Take a fresh look at your lifestyle.

Erasmusa Gidersem KYK Bursum Kesilir Mi?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Ülkemizde, KYK tarafından öğrencilere verilen burs ve öğrenim kredileri, elbette ki belirlenmiş şartlara uygun olarak kullanıma sunulmaktadır. Genel olarak burs almış olan kişiler, gazi ve şehit çocukları olsa da, maddi varlıkları da ele alınarak, öğrencilere burs ödemeleri sunulmaktadır.

Yüksek öğretim kurumları bazı yurt dışı programları ile işbirliği yaparken, Erasmus adı altında bir program başlatılmaktadır. Bu program ise, Avrupa birliği kapsamında yapıldığı bilinirken, kurumların AB ile birlikte yaptıkları projelerde, öğrencilerin kısa sürelide olsa, personel değişimi yapmak adına karşılıksız olarak mali destek sağlanmaktadır. Ebetteki Erasmus’a katılmak isteyen öğrencilerin de akıllarına bazı sorular gelirken, erasmusa gidersem kyk bursum kesilir mi sorusu en başta yer almaktadır.

Öğrenim Kredisi veya Burs Kesilir Mi?

Burs ve öğrenim kredileri, her ne kadar belirli şartlar dahilinde kesiliyor olsa da, Erasmus’a katılan öğrencilerin burs kesintileri yapılmamaktadır. Fakat yurt içi programları için yapılacak başvuruların, buna uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Bu durum ile karıştırılmaması gerekirken, Erasmus yapacak öğrenciler için her hangi bir sorun teşkil olmamaktadır.  Yurt dışında olsalar bile, burs, öğrenim kredisi ya da katkı kredisi kesin olarak kesilmemektedir ve ödemeler devam eder.

Yurt dışında olan öğrenciler için

                Yurt dışında olan öğrenciler için ise, ödemelerin yapılması hakkında genel bilgiler şöyledir. Ek olarak; erasmusa gidersem kyk bursum kesilir mi net bilgiler için, KYK ilgili birim ile görüşülebilir.

  • Ziraat Bankası tarafından gönderilmekte olan bilgiler ele alınarak, bankadan öğrenci adına açılacak olan hesap, kurumdan belirlenmiş tarih itibari ile alacağı burs ve öğrenim kredilerini, kişi adına açılan hesaptan alabileceklerdir.
  • Öğrencinin hesabına, kurs ya da kredi yatırılması dahilinde, kurum tarafından bir bilgilendirme e- postası gönderilecektir. Bundan kaynaklı olarak, e-posta adresleri, eksiksiz ve doğru şekilde sisteme tanımlanmış olması gerekmektedir.

Yurt Dışı Kredi/Burs Ödemeleri Tahsil İşlemleri

Yukarıda ki bilgiler bunun için yeterli olsa da, KYK tarafından detaylı olarak bilgi sahibi olunabilir. Bunun yanı sıra, ücretlerin ne kadar tahsil edeceği ve yabancı kredi  / burs ödemeleri hakkında tüm diğer detaylı sorgu işlemleri de ‘’ Yurt dışı Kredi/Burs Ödeme Sorgu’’ kısmından yapılabilmektedir. 

KYK resmi web sayfası üzerinden E- HİZMETLER linki kullanılarak, gerekli sorgu ekranına ulaşmak mümkün olacaktır. Kurum web adresini ziyaret ederek, alınacak olan krediler hakkında, iptal işlemleri ve tüm detaylar için bilgi alınabilir.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et