Take a fresh look at your lifestyle.

Duygusal Yoksunluk Nedir? Ne Derece Yaşıyoruz

0

Duygusal Yoksunluk Nedir? Ne Derece Yaşıyoruz

Hepimiz duygu nedir iyi biliriz. Duygu nedir bilmeyen insanlardan hep kaçarız. Hatta hayat arkadaşımızı, arkadaşlarımızı seçerken hep duygu yüklü olmasına dikkat ederiz. Ailemizden duygularını bizlere yansıtmalarını bekleriz. Bütün bunlara dikkat ederken kendi duygusallığımızı da gözden geçirebildik mi acaba?
Ne kadar duygu yoğunluğu içindeyiz? Veya ne kadar duygu yoksunluğu yaşıyoruz? Duygusal yoksunluk nedir?
Yoksun olmak her ne olursa olsun bize eksiler getirir. Duygusal yoksunlukta bu eksilerden biri. Bu yoksunluğu acaba biz mi çevremize yaşatıyoruz? Yoksa etrafımız mı bizi bu yoksunluğa itiyor. Bazen dokunsalar bile ağlayacak gibi oluyoruz. Aslında o an fark etmiyoruz ama duygusal bir eksiklik yaşıyoruz.
Mesela genelde aileleri ayrı olan bireyler arkadaşlarına daha çok bağlıdır ya da ailesinde duygusal yönden doyulmayan şeyler varsa arkadaşlarda bu doygunluğu yaşamak isterler. Doyurulmayan duygular telafi edilmeye çalışılır. Fakat bazen yanlışı düzeltirken başka yanlışlarla karşı karşıya gelebiliriz.
İnsanoğlu yaşı kaç olursa olsun duygusal olarak hep çocuk gibidir.
Yetişkin bir insan bile uzanan bir ele mutlulukla bakar. Yaşlılar bu elden bile yoksun oldukları için daha hassastırlar. Dikkat edin duygusal yönden yoksun kalan insanlar hep mutsuzdurlar. Aslında istedikleri çok küçük şeylerdir. Âmâ yaraları çok büyüktür. Böyle insanlar tanımadıkları kişilerden bile duygusal. Beklenti içine girerler.
Dikkat ederseniz kimsesiz insanların istedikleri tek şey bir yuva kurmaktır. Çünkü yoksun kalan içindeki boşluk yalnızlıktır. Ve ya okumayan bir kimse hep okumuş insanlara imrenerek bakar. Çünkü o yoksunluğunu hiçbir şeyle dolduramaz. Fakir bir ailenin çocuğu ilerde hep evladının oyuncaklarıyla oynar. Çünkü yaşı ne olursa olsun yoksun kalan içinde kalır.
O halde biz evlatlarımızı, ailemizi, eşimizi, arkadaşlarımızı ve hatta kendimizi bile yoksunlukla yoksul bırakmayalım. Kendimizi dahi hep duygusal zenginlikle şımartalım ne çıkar. Varsın zengin olan duygularımız olsun.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et