Take a fresh look at your lifestyle.

Ekonomide Birim Satışları Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Ekonomide birim satışları nedir, nasıl hesaplanır yazımızda konuyla alakalı detaylı bilgiler vereceğiz. 

Ekonomide Birim Satışları Nedir? (Giriş – Bilgi)

Birim satışları belirli bir raporlama döneminde satılan malların veya hizmetlerin toplam miktarı olup, satılan her birim için fiyatlara bölünür. Bu miktarın hesaplanması, firmaların bir fiyat değişikliğinin genel satışlar üzerindeki etkisinin miktarının yanı sıra işletmenin genel karlılığını belirleyebilmesine de olanak tanımaktadır. Bir periyoddan diğer periyoda birim satışlarını yakından takip ederek, en yüksek satış miktarını vererek en yüksek birim fiyatı belirlemek mümkündür; aynı zamanda, işletmenin büyük bir envanter oluşturmadan birim başına en fazla kâr elde etmesi sağlanır.

Ekonomide birim satışları nasıl hesaplanır?

Birim satışlarını hesaplama süreci çok basittir. Bunun için gerekli ilk rakam incelenen dönemde satılan toplam birim sayısıdır. Bu rakam, aynı zaman aralığında gerçekleşen toplam satış miktarına bölünür. Sonuç olarak, satış periyodunda satılan her bir birim için geçerli olan ortalama ürün fiyatını saptamak mümkündür.

Örneğin, bir ay boyunca bir milyon adetlik bir ürün satan bir firma aynı ay boyunca 10 milyon dolar kazandı. Geliri, satılan birimlerin sayısına bölerek, ay başına birim başına ortalama ürün fiyatının 10 USD olduğunu hesaplamak mümkündür. Bu ortalama fiyat daha sonra önceki ayların ortalamaları ile karşılaştırılabilir ve her birimin ürettiği ortalama gelirin arttığını, azaltıldığını veya sabit kaldığını belirleyebilirsiniz.

Birim satışların bir dönemden ötekine farklı olmasının birkaç nedeni vardır. Bunun ortak bir nedeni, birim birim başına daha düşük bir fiyat karşılığında büyük hacimlerde satın alan bir müşteri edinirken, işletmenin birim başına daha yüksek bir fiyatla daha küçük miktarda ürün satın alan bazı müşterileri kaybetmesidir.

Müşteri tabanının yapısının değişmesi sonucunda, ortalama ürün fiyatı düşmekte ve işletme, satılan her bir birimden genel olarak daha az para kazanıyor. Bununla birlikte, daha önceki birimlerden daha fazla birim satıldıysa, işletme hala daha yüksek gerçek kazançlar gösterebilir.

Birim satışların ortalama ürün fiyatında bir çeşit değişiklik olduğunda, değişimin ardındaki nedenleri belirlemek önemlidir.

Bazı durumlarda, değişim, ortalama fiyat bir düşüş oluştursa bile, uzun vadede şirketin menfaatleri içinde olabilir. Aynı zamanda, birim satışlarda bir değişiklik, işi nihai olarak olumsuz bir şekilde etkileyen bazı meselelerin ilk aşamalarına işaret edebilir.

Ancak, vardiyaya neden olan faktörleri analiz ederek, sorunları düzeltmek ve hoş bir satış birimi aralığı elde etmek için önümüzdeki dönemlerde hangi hareketlerin alınması gerektiğine karar vermek mümkündür.

Bu yazımızda ekonomide birim satışları nedir, nasıl hesaplanır konusu hakkında bilgiler verdik. Daha detaylı bilgiler için ekonomi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et