Take a fresh look at your lifestyle.

Doğu Ekspresi Turu Hakkında Bilgi

0

Yazı İçerisindeki Konular (Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayınız.)

Bu yazımızda doğu ekspres turu hakkında bilgiler vereceğiz.

Demiryolu ulaşımı ve doğu ekspresi

Cumhuriyet’in ilk yıllarında en önemli ulaşım yolu olan demiryolu ağı ülkemizi baştanbaşa sarmaktadır. Demiryolu ulaşımı artık daha az kullanılmaya başlasa da, bir ekspres var ki sosyal medya sayesinde yeniden gündeme gelmiş durumda. Doğu Ekspresi, Ankara Garı’ndan başlayıp Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’dan geçerek Kars’a ulaşıyor.

Son yıllarda adı sıkça duyulan Doğu Ekspresi pek çok macera severin deneyimlemek istediği bir yolculuk haline geldi. Hal böyle olunca, Doğu Ekspresine bilet bulmak pek de kolay değil. Bir ay öncesinden satışa çıkan biletler hemen tükenebiliyor. Bu sebeple bu yolculuğa çıkmak isteyenler biletlerin satışa çıkış tarihini takip ederek hızlı davranırsa, bu trene bilet bulabilirler.

Doğu ekspresi yolculuk süresi

Yaklaşık 25 saat süren bu yolculukta, yolcuların tercih edebileceği çeşitli vagonlar bulunmaktadır. Pulman; standart koltuklu vagondur. Yolculuk süresi düşünüldüğünde pulmanda seyahat etmek oldukça yorucu olabilir. Örtülü Kuşetli ise 4 kişilik koltuklu bölümlerden oluşur.

Koltukların yatağa dönüşmesi, güzel bir avantajdır ve bu yolculukta tercih edilebilir bir seçenektir. Yataklı vagon bu yolculuğun en konforlu halidir. 2 kişilik olan bu bölmede ranza şeklinde iki yatak, priz, masa, lavabo ve mini buzdolabı bulunur. Yataklı vagon hem eğlence hem konfor açısından daha keyifli bir yolculuk sağlayabilir yolcularına. Doğu ekspresi trenleri son model trenler olmadığından, konfor için bazı küçük detaylar da düşünülebilir.

Doğu ekspresi seyahat şartları

Yolcular yanlarında peçete, kâğıt havlu, ıslak mendil gibi şeyler alabilirler. Kuşetli ve yataklı vagonlarda, temiz ve paketlenmiş halde nevresim bulunmaktadır ve her yolculukta yenilenir.
Uzun süren bu yolculukta yeme içme de, trenin restoranı tarafından sağlanmaktadır. Çok çeşitli yemeğin bulunduğu bu restoranda kredi kartı ile ödeme seçeneği de mevcuttur. Ancak trenin elektrik sisteminde bir sorun oluşursa, yemek de yapılamayabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, yolcular yanına yiyecek ve içecek şeyler alabilirler. Doğu ekspresinin yeniden gündeme gelmesinin ve sıkça tercih edilmesinin en önemli nedeni is belki de bu yolculuğun sunmuş olduğu mükemmel manzaralardır. Gün doğumu ile başlayan harika doğa manzarası eski bir trende olmanın da etkisi ile yolcularına zamansız bir deneyim sunuyor.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et