Take a fresh look at your lifestyle.

Dünyanın En Zor Dilleri? En Zor 15 Ülke Sıralaması

Dünyanın En Zor Dilleri? En Zor 15 Ülke Sıralaması

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Dünyanın En Zor Dilleri? En Zor 15 Ülke Sıralaması 

En-Zor-Dİller

İnsanların iletişim kurmak için kullandıkları diller anlaşma ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Dünya genelinde kullanılan birçok dil vardır ve bu dillerin öğrenilme zorluğu birbirinden farklıdır. Dünyanın en zor dilleri? En zor 15 ülke sıralaması Dendiğinde ise ilk 15 sıralama şu şekilde olur:

 • Galce
 • Urduca
 • iblis
 • Korece
 • Sanskritçe
 • Hırvatça
 • Macarca
 • İskoçca
 • Japonca
 • Arnavutça
 • İzlanda
 • Tayca
 • Vietnamca
 • Arapça
 • Çince

Dünyanın En Zor Dili

Dünya genelinde çeşitli milletler bulunurken her toplum kendine özgü bir dil yapısına sahiptir. Çince dünyanın en zor dili olarak kabul edilirken kendine has özelliklere sahiptir. Çince dünya nüfusunun 1/5’i tarafından kullanılır ve alfabesi de kendine özgüdür.

Çin’in çeşitli bölgelerinde dahi zaman zaman anlaşma güçlüğünün yaşanması dilin farklı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanır. Karakterlerden meydana gelen Çince’de harfler bulunmamaktadır. Kelimeler ifade edileceği zaman bu karakterlerden yararlanılması Çince’nin öğrenilmesini güçleştirirken karakterlerin de kendine has bir şekle sahip olduğu görülür.

En Zor Diller

Dünya üzerinde kullanılan diller arasında zor öğrenilenler sıralamasında yer alan Çince’nin en zor diller içinde yer alması bu dilin bazı özelliklerinden dolayıdır. Okuma, yazma ve telaffuz etme konusunda her karakterin ezberlenmesi gerektiğinden Çince zor öğrenilen diller arasında yer alır.

Çince konuşma aşamasında her kelimenin belli bir tonlama ile telaffuz edilmesi gerekirken bu durum da dile ait zorluklar arasında değerlendirilmektedir. Tonlamanın yanlış yapılması durumunda kelimede anlam kaybı yaşanırken yanlış anlaşılmaların ortaya çıkması söz konusu olur.

Öğrenmesi en zor diller arasında kabul edilen Çince bir sıralama yapıldığında ilk sırada yer alırken bu konuda yapılan araştırmalarda gramer konusunda dilin bazı kolay yanlarının da olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra konuşma aşaması dilin en zor kısmıdır.

Dünyanın En Zor Diller Sıralaması

Çince öğrenilmesi zor olan dillerden biri olurken bunun yanı sıra farklı dillerden de söz etmek mümkündür. En zor dil hangisi? Sorusunun yanıtı Çince olmasına rağmen Çince dışında da zor kabul edilen diller vardır. Dünyanın en zor diller sıralaması söz konusu olduğunda ismi geçen diller aşağıdaki şekilde olurken bu dillerin kendilerine özgü yapıları nedeni ile öğrenme güçlüğü yaşanması mümkündür.

Galce olarak adlandırılan dil Galler’de kullanılır ve Kelt dillerinin bir koludur. Bunun yanı sıra Urduca’dan söz etmek gerektiğinde Hindistan ve Pakistan’da kullanılan Hintçe’den bahsedilmek istenir.

İbranice, İsrailoğullarına ait semitik bir dildir. Sağdan sola doğru yazılan bu dil 22 harften oluşur. İsrail’in resmi dilidir ve dünya genelinde yaklaşık 9 milyon insanın modern İbranice’yi kullandığı düşünülmektedir.

En zor diller sıralaması söz konusu olduğunda; Korece, Sanskritçe, Hırvatça, Macarca, İskoçca, Japonca, Arnavutça, İzlandaca, Tayca, Vietnamca, Arapça gibi birçok örnekten söz etmek mümkün olur.

Öğrenilmesi en zor diller arasında yer alan Macarca yaklaşık olarak 15 milyon kişi tarafından kullanılan bir dildir. Toplumlar çeşitli nedenlerle bir araya geldiklerinde anlaşma ihtiyacı gerekli olur. Bu durumda da konuşulan dilin önemi ortaya çıkarken bazı dillerin biraz daha zor öğrenildiği görülür.

Macar dili Ural dil ailesinden gelmektedir. Bu dilin etkilendiği ve benzerlik gösterdiği çeşitli dil aileleri vardır. Fince, Moğolca ve Türk dilleri ile benzer özellik gösteren bir dildir. Bu dil Macaristan’ın resmi dilidir.

Tayca da zor diller kategorisinde yer alırken Tayland’ın resmi dilidir. Dünya genelinde yaklaşık olarak 20 milyon insan Tayca konuşmaktadır. Dilin kökeni tam olarak bilinmese de Çince ile bağlantılı olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu dil ses perdelerine sahip diller arasında yer alır. Tayca Tay-Kaday dil ailesine mensup bir lisandır. Dilde fiil çekimleri bulunmaz ve kendine özgü bir alfabesi vardır.

Dünya genelinde yer alan ve öğrenme güçlüğü olan farklı diller de bulunur. Çeşitli coğrafyalarda yaşayan toplumlar tarafından kullanılan bu dillerin her biri kendine ait yazım kurallarına sahiptir. Bu diller ayrıca dünya genelinde daha az nüfusa sahip bireyler tarafından konuşulduğu için gelişim gösterme konusunda da güçlük çekmiş olsa da aktif olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın en zor dilleri de olsa birden fazla dil bilen bir insanın başka bir dili öğrenmesi fazla zaman almayacaktır. Buna göre yukarıda dünyanın en zor dilleri hakkında bilgiler versek de sizler de yorum kısmına aklınıza gelen dilleri yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et