Take a fresh look at your lifestyle.

Daksili Kim İcat Etti?

0

Daksili kim icat etti?

Daksili icat eden kişi 1922-1980 yılları arasında yaşamış Bette Nesmith Graham adlı bir kadındır. İkinci Dünya Savaşının hemen ardından boşanmış bir anne olarak küçük oğlunu büyütmek için çabalayan Graham iş bulabilmek için 10 parmak daktilo öğrenir ve yazıcı olarak çalışmaya başlar. İşini çok sever ve çalıştığı yerde kısa sürede saygı duyulan biri haline gelir.

Daksili Kim İcat Etti?

İşiyle ilgili tek kafasını kurcalayan soru daktilo hatalarını nasıl yok ederim düşüncesidir. Yazım hatalarını ıslak bir bezle silmeyi denediğinde yazı ne kadar silinirse silinsin mutlaka kağıdın üstünde lekeler bıraktığını görür. Birgün aklına ressamların fırça hatalarını yok etmek için resim tuvalini yeniden boyadığı gelir. Aynı şeyi daktiloda da deneyebileceğini düşünür.

Sulu boya ile kullandığı kağıdın rengine çok yakın bir renk elde ettikten sonra elde ettiği boya karışımını bir şişeye aktarıp çalıştığı ofise gelir. Artık daktiloda ne zaman bir hata yapsa düzeltmek için bu şişedeki boya karışımını kullanmaya başlar. Bunu gören başka bir sekreter Graham’dan biraz boya ister. Durum ofiste kulaktan kulağa yayılır ve Graham’ın ürettiği bu boya herkes tarafından kullanılmaya başlamıştır.

1958 yılında ofis ürünleri içerikli bir dergi Graham’ın ürettiği bu boyanın kısa bir tanıtımını yapar. Graham 1967 yılında artık milyon dolarlık bir işin sahibidir. Kendi fabrikasını kurar ve otomasyona uygun bir şekilde icat ettiği boyayı üretir. Kadınların kendi hayatlarını kendi kazanabilmeleri için yeni yöntemler araştırmak üzerine iki farklı dernek kurar. 1980 yılında 58 yaşındayken vefat etmiştir. Vefat etmeden 6 ay önce kurduğu şirketi 47,5 milyon dolara satmıştır.

Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Kabul et