Take a fresh look at your lifestyle.

Dosya Gizleme PC

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Merhabalar dosya gizleme işlemi nasıl yapılır konumuza hoş geldiniz. Çoğu kişi çeşitli sebeplerden dolayı kullanmış olduğu bilgisayarda, oluşturmuş olduğu bazı dosyaların görülmesini istemeyerek gizlemek istemektedir. 

Dosya gizleme işlemi genel olarak birden fazla kullanıcısı olan bilgisayarlarda sıklıkla başvurulan yöntemlerden biridir.

Size ait oldukça önem arz eden dosyaların kimse tarafından görülmesini istemiyorsanız, hiç bir program kullanmadan windows işletim sisteminin bizlere sunmuş olduğu basit adımları uygulamaya alarak, önemli dosyalarınızı bir kaç işlem ile görünmez hale getirerek, kimsenin ulaşamayacağı bir şekle bürüyüp sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

Yapacağımız bu işlemde hiç bir ek programa ihtiyaç duyulmamaktadır. Anlatacağım adımları uygulayarak işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Dosya Gizleme PC Nasıl Yapılır?

Diyelim oldukça önemli bir resim arşiviniz bulunuyor ve bu resimleri kimsenin görmesini istemiyorsunuz. Bunun için gizlemek istediğiniz resim klasörünün üstüne gelip sağ tık yaparak özellikler deyin.

Genel kısmının alt kısmında yer alan gizli sekmesini tıklayıp tamam tuşuna basın. İşlem sonunda klasörünüz tamamen kaybolacaktır.

Eğer klasörünüz kaybolmaz ve bulunduğu yerde şeffaf bir görüntü alırsa bazı düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Bu sorunu çözmek için aşağıda ele aldığım adımları uygulayın. 

Belgeler klasörünü açın. Klasörün menü kısmında yer alan görünüm sekmesine tıklayın. Daha sonra ekranın sağ tarafında yer alan seçenekler kısmına giriş yapın.

Karşınıza klasör seçenekleri ekranı gelecek. Buradan görünüm kısmına giriş yapın. Gizli dosya ve klasör sekmesinin altında yer alan gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme alanına seçerek tamam deyin.

Şeffaf duruma gelen saklamak istediğiniz dosya tamamen ortadan kaybolacaktır. 

İşlemi tıpkı aşağıdaki görselde ki gibi yapın. 

[alert-note]İlginizi Çekebilir >  Telefon Hafızasından Silinen Mesajları Geri Getirme[/alert-note]

Gizlediğimiz Dosyayı Geri Getirme

Arkadaşlar tüm işlemleri yaptık ve gizlemek istediğimiz dosyayı görünürden yok ettik. Şimdi kaybettiğimiz bu dosyayı nasıl geri getireceğiz ona göz atalım.

Yukarıdaki görselde anlatmış olduğum 1 – 2 – 3 – 4 yolunu tekrar izleyin. 4. adım klasör seçeneklerine geldiğimizde, gizli dosya ve klasörler seçeneğine tekrar gelin.

Bu sefer bu menü altından gizli dosya, klasör ve sürücüleri göster sekmesine tıklayıp uygulama ve tamam deyin.

İlk işlem ile gizlemiş olduğunuz dosya, yapmış olduğunuz bu işlem ile tekrar geri gelmiş olacaktır. Dosyanız ile işiniz bittikten sonra ilk adımda anlatmış olduğum gibi tekrar gizleme işlemi yapabilirsiniz.

Konu hakkında anlamadığınız yerler olursa, aşağıdaki yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Ekibimiz kısa süre içinde sizlere dönüş sağlayacaktır. 

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et