gerekir. Grup liderliği ile bu pratiği yapabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışma ve onlarla sağlam ilişki kurma olasılığınız katlanarak artacaktır.

Terapi Görün

Şimdi hepiniz, ” İnsanlarla daha iyi konuşabilmek , daha iyi iletişim kurabilmek için terapi mi görmem gerekiyor ? Daha neler! ” diyorsunuzdur. Durun bir izah edeyim. Beni dinleyin… Birincisi şu andakinden daha iyi bir insan olmaya çalışmanız çok önemli bir çabadır.  İkincisi, en başarılı insanların bazıları hayatlarının bir döneminde terapiste gitmişlerdir.

Terapi sizi daha iyi bir insan yapacak demiyorum. Öyle bir iddiam yok. AMA korkularınıza ve sosyal kaygılarınıza daha verimli bir şekilde çare getirebilir. Akıl ve Ruh Sağlığı Ulusal Enstitüsü tarafından yapılan bir dolu araştırma , çekingen insanlarda görülen özelliklerin danışmanlık alınarak ortadan kaldırılabildiğini açıkça gösteriyor.

HAYDİ YAPIN ! 

Kendinize, her hafta yeni biriyle tanışmak gibi bir hedef koyun. Kiminle ya da nerede tanıştığınız fazla önemi yok. Otobüste giderken kendinizi yanınızdaki kişiye tanıtın. Barda , yanı boş olan birinin yanına gidip Merhaba deyin. Şirkette , mutfakta çay içerken , içeri giren ve daha önce konuşmadığınız biriyle konuşmayı deneyin. 

Pratik yapa yapa bunun nasıl kolaylaştığını göreceksiniz. Reddedilme düşüncesinin de giderek azaldığına tanık olacaksınız… Bakış açınızın değişmesiyle başarısızlıklar bile ileri doğru atılmış bir adım gibi gelmeye başlayacaktır. Öğrenmenin bir parçası olarak kabul edeceksiniz.

Korku , insanı güçsüz bırakır. Çekingenliğin bir yararı olmadığını anladığınızda , imkansız gibi gözükseler bile her durum ve her kişi sizin için bir başarı fırsatına dönüşecek.

bu yazı”asla yalnız yeme” adlı kitaptan yararlanılmıştır.

Etkili iletişim  başlıklı yazımız hakkında yorum bırakarak görüş bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et